reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Stopy procentowe są odpowiednie

Stopy procentowe są odpowiednie

Zarówno Europejski Bank Centralny jak i Bank Anglii nie zmieniły poziomu stóp procentowych, czego zresztą spodziewał się każdy obserwator rynku. Na ruch banków centralnych trzeba będzie długo poczekać.

Przynajmniej w odniesieniu do stóp procentowych, bo polityka ilościowego luzowania (czy może w przyszłości zacieśniania) rynku pieniężnego jest bardzo elastycznym narzędziem, którego przeznaczenie i sposób działania można łatwo zmieniać, z efektami znacznie szybszymi niż 6-8 kwartałów (tak zwykle mierzy się czas od zmiany stóp procentowych do ich wpływu na gospodarkę).

Jean Cloude Trichet powiedział, że wysokość stóp procentowych jest odpowiednia do obecnych warunków gospodarczych. Dodał, że w tym roku koniunktura gospodarcza pozostanie słaba, a w przyszłym obserwować będziemy jej stopniową poprawę. Z treści wypowiedzi dość łatwo można się zorientować, że ECB nie zamierza ani obniżać dalej stóp procentowych, ani też nie widzi powodów by je podnosić.

Generalnie to spojrzenie jest prezentowane przez coraz większą liczbę bankierów centralnych na świecie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych - stopy procentowe zostały często obniżone do rekordowo niskich poziomów, ale nie wystarczyło to nawet do zatrzymania spowolnienia gospodarczego, nie mówiąc już o wejściu na ścieżkę wzrostu. Ten pojawi się jednak w przyszłym roku, choćby ze względu na niską bazę, lecz nie wiadomo w jakiej skali. Stąd stosunkowo niewielka ochota do zmian w wysokości stóp.

reklama

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama