reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa

Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa

W Polsce ekosystem sektora venture capital wciąż się kształtuje i nabiera solidnego doświadczenia. Obecnie w naszym kraju aktywność inwestycyjną deklaruje ponad 130 funduszy.

Venture Capital na rynku

Fundusze inwestycyjne obecne na rynku w Polsce konkurują nie tylko między sobą, ale także z firmami vc z pozostałej części Europy, które bardzo dobrze się u nas pozycjonują. Mimo to, nasz rynek wcale nie jest przesycony inwestycjami. Zarówno w Warszawie, jak i Wrocławiu – ale także innych ośrodkach technologicznych w naszym kraju – jest wciąż wiele młodych firm i pomysłów wartych uwagi inwestorów.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Martech z wysokim potencjałem inwestycyjnym

Gdybym miał wskazać jedną branżę w Polsce, której potencjał inwestycyjny jest wysoki, byłby to z pewnością martech. W ostatnim czasie obserwujemy szybko rosnący popyt na produkty i usługi z tego obszaru, jest to szczególnie widoczne w trwającym okresie pandemii. Projekty te efektywnie rozwijają biznesy, umożliwiając cyfrową transformację, wspierają także kluczowe procesy budowy marki w świecie online.

Mimo, że pandemia okazała się testem dla wielu startupów, to polskiej branży vc nie zaszkodziła. Dla naszego funduszu okazała się korzystna z perspektywy podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Od początku lockdownu nie zwalnialiśmy tempa poszukiwań kolejnych spółek do naszego portfolio. Strategia ta przyniosła nam w ostatnim czasie szereg interesujących inwestycji. Z pewnością jednak, COVID-19 sprawił, że inwestorzy w Polsce zwiększyli nieco swoją awersję do ryzyka. Dotyczy to szczególnie branż, które wciąż zmagają się z problemami związanymi z pandemią. Zauważalne są także obniżone wyceny startupów na poziomie seed i wczesnym, a w samych analizach zwraca się większą uwagę na odporność biznesów w obliczu kolejnych, potencjalnych zmian w globalnej gospodarce.

Przewiduję, że w najbliższym czasie sytuacja rynkowa wymusi niejako zmiany we współpracy na linii fundusz – startup. Chodzi tutaj o regularne wsparcie i odpowiedzialną pomoc, których – podczas podejmowania decyzji inwestycyjnej – firmy będą oczekiwać w jeszcze większym zakresie, natomiast inwestorzy zaczną o te procesy świadomie dbać. Niestety, w polskiej branży vc nie jest to jeszcze powszechna praktyka, choć w naszym przypadku dobrze się sprawdza. Podjęliśmy szereg działań, by zabezpieczyć płynność finansową naszych spółek portfelowych w okresie pandemii. Nieustannie też wspieramy je w różnych zakresach, dbając, by wykorzystywały zmiany rynkowe do ciągłego wzrostu. Partnerstwo na takich zasadach to przepis na bilateralne korzyści.

Szymon Janiak, dyrektor zarządzający Czysta3.vc 

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa
Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama