reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 20.08.2010r.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 20.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 20 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Mimo, że w piątek nie pojawiły się żadne nowe niepokojące informacje makroekonomiczne, nastroje inwestorów były niemal równie złe, jak w czwartek, gdy ich nie brakowało. Widocznie ich dawka była wystarczająco mocna, by popsuć humory na dłużej. Trzeba jednak przyznać, że skala spadków, jakiej doświadczyliśmy w ciągu ostatnich sesji nie była aż tak pokaźna, jak można się było spodziewać. Perspektywy rynku na najbliższą przyszłość nie rysują się jednak zbyt optymistycznie.

Wczorajsza względna siła naszego parkietu, a szczególnie podciągnięcie wartości indeksów na końcowym fixingu, mimo silnych spadków na giełdach zagranicznych, dziś zemściło się pokaźną zniżką już w pierwszej części notowań. Indeks największych spółek tracił na otwarciu 0,9 proc. a WIG zniżkował o 0,6 proc. Lepiej radziły sobie wskaźniki małych i średnich firm, które zaczęły dzień w okolicach poziomu czwartkowego zamknięcia. Skala przeceny dość szybko powiększyła się, ale nie nazbyt dynamicznie. Największej przecenie ulegały początkowo walory PKN Orlen i Telekomunikacji Polskiej, zniżkujące po 2 proc. Po około 1,5 proc. w dół szły akcje KGHM i PKO oraz BRE. Niewiele ustępowały im papiery Pekao. Po osiągnięciu tuż po południu przez WIG20 minimum na poziomie 2430 punktów, wahania indeksu były bardzo niewielkie. Na około godzinę przed końcem sesji byki podjęły odważną próbę zmniejszenia strat. W tym czasie naśladowały wiernie poczynania swych niemieckich kolegów, bowiem WIG20 poruszał ściśle się według wskazań indeksu giełdy we Frankfurcie. Ostatecznie zniżkował o 0,76 proc., WIG stracił 0,49 proc. a mWIG40 zmniejszył swoją wartość o 0,13 proc. Jedynie wskaźnik najmniejszych spółek zdołał obronić się przed spadkiem i zyskał 0,19 proc. Obroty wyniosły 829 mln zł.

Polecamy także: ABC Inwestowania

W czwartek byki, przygniecione natłokiem negatywnych danych makroekonomicznych nie miały na Wall Street nic do powiedzenia. Jedynie w pierwszych minutach notowań starały się trzymać fason, ale wówczas „działała” jedynie fatalna informacja o liczbie wniosków dla bezrobotnych. Kolejne ciosy pojawiły się pół godziny później i stanowiły „gwóźdź do trumny”. W najgorszym momencie Dow Jones tracił 200 punktów a S&P500 zniżkował o niemal 25 punktów. W końcówce udało się nieco ograniczyć straty i ten ostatni wskaźnik zniżkował ostatecznie o 1,7 proc. Wszystko wskazuje na to, że niedźwiedzie postarają się sprowadzić indeks w okolice 1060 punktów i tam rozegra się walka o wyznaczenie kierunku ruchu być może nawet na najbliższe tygodnie. Z drugiej strony, bez „pomocy” kolejnych fatalnych danych makro, mało prawdopodobne wydaje się zejście poniżej dołka z początku lipca, czyli 1020 punktów. Przynajmniej na razie. Kiepskie dane ze Stanów Zjednoczonych i wciąż mocny jen bardzo zmartwiły inwestorów w Japonii. Nikkei zniżkował aż o 2 proc. Trwająca od kilku dni próba odrabiania strat została więc gwałtownie przerwana. Jeśli przyjęcie przygotowywanego pakietu stymulującego tamtejszą gospodarkę nie poprawi nastrojów, możliwy jest ruch w kierunku dołków z listopada ubiegłego roku, do których dystans jest już bardzo niewielki.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama