REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji
Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

REKLAMA

REKLAMA

W związku z dynamicznym wzrostem liczby projektów finansowanych przez środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaczęto wyodrębniać różne grupy docelowe, do których adresowane są poszczególne przedsięwzięcia. Jedną z takich grup, dla której tworzona jest coraz bogatsza oferta kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje bądź umożliwiających zdobycie nowego zawodu, są osoby powyżej 45 roku życia.

REKLAMA

Środki na realizację projektów dla osób po 45 roku życia mogą zostać przyznane w ramach różnych Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. O tym, z którego Priorytetu zostanie sfinansowane dane przedsięwzięcie, decyduje m.in. miejsce zamieszkania danej osoby, a także jej aktualny status na rynku pracy. Istnieją oddzielne projekty skierowane wyłącznie dla mieszkańców terenów wiejskich bądź też wyłącznie dla osób bezrobotnych, które chcą się przekwalifikować lub zdobyć nowe umiejętności, by w dalszym etapie łatwiej znaleźć zatrudnienie. Kolejną grupą projektów są takie inicjatywy, które mają na celu kształtowanie oraz wspieranie przedsiębiorczych postaw wśród osób powyżej 45 roku życia, np. poprzez przydzielanie środków na utworzenie własnej działalności gospodarczej. Jeszcze inna oferta przygotowana została dla osób zatrudnionych. Obejmuje ona w głównej mierze kursy i szkolenia z zakresu języków obcych, obsługi komputera, a także tzw. umiejętności „miękkich”, które pozwalają na lepsze dostosowanie się do warunków panujących na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, a także zapobiegają zjawisku wykluczenia społecznego wśród uczestników.

REKLAMA

Projekty przeznaczone dla osób powyżej 45 roku życia są realizowane w ramach Poddziałania 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Priorytet VII ma za zadanie promowanie integracji w społeczeństwie, a więc zapobieganie przejawom dyskryminacji różnych grup społecznych. Z kolei, w obrębie priorytetu VI realizowane są działania mające na celu poprawę dostępu do zatrudnienia oraz zwiększanie aktywności zawodowej osób z danego regionu.

Przeczytaj również: Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych

REKLAMA

W ramach Poddziałania 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” można otrzymać jednorazową dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 40 tysięcy złotych. Także w priorytecie VIII („Regionalne Kadry Gospodarki”) można znaleźć projekty skierowane dla osób w wieku 45 lat i więcej. Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw” pozwala na dofinansowanie szkoleń, kursów oraz doradztwa zawodowego dla kadr zarządzających oraz pracowników przedsiębiorstw.

W zasadzie w każdym województwie w Polsce powstają projekty skierowane dla osób z grupy „45 plus”, realizowane zarówno przez urzędy pracy, jak i różnego rodzaju fundacje oraz firmy prywatne. Nasuwa się zatem pytanie co sprawia, że właśnie dla tej grupy przygotowano tak bogatą ofertę projektową. Odpowiedzi może być co najmniej kilka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze, w Polsce zaczęto dostrzegać konieczność społecznej i gospodarczej aktywizacji osób powyżej 45 roku życia, które często nie dysponują takimi umiejętnościami jak ludzie młodzi, co powoduje, iż w wielu przypadkach osoby te wypierane są z rynku pracy. Zarówno metody, jak i program kształcenia uległy znaczącym zmianom na przestrzeni ostatnich 20- 30 lat. Dlatego też wiedza i umiejętności zdobyte w tym okresie często okazują się niewystarczające do funkcjonowania w nowoczesnej, zinformatyzowanej gospodarce. Niezmiernie ważne jest zatem, aby zachęcać osoby dysponujące już pewnym stażem pracy i doświadczeniem do pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, które pozwolą im jak najdłużej pozostać aktywnymi na rynku pracy. Z drugiej strony należy przekonywać pracodawców, że potencjał doświadczonych pracowników jest ogromny, a zatrudnienie ich może przynieść firmie wymierne korzyści.

Po drugie, aktywizacja zawodowa osób powyżej 45 roku życia jest dobrym sposobem na walkę z bezrobociem. Wiele osób starszych pracowało przez lata w zawodach, które obecnie zanikają. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są różnego rodzaju kursy przekwalifikowujące, oferujące bezpłatne zdobycie nowego zawodu, co pozwala na zwiększenie szans na rynku pracy. Po trzecie, na tak dużą liczbę projektów skierowanych do grupy „45 plus” ma wpływ struktura demograficzna naszego kraju. Fala emigracji jaka przeszła przez Polskę, a także wchodzenie w dorosłość osób z pokolenia niżu demograficznego sprawiają, że pracodawcy będą musieli zwracać się w stronę osób starszych, mających pewien bagaż doświadczeń zawodowych. Nie bez znaczenia są także procesy zachodzące w gospodarce. Wszechobecność technologii informacyjnych, nowe techniki sprzedaży oraz konieczność znajomości języków obcych sprawiają, że pozostanie na rynku pracy możliwe jest w głównej mierze w przypadku nieustannego zdobywanie nowych umiejętności oraz doskonalenie tych już zdobytych. Młodych ludzi nie trzeba do tego zachęcać, natomiast osoby z grupy „45 plus” często nie są świadome jak rozległa oferta została dla nich przygotowana.

Polecamy Szkolenia

Zdarza się też, że takie osoby nie mają motywacji, aby podwyższać swoje kwalifikacje lub nie chcą przeznaczać swoich zarobków na ten cel. Dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki ta sytuacja ma ulec zmianie. Ostatnia przyczyna poświęcania tak dużej uwagi konkretnej grupie wiekowej ma podłoże ekonomiczne. Coraz więcej mówi się o podniesieniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Duża liczba emerytów oznacza większe obciążenia dla państwa i aktywnych zawodowo obywateli. W interesie obu grup leży zatem wspieranie osób starszych, aby jak najdłużej pozostawali na rynku pracy, by mogli realizować się na danym stanowisku i pracować za wynagrodzenie odpowiadające ich wykształceniu i umiejętnościom. Należy dążyć do tego, by jak najmniej osób przechodziło na wcześniejsze emerytury bądź pomimo kwalifikacji pozostawało bez pracy z powodu swojego wieku. Odciąży to w znacznym stopniu finanse państwowe, a także zapobiegnie zjawisku wykluczenia społecznego wśród osób powyżej 45 roku życia.

Przed grupą „45 plus” stoją ogromne szanse rozwoju dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniego projektu realizowanego w danym mieście, zgłosić się i czekać na efekty uczestnictwa w przedsięwzięciu.

Magdalena Pawłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA