REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polityka Nowej Szansy – ponad 600 mln zł na wsparcie firm

Kancelaria Filipiak Babicz Legal – przedsiębiorcy mogą wnioskować o pomoc publiczną
Kancelaria Filipiak Babicz Legal – przedsiębiorcy mogą wnioskować o pomoc publiczną

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pomoc publiczną. Tylko w tym roku ARP przeznaczy dodatkowo ponad 600 mln złotych na pomoc publiczną w celu ratowania oraz restrukturyzacji firm.

Co to jest Polityka Nowej Szansy?

Polityka Nowej Szansy to wsparcie będące uzupełnieniem dofinansowania przedsiębiorców wprowadzanego w ramach Tarcz Antykryzysowych. Program zakłada udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorcom w celu ich ratowania lub restrukturyzacji. Budżet to maksymalnie 120 milionów złotych rocznie przez 10 lat – co w sumie daje maks. 1,2 miliarda złotych – a także środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w latach 2020-2021.

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc na restrukturyzację nie jest ograniczona do podmiotów znajdujących się w sądowym postępowaniu restrukturyzacyjnym, a otrzymanie pomocy publicznej z ARP nie nałoży następnie na przedsiębiorcę obowiązku złożenia wniosku o wszczęcie sądowego postępowania restrukturyzacyjnego.

Wyjątkowość tego programu polega na tym, że środki mogą być udzielone na rzecz podmiotów w kryzysie, które nie są w stanie pozyskać finansowania w systemie bankowym. Mogą to być nawet podmioty niewypłacalne, czy przedsiębiorcy już znajdujący się w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Biorąc pod uwagę wysokość środków do rozdysponowania jeszcze w 2020 oraz czas pozostały do zakończenia roku, wsparcie doradców restrukturyzacyjnych oraz doradców ekonomicznych jest niezbędne do przygotowania skutecznego wniosku. Procedura ewentualnych uzupełnień może znacznie odsunąć w czasie moment otrzymania środków” – komentuje dr Patryk Filipiak, wspólnik w kancelarii Filipiak Babicz Legal.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są formy wsparcia?

REKLAMA

Różne formy wsparcia przewidziane są dla przedsiębiorców w różnej sytuacji ekonomicznej – od krótkoterminowego wsparcia finansowego na czas potrzebny do opracowania planu ratunkowego, po dalej idące środki – dla przedsiębiorców będących na późniejszym etapie restrukturyzacji.

Udzielane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. wsparcie finansowe – połączone z przygotowaniem planu restrukturyzacji wspólnie z profesjonalnymi doradcami restrukturyzacyjnymi oraz finansowymi – może stanowić dla wielu firm szansę na przejście przez trudny okres pandemii.

Kto może liczyć na pomoc?

Warunki w odniesieniu do działalności przedsiębiorcy

 • Przedsiębiorca powinien prowadzić działalność gospodarczą w swoim sektorze od co najmniej trzech lat
 • Jeżeli przedsiębiorca działa w grupie kapitałowej, powinien wykazać, że jego trudna sytuacja ekonomiczna nie wynika z podziału kosztów wewnątrz grupy i jest na tyle poważna, że nie może zostać rozwiązana poprzez wsparcie przez inne podmioty z grupy
 • Z możliwości ubiegania się o wsparcie wykluczony jest przedsiębiorca, na którym występuje lub może występować długookresowa strukturalna nadprodukcja albo w sektorach hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla

Warunki w odniesieniu do wyników finansowych przedsiębiorcy

 • Pomoc dostępna jest dla przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej
 • Pomoc może zostać udzielona przedsiębiorcom, którzy są niewypłacalni w rozumieniu prawa upadłościowego
 • Wymagania dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorcy starającego się o wsparcie są zróżnicowane w zależności od tego, czy przedsiębiorca posiada status mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy (MSP). Duże przedsiębiorstwa również będą mogły skorzystać z tej formy pomocy po uzyskaniu notyfikacji Komisji Europejskiej.
 • Wyjątkowo pomoc na ratowanie oraz tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne może być przyznana przedsiębiorcom, którzy nie znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, ale którzy z powodu zaistnienia wyjątkowych i nieprzewidzianych okoliczności, mają pilne potrzeby związane z płynnością. Z tego wyjątku skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy nie spełniają kryteriów dotyczących wyników finansowych. Za przykład wyjątkowych i nieprzewidzianych okoliczności skutkujących powstaniem potrzeb w zakresie płynności można uznać gospodarcze skutki pandemii COVID-19.

3 formy pomocy w ramach Polityki Nowej Szansy

Pomoc na ratowanie

 • Ma formę pożyczki oprocentowanej w wysokości nie mniejszej niż stopa bazowa określona przez Komisję Europejską w dniu udzielenia pożyczki powiększona o 4%
 • Pożyczka udzielana jest na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy
 • Pożyczka udzielana jest na okres niezbędny do opracowania planu restrukturyzacji lub likwidacji działalności gospodarczej
 • Celem jest przygotowanie procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa

Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne

 • Ma formę pożyczki oprocentowanej w wysokości nie mniejszej niż stopa bazowa określona przez Komisję Europejską w dniu udzielenia pożyczki powiększona o 4%
 • Udzielane jest na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy
 • Celem wsparcia jest umożliwienie odbiorcy prowadzenia działalności gospodarczej przez czas niezbędny do wdrożenia działań restrukturyzacyjnych
 • Udzielane jest tylko mikro, małemu lub średniemu przedsiębiorcy

Pomoc na restrukturyzację

 • Udzielana w celu realizacji planu restrukturyzacji, który umożliwi przywrócenie przedsiębiorstwu długookresowej zdolności do konkurowania na rynku
 • Pomoc powinna przyczynić się do osiągnięcia wskazanych w ustawie celów społecznych
 • Może przyjmować różne formy wsparcia:
  • Pożyczki
  • objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym
  • objęcia obligacji
  • zmiany terminów spłaty pożyczki wobec podmiotu udzielającego pomocy na restrukturyzację
  • konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc na ratowanie, na udziały lub akcje przedsiębiorcy
 • Przedsiębiorca musi dysponować określonym wkładem własnym na realizację planu restrukturyzacji – w wysokości 50% kosztów w przypadku dużego przedsiębiorcy, w przypadku średniego przedsiębiorcy - 40%, natomiast dla mikro lub małego przedsiębiorcy – 25%.

Pomoc dostępna jest jedynie dla tych przedsiębiorców, u których wynagrodzenie członków organów zarządczych i nadzorczych, a także osób na stanowiskach kierowniczych, nie przekracza czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Udzielenie pomocy może zostać uzależnione od udzielenia przez przedsiębiorcę zabezpieczenia jej spłaty.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA