REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa

Szymon Janiak
Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.
Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa
Venture Capital w Polsce dopiero tworzy własne standardy partnerstwa

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce ekosystem sektora venture capital wciąż się kształtuje i nabiera solidnego doświadczenia. Obecnie w naszym kraju aktywność inwestycyjną deklaruje ponad 130 funduszy.

Venture Capital na rynku

Fundusze inwestycyjne obecne na rynku w Polsce konkurują nie tylko między sobą, ale także z firmami vc z pozostałej części Europy, które bardzo dobrze się u nas pozycjonują. Mimo to, nasz rynek wcale nie jest przesycony inwestycjami. Zarówno w Warszawie, jak i Wrocławiu – ale także innych ośrodkach technologicznych w naszym kraju – jest wciąż wiele młodych firm i pomysłów wartych uwagi inwestorów.

REKLAMA

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Martech z wysokim potencjałem inwestycyjnym

Gdybym miał wskazać jedną branżę w Polsce, której potencjał inwestycyjny jest wysoki, byłby to z pewnością martech. W ostatnim czasie obserwujemy szybko rosnący popyt na produkty i usługi z tego obszaru, jest to szczególnie widoczne w trwającym okresie pandemii. Projekty te efektywnie rozwijają biznesy, umożliwiając cyfrową transformację, wspierają także kluczowe procesy budowy marki w świecie online.

Mimo, że pandemia okazała się testem dla wielu startupów, to polskiej branży vc nie zaszkodziła. Dla naszego funduszu okazała się korzystna z perspektywy podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Od początku lockdownu nie zwalnialiśmy tempa poszukiwań kolejnych spółek do naszego portfolio. Strategia ta przyniosła nam w ostatnim czasie szereg interesujących inwestycji. Z pewnością jednak, COVID-19 sprawił, że inwestorzy w Polsce zwiększyli nieco swoją awersję do ryzyka. Dotyczy to szczególnie branż, które wciąż zmagają się z problemami związanymi z pandemią. Zauważalne są także obniżone wyceny startupów na poziomie seed i wczesnym, a w samych analizach zwraca się większą uwagę na odporność biznesów w obliczu kolejnych, potencjalnych zmian w globalnej gospodarce.

Przewiduję, że w najbliższym czasie sytuacja rynkowa wymusi niejako zmiany we współpracy na linii fundusz – startup. Chodzi tutaj o regularne wsparcie i odpowiedzialną pomoc, których – podczas podejmowania decyzji inwestycyjnej – firmy będą oczekiwać w jeszcze większym zakresie, natomiast inwestorzy zaczną o te procesy świadomie dbać. Niestety, w polskiej branży vc nie jest to jeszcze powszechna praktyka, choć w naszym przypadku dobrze się sprawdza. Podjęliśmy szereg działań, by zabezpieczyć płynność finansową naszych spółek portfelowych w okresie pandemii. Nieustannie też wspieramy je w różnych zakresach, dbając, by wykorzystywały zmiany rynkowe do ciągłego wzrostu. Partnerstwo na takich zasadach to przepis na bilateralne korzyści.

Szymon Janiak, dyrektor zarządzający Czysta3.vc 

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA