Na czym polega usługa asset management?

REKLAMA
REKLAMA
Kapitał przekazany firmom AM (asset management) do zarządzania staje się portfelem inwestycyjnym, który jest inwestowany w ich imieniu na rynku finansowym według uzgodnionej wcześniej strategii inwestycyjnej. W swej istocie usługa ta jest zatem zbliżona do funduszy inwestycyjnych – klient AM inwestuje niejako w fundusz inwestycyjny, jednakże jest on stworzony na jego indywidualne zamówienie.
REKLAMA
Firma AM dokonuje alokacji aktywów klientów na podstawie umowy o zarządzanie portfelem, na podstawie której klienci udzielają spółce AM pełnomocnictwa do odpłatnego podejmowania i realizacji decyzji inwestycyjnych na ich rachunek.
Przeczytaj także: Na czym polega ubezpieczenie transakcji?
Dla inwestorów instytucjonalnych korzystających z usług AM szczególnie istotne jest to, że inwestycje prowadzone są bezpośrednio na rachunek klienta, a koszty tej usługi nie są wliczane w wycenę ich portfela inwestycyjnego (jak ma to miejsce w funduszach inwestycyjnych). Podmioty te mają zatem możliwość odliczenia kosztów związanych z tą usługą od podatku dochodowego oraz ujęcia w poczet podatku od zysków kapitałowych ewentualnej straty poniesionej na portfelu AM, co nie jest możliwe w przypadku inwestycji w fundusze inwestycyjne. Oprócz tego firmy AM (w przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych) zazwyczaj nie pobierają opłaty za wpłacanie i wypłacanie środków zgromadzonych na rachunku inwestycyjnym. Jest to szczególnie istotne dla podmiotów, które przewidują dużą rotację środków oddanych do zarządzania.
Polecamy serwis Kredyty
REKLAMA
Drugą grupą klientów są zamożne osoby fizyczne, dla których zarządzanie aktywami na zlecenie stanowi alternatywę wobec zamkniętych funduszy inwestycyjnych. Ze względu na wielkość przekazywanych do zarządzania aktywów, dla inwestorów tych usługa AM ma charakter prestiżowy.
Można zatem wyróżnić następujące cechy asset management:
• podejmowanie przez firmę AM decyzji inwestycyjnych na rachunek klienta i w jego imieniu,
• możliwość wprowadzania na rachunek inwestycyjny gotówki i instrumentów finansowych,
• indywidualna strategia inwestycyjna,
• prestiżowy charakter (w przypadku osób fizycznych),
• brak dostępu do rachunku inwestycyjnego przez klienta,
• indywidualne ustalanie strategii inwestycyjnej,
• wysokie progi wejścia,
• możliwość prowadzenia przez firmę AM dodatkowych wymaganych przez klienta działań, które nie są standardową działalnością AM.
Fragment pochodzi z książki „Private asset & Wealth management” Katarzyny Gabryelczyk (red. nauk.) (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA