Kategorie

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji
Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji
W związku z dynamicznym wzrostem liczby projektów finansowanych przez środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaczęto wyodrębniać różne grupy docelowe, do których adresowane są poszczególne przedsięwzięcia. Jedną z takich grup, dla której tworzona jest coraz bogatsza oferta kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje bądź umożliwiających zdobycie nowego zawodu, są osoby powyżej 45 roku życia.

Środki na realizację projektów dla osób po 45 roku życia mogą zostać przyznane w ramach różnych Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. O tym, z którego Priorytetu zostanie sfinansowane dane przedsięwzięcie, decyduje m.in. miejsce zamieszkania danej osoby, a także jej aktualny status na rynku pracy. Istnieją oddzielne projekty skierowane wyłącznie dla mieszkańców terenów wiejskich bądź też wyłącznie dla osób bezrobotnych, które chcą się przekwalifikować lub zdobyć nowe umiejętności, by w dalszym etapie łatwiej znaleźć zatrudnienie. Kolejną grupą projektów są takie inicjatywy, które mają na celu kształtowanie oraz wspieranie przedsiębiorczych postaw wśród osób powyżej 45 roku życia, np. poprzez przydzielanie środków na utworzenie własnej działalności gospodarczej. Jeszcze inna oferta przygotowana została dla osób zatrudnionych. Obejmuje ona w głównej mierze kursy i szkolenia z zakresu języków obcych, obsługi komputera, a także tzw. umiejętności „miękkich”, które pozwalają na lepsze dostosowanie się do warunków panujących na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, a także zapobiegają zjawisku wykluczenia społecznego wśród uczestników.

Projekty przeznaczone dla osób powyżej 45 roku życia są realizowane w ramach Poddziałania 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Priorytet VII ma za zadanie promowanie integracji w społeczeństwie, a więc zapobieganie przejawom dyskryminacji różnych grup społecznych. Z kolei, w obrębie priorytetu VI realizowane są działania mające na celu poprawę dostępu do zatrudnienia oraz zwiększanie aktywności zawodowej osób z danego regionu.

Przeczytaj również: Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych

W ramach Poddziałania 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” można otrzymać jednorazową dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 40 tysięcy złotych. Także w priorytecie VIII („Regionalne Kadry Gospodarki”) można znaleźć projekty skierowane dla osób w wieku 45 lat i więcej. Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw” pozwala na dofinansowanie szkoleń, kursów oraz doradztwa zawodowego dla kadr zarządzających oraz pracowników przedsiębiorstw.

W zasadzie w każdym województwie w Polsce powstają projekty skierowane dla osób z grupy „45 plus”, realizowane zarówno przez urzędy pracy, jak i różnego rodzaju fundacje oraz firmy prywatne. Nasuwa się zatem pytanie co sprawia, że właśnie dla tej grupy przygotowano tak bogatą ofertę projektową. Odpowiedzi może być co najmniej kilka.

Po pierwsze, w Polsce zaczęto dostrzegać konieczność społecznej i gospodarczej aktywizacji osób powyżej 45 roku życia, które często nie dysponują takimi umiejętnościami jak ludzie młodzi, co powoduje, iż w wielu przypadkach osoby te wypierane są z rynku pracy. Zarówno metody, jak i program kształcenia uległy znaczącym zmianom na przestrzeni ostatnich 20- 30 lat. Dlatego też wiedza i umiejętności zdobyte w tym okresie często okazują się niewystarczające do funkcjonowania w nowoczesnej, zinformatyzowanej gospodarce. Niezmiernie ważne jest zatem, aby zachęcać osoby dysponujące już pewnym stażem pracy i doświadczeniem do pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, które pozwolą im jak najdłużej pozostać aktywnymi na rynku pracy. Z drugiej strony należy przekonywać pracodawców, że potencjał doświadczonych pracowników jest ogromny, a zatrudnienie ich może przynieść firmie wymierne korzyści.

Po drugie, aktywizacja zawodowa osób powyżej 45 roku życia jest dobrym sposobem na walkę z bezrobociem. Wiele osób starszych pracowało przez lata w zawodach, które obecnie zanikają. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są różnego rodzaju kursy przekwalifikowujące, oferujące bezpłatne zdobycie nowego zawodu, co pozwala na zwiększenie szans na rynku pracy. Po trzecie, na tak dużą liczbę projektów skierowanych do grupy „45 plus” ma wpływ struktura demograficzna naszego kraju. Fala emigracji jaka przeszła przez Polskę, a także wchodzenie w dorosłość osób z pokolenia niżu demograficznego sprawiają, że pracodawcy będą musieli zwracać się w stronę osób starszych, mających pewien bagaż doświadczeń zawodowych. Nie bez znaczenia są także procesy zachodzące w gospodarce. Wszechobecność technologii informacyjnych, nowe techniki sprzedaży oraz konieczność znajomości języków obcych sprawiają, że pozostanie na rynku pracy możliwe jest w głównej mierze w przypadku nieustannego zdobywanie nowych umiejętności oraz doskonalenie tych już zdobytych. Młodych ludzi nie trzeba do tego zachęcać, natomiast osoby z grupy „45 plus” często nie są świadome jak rozległa oferta została dla nich przygotowana.

Polecamy Szkolenia

Zdarza się też, że takie osoby nie mają motywacji, aby podwyższać swoje kwalifikacje lub nie chcą przeznaczać swoich zarobków na ten cel. Dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki ta sytuacja ma ulec zmianie. Ostatnia przyczyna poświęcania tak dużej uwagi konkretnej grupie wiekowej ma podłoże ekonomiczne. Coraz więcej mówi się o podniesieniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Duża liczba emerytów oznacza większe obciążenia dla państwa i aktywnych zawodowo obywateli. W interesie obu grup leży zatem wspieranie osób starszych, aby jak najdłużej pozostawali na rynku pracy, by mogli realizować się na danym stanowisku i pracować za wynagrodzenie odpowiadające ich wykształceniu i umiejętnościom. Należy dążyć do tego, by jak najmniej osób przechodziło na wcześniejsze emerytury bądź pomimo kwalifikacji pozostawało bez pracy z powodu swojego wieku. Odciąży to w znacznym stopniu finanse państwowe, a także zapobiegnie zjawisku wykluczenia społecznego wśród osób powyżej 45 roku życia.

Przed grupą „45 plus” stoją ogromne szanse rozwoju dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniego projektu realizowanego w danym mieście, zgłosić się i czekać na efekty uczestnictwa w przedsięwzięciu.

Magdalena Pawłowska

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce - nabór wniosków

  Celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze badań nad sztuczną inteligencją i wykorzystaniem ich wyników w praktyce poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie sztucznej inteligencji, prowadzące do wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.

  Pracownicy nie chcą wracać do biur

  Ponad 70% pracowników zdalnych i 60% pracowników hybrydowych zadeklarowało, że nie czuje się gotowych na powrót do pracy w biurze. Jednak aż 70% zapytanych firm planuje powrót do pracy stacjonarnej jeszcze w 2021 roku. Czym pracodawcy chcą zachęcić do powrotów? Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

  Czy paragon w formie faktury uproszczonej tylko z NIP nabywcy jest dowodem księgowym

  Jesteśmy jednostką budżetową (szkoła podstawowa). Czy mogę przyjąć paragon w formie faktury uproszczonej w kwocie 409 zł, gdzie nie ma nabywcy ani odbiorcy, jest tylko NIP nabywcy? Czy pracownik może zapłacić za fakturę vat swoją osobistą kartą płatniczą?

  Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika palącego papierosy w niedozwolonym miejscu

  Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który nie przestrzega regulaminu pracy poprzez palenie papierosów w niedozwolonym miejscu, pomimo iż zostało wyznaczone specjalne miejsce w firmie przeznaczone do tego celu?

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Czy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych?

  Spory z kontrahentami mogą nie zakończyć się na wezwaniu do zapłaty i konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zapłatę. Jeżeli zaległość z otrzymaniem pieniędzy z przeterminowanej faktury jest dla firmy dotkliwa, zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, samo poniesienie kosztów sądowych może okazać się blokadą w dochodzeniu należności. Można usłyszeć, że osoby w trudnej sytuacji majątkowej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Czy firmy także mogą liczyć na takie udogodnienie? Pytanie to jest o tyle aktualne, że wobec pandemii, wcześniejszych lockdownów oraz ograniczeń sytuacja majątkowa wielu firm znacznie się pogorszyła.

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Pozytywne tendencje w eksporcie artykułów rolno-spożywczych

  Eksport artykułów rolno-spożywczych. Od stycznia do lipca 2021 r. wartość eksportu ogółem polskich towarów rolno-spożywczych wzrosła o 5,2%, do 20,5 mld EUR, w porównaniu z tym samym okresem roku 2020 - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.