REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa

Szymon Janiak
Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.
Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa
Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce ekosystem sektora venture capital wciąż się kształtuje i nabiera solidnego doświadczenia. Obecnie w naszym kraju aktywność inwestycyjną deklaruje ponad 130 funduszy.

Venture Capital na rynku

Fundusze inwestycyjne obecne na rynku w Polsce konkurują nie tylko między sobą, ale także z firmami vc z pozostałej części Europy, które bardzo dobrze się u nas pozycjonują. Mimo to, nasz rynek wcale nie jest przesycony inwestycjami. Zarówno w Warszawie, jak i Wrocławiu – ale także innych ośrodkach technologicznych w naszym kraju – jest wciąż wiele młodych firm i pomysłów wartych uwagi inwestorów.

REKLAMA

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Martech z wysokim potencjałem inwestycyjnym

Gdybym miał wskazać jedną branżę w Polsce, której potencjał inwestycyjny jest wysoki, byłby to z pewnością martech. W ostatnim czasie obserwujemy szybko rosnący popyt na produkty i usługi z tego obszaru, jest to szczególnie widoczne w trwającym okresie pandemii. Projekty te efektywnie rozwijają biznesy, umożliwiając cyfrową transformację, wspierają także kluczowe procesy budowy marki w świecie online.

Mimo, że pandemia okazała się testem dla wielu startupów, to polskiej branży vc nie zaszkodziła. Dla naszego funduszu okazała się korzystna z perspektywy podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Od początku lockdownu nie zwalnialiśmy tempa poszukiwań kolejnych spółek do naszego portfolio. Strategia ta przyniosła nam w ostatnim czasie szereg interesujących inwestycji. Z pewnością jednak, COVID-19 sprawił, że inwestorzy w Polsce zwiększyli nieco swoją awersję do ryzyka. Dotyczy to szczególnie branż, które wciąż zmagają się z problemami związanymi z pandemią. Zauważalne są także obniżone wyceny startupów na poziomie seed i wczesnym, a w samych analizach zwraca się większą uwagę na odporność biznesów w obliczu kolejnych, potencjalnych zmian w globalnej gospodarce.

Przewiduję, że w najbliższym czasie sytuacja rynkowa wymusi niejako zmiany we współpracy na linii fundusz – startup. Chodzi tutaj o regularne wsparcie i odpowiedzialną pomoc, których – podczas podejmowania decyzji inwestycyjnej – firmy będą oczekiwać w jeszcze większym zakresie, natomiast inwestorzy zaczną o te procesy świadomie dbać. Niestety, w polskiej branży vc nie jest to jeszcze powszechna praktyka, choć w naszym przypadku dobrze się sprawdza. Podjęliśmy szereg działań, by zabezpieczyć płynność finansową naszych spółek portfelowych w okresie pandemii. Nieustannie też wspieramy je w różnych zakresach, dbając, by wykorzystywały zmiany rynkowe do ciągłego wzrostu. Partnerstwo na takich zasadach to przepis na bilateralne korzyści.

Szymon Janiak, dyrektor zarządzający Czysta3.vc 

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA