reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Rosną wskaźniki przemysłu w Polsce i Europie

Rosną wskaźniki przemysłu w Polsce i Europie

Indeks aktywności gospodarczej w polskim przemyśle przetwórczym (PMI) wyniósł w lipcu 46,4 pkt. Spodziewano się jego wzrostu do 43,4 pkt. Choć to wynik powyżej oczekiwań i aż o 3,5 pkt wyższy niż w czerwcu, to wciąż pozostaje poniżej poziomu 50 pkt, po osiągnięciu którego można mówić o wzroście aktywności.

Lipcowy poziom wskaźnika jest najwyższy od czerwca ubiegłego roku. Jego wzrost świadczy o wygasaniu niekorzystnych tendencji w naszym przemyśle. Spadek produkcji, zamówień, zatrudnienia i zakupów ma coraz mniejszą dynamikę. Spadają zarówno koszty produkcji, jak i ceny sprzedawanych wyrobów. To oznacza, że sytuacja
w przedsiębiorstwach przemysłowych nie będzie się już zdecydowanie pogarszać, a przy tym presja inflacyjna będzie nieco mniejsza, choć ceny obniżyły się tylko nieznacznie. Znacznie słabszy niż poprzednio był także spadek zamówień eksportowych.

Z 46 do 46,3 pkt. zwiększyła się także wartość wskaźnika PMI dla przemysłu strefy euro. Tu również wzrost był wyraźnie wyższy, niż się spodziewano. Oczekiwano, że w lipcu wyniesie on 46 pkt. Wymowę tych bardzo optymistycznych danych osłabia nieco dzisiejsza informacja o spadku sprzedaży detalicznej w czerwcu o 1,8 proc., w porównaniu do maja tego roku. Spodziewano się wzrostu sprzedaży o 0,4 proc. W porównaniu do czerwca 2008 r. sprzedaż zmniejszyła się o 1,6 proc. i był to spadek zdecydowanie mniejszy niż w maju, gdy wyniósł on 3,7 proc.

Według prognozy przedstawionej dziś przez Ministerstwo Finansów w lipcu wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 3,5 proc., co oznacza, że tempo wzrostu inflacji było takie samo, jak w czerwcu.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama