REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polityka Nowej Szansy – ponad 600 mln zł na wsparcie firm

Kancelaria Filipiak Babicz Legal – przedsiębiorcy mogą wnioskować o pomoc publiczną
Kancelaria Filipiak Babicz Legal – przedsiębiorcy mogą wnioskować o pomoc publiczną

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pomoc publiczną. Tylko w tym roku ARP przeznaczy dodatkowo ponad 600 mln złotych na pomoc publiczną w celu ratowania oraz restrukturyzacji firm.

Co to jest Polityka Nowej Szansy?

Polityka Nowej Szansy to wsparcie będące uzupełnieniem dofinansowania przedsiębiorców wprowadzanego w ramach Tarcz Antykryzysowych. Program zakłada udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorcom w celu ich ratowania lub restrukturyzacji. Budżet to maksymalnie 120 milionów złotych rocznie przez 10 lat – co w sumie daje maks. 1,2 miliarda złotych – a także środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w latach 2020-2021.

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc na restrukturyzację nie jest ograniczona do podmiotów znajdujących się w sądowym postępowaniu restrukturyzacyjnym, a otrzymanie pomocy publicznej z ARP nie nałoży następnie na przedsiębiorcę obowiązku złożenia wniosku o wszczęcie sądowego postępowania restrukturyzacyjnego.

Wyjątkowość tego programu polega na tym, że środki mogą być udzielone na rzecz podmiotów w kryzysie, które nie są w stanie pozyskać finansowania w systemie bankowym. Mogą to być nawet podmioty niewypłacalne, czy przedsiębiorcy już znajdujący się w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Biorąc pod uwagę wysokość środków do rozdysponowania jeszcze w 2020 oraz czas pozostały do zakończenia roku, wsparcie doradców restrukturyzacyjnych oraz doradców ekonomicznych jest niezbędne do przygotowania skutecznego wniosku. Procedura ewentualnych uzupełnień może znacznie odsunąć w czasie moment otrzymania środków” – komentuje dr Patryk Filipiak, wspólnik w kancelarii Filipiak Babicz Legal.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są formy wsparcia?

REKLAMA

Różne formy wsparcia przewidziane są dla przedsiębiorców w różnej sytuacji ekonomicznej – od krótkoterminowego wsparcia finansowego na czas potrzebny do opracowania planu ratunkowego, po dalej idące środki – dla przedsiębiorców będących na późniejszym etapie restrukturyzacji.

Udzielane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. wsparcie finansowe – połączone z przygotowaniem planu restrukturyzacji wspólnie z profesjonalnymi doradcami restrukturyzacyjnymi oraz finansowymi – może stanowić dla wielu firm szansę na przejście przez trudny okres pandemii.

Kto może liczyć na pomoc?

Warunki w odniesieniu do działalności przedsiębiorcy

  • Przedsiębiorca powinien prowadzić działalność gospodarczą w swoim sektorze od co najmniej trzech lat
  • Jeżeli przedsiębiorca działa w grupie kapitałowej, powinien wykazać, że jego trudna sytuacja ekonomiczna nie wynika z podziału kosztów wewnątrz grupy i jest na tyle poważna, że nie może zostać rozwiązana poprzez wsparcie przez inne podmioty z grupy
  • Z możliwości ubiegania się o wsparcie wykluczony jest przedsiębiorca, na którym występuje lub może występować długookresowa strukturalna nadprodukcja albo w sektorach hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla

Warunki w odniesieniu do wyników finansowych przedsiębiorcy

  • Pomoc dostępna jest dla przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej
  • Pomoc może zostać udzielona przedsiębiorcom, którzy są niewypłacalni w rozumieniu prawa upadłościowego
  • Wymagania dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorcy starającego się o wsparcie są zróżnicowane w zależności od tego, czy przedsiębiorca posiada status mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy (MSP). Duże przedsiębiorstwa również będą mogły skorzystać z tej formy pomocy po uzyskaniu notyfikacji Komisji Europejskiej.
  • Wyjątkowo pomoc na ratowanie oraz tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne może być przyznana przedsiębiorcom, którzy nie znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, ale którzy z powodu zaistnienia wyjątkowych i nieprzewidzianych okoliczności, mają pilne potrzeby związane z płynnością. Z tego wyjątku skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy nie spełniają kryteriów dotyczących wyników finansowych. Za przykład wyjątkowych i nieprzewidzianych okoliczności skutkujących powstaniem potrzeb w zakresie płynności można uznać gospodarcze skutki pandemii COVID-19.

3 formy pomocy w ramach Polityki Nowej Szansy

Pomoc na ratowanie

  • Ma formę pożyczki oprocentowanej w wysokości nie mniejszej niż stopa bazowa określona przez Komisję Europejską w dniu udzielenia pożyczki powiększona o 4%
  • Pożyczka udzielana jest na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy
  • Pożyczka udzielana jest na okres niezbędny do opracowania planu restrukturyzacji lub likwidacji działalności gospodarczej
  • Celem jest przygotowanie procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa

Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne

  • Ma formę pożyczki oprocentowanej w wysokości nie mniejszej niż stopa bazowa określona przez Komisję Europejską w dniu udzielenia pożyczki powiększona o 4%
  • Udzielane jest na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy
  • Celem wsparcia jest umożliwienie odbiorcy prowadzenia działalności gospodarczej przez czas niezbędny do wdrożenia działań restrukturyzacyjnych
  • Udzielane jest tylko mikro, małemu lub średniemu przedsiębiorcy

Pomoc na restrukturyzację

  • Udzielana w celu realizacji planu restrukturyzacji, który umożliwi przywrócenie przedsiębiorstwu długookresowej zdolności do konkurowania na rynku
  • Pomoc powinna przyczynić się do osiągnięcia wskazanych w ustawie celów społecznych
  • Może przyjmować różne formy wsparcia:
    • Pożyczki
    • objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym
    • objęcia obligacji
    • zmiany terminów spłaty pożyczki wobec podmiotu udzielającego pomocy na restrukturyzację
    • konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc na ratowanie, na udziały lub akcje przedsiębiorcy
  • Przedsiębiorca musi dysponować określonym wkładem własnym na realizację planu restrukturyzacji – w wysokości 50% kosztów w przypadku dużego przedsiębiorcy, w przypadku średniego przedsiębiorcy - 40%, natomiast dla mikro lub małego przedsiębiorcy – 25%.

Pomoc dostępna jest jedynie dla tych przedsiębiorców, u których wynagrodzenie członków organów zarządczych i nadzorczych, a także osób na stanowiskach kierowniczych, nie przekracza czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Udzielenie pomocy może zostać uzależnione od udzielenia przez przedsiębiorcę zabezpieczenia jej spłaty.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA