reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

W związku z dynamicznym wzrostem liczby projektów finansowanych przez środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaczęto wyodrębniać różne grupy docelowe, do których adresowane są poszczególne przedsięwzięcia. Jedną z takich grup, dla której tworzona jest coraz bogatsza oferta kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje bądź umożliwiających zdobycie nowego zawodu, są osoby powyżej 45 roku życia.

Środki na realizację projektów dla osób po 45 roku życia mogą zostać przyznane w ramach różnych Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. O tym, z którego Priorytetu zostanie sfinansowane dane przedsięwzięcie, decyduje m.in. miejsce zamieszkania danej osoby, a także jej aktualny status na rynku pracy. Istnieją oddzielne projekty skierowane wyłącznie dla mieszkańców terenów wiejskich bądź też wyłącznie dla osób bezrobotnych, które chcą się przekwalifikować lub zdobyć nowe umiejętności, by w dalszym etapie łatwiej znaleźć zatrudnienie. Kolejną grupą projektów są takie inicjatywy, które mają na celu kształtowanie oraz wspieranie przedsiębiorczych postaw wśród osób powyżej 45 roku życia, np. poprzez przydzielanie środków na utworzenie własnej działalności gospodarczej. Jeszcze inna oferta przygotowana została dla osób zatrudnionych. Obejmuje ona w głównej mierze kursy i szkolenia z zakresu języków obcych, obsługi komputera, a także tzw. umiejętności „miękkich”, które pozwalają na lepsze dostosowanie się do warunków panujących na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, a także zapobiegają zjawisku wykluczenia społecznego wśród uczestników.

Projekty przeznaczone dla osób powyżej 45 roku życia są realizowane w ramach Poddziałania 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Priorytet VII ma za zadanie promowanie integracji w społeczeństwie, a więc zapobieganie przejawom dyskryminacji różnych grup społecznych. Z kolei, w obrębie priorytetu VI realizowane są działania mające na celu poprawę dostępu do zatrudnienia oraz zwiększanie aktywności zawodowej osób z danego regionu.

Przeczytaj również: Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych

W ramach Poddziałania 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” można otrzymać jednorazową dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 40 tysięcy złotych. Także w priorytecie VIII („Regionalne Kadry Gospodarki”) można znaleźć projekty skierowane dla osób w wieku 45 lat i więcej. Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw” pozwala na dofinansowanie szkoleń, kursów oraz doradztwa zawodowego dla kadr zarządzających oraz pracowników przedsiębiorstw.

W zasadzie w każdym województwie w Polsce powstają projekty skierowane dla osób z grupy „45 plus”, realizowane zarówno przez urzędy pracy, jak i różnego rodzaju fundacje oraz firmy prywatne. Nasuwa się zatem pytanie co sprawia, że właśnie dla tej grupy przygotowano tak bogatą ofertę projektową. Odpowiedzi może być co najmniej kilka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama