Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P
Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P
Prawo krajowe i wspólnotowe nakłada na przedsiębiorców szereg obowiązków wynikających z ochrony środowiska naturalnego. Spełnienie tych wymogów wymaga często poniesienia znacznych nakładów finansowych. Ten artykuł przybliży przedsiębiorcom podstawowe zasady aplikowania o środki unijne na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska.

Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w zakresie dostosowania do wymogów ochrony środowiska. W województwie kujawsko-pomorskim dla przedsiębiorców zainteresowanych tą formą wsparcia przygotowano działanie 5.3 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie w ramach tego działania mogą ubiegać się wyłącznie małe i średnie przedsiębiorstwa (w rozumieniu regulacji unijnych) mające siedzibę i prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i działające minimum 12 miesięcy. Przez siedzibę wnioskodawcy dopuszcza się również istnienie filii lub oddziału przedsiębiorstwa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z możliwości ubiegania się o środki unijne z tego działania wyłączone zostały mikro- oraz duże przedsiębiorstwa.

Szczegółowy wykaz podmiotów uprawnionych do ubiegania się o środki unijne każdorazowo zawiera ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 5.3. Ogłoszenie jest zamieszczane na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs, w tym przypadku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (http://fundusze.kujawsko-pomorskie.pl).

Przeczytaj także: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Na co można otrzymać dotację?

Dofinansowanie jest przeznaczone na działania, które pozwolą ograniczyć niepożądany wpływ przedsiębiorstw na środowisko, ograniczyć energochłonność i materiałochłonność procesów produkcyjnych a także ilości wytwarzanych odpadów. Wśród przykładowych typów projektów, które mogą być realizowane w ramach tego działania są m.in. inwestycje polegające na zastosowaniu nowych rozwiązań technologicznych w produkcji lub świadczeniu usług, które przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalnego. Ponadto przewiduje się możliwość wsparcia budowy, przebudowy i rozbudowy instalacji i urządzeń, które sprzyjają oszczędności surowców i energii oraz ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Pomoc może być przeznaczona również na inwestycje związane z zastosowaniem efektywnych systemów zarządzania środowiskiem. 

W ramach realizowanej inwestycji dofinansowaniu mogą podlegać wydatki związane z przygotowaniem inwestycji na zakup usług świadczonych przez zewnętrznych doradców. Należy tu rozumieć przede wszystkim koszty ponoszone na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej, technicznej, środowiskowej, przetargowej. Do wydatków kwalifikowanych należą również koszty ponoszone już na etapie realizacji projektu. Wśród nich należy zaliczyć m.in. wydatki związane z dzierżawą pomieszczeń/budynków/gruntów na potrzeby realizacji projektu, wydatki związane z instalacją środków trwałych, zakupem wartości materialnych i prawnych, informacją i promocją czy wynagradzaniem pracowników.

Tylko wydatki nierozerwalnie związane z realizacją projektu mogą otrzymać dofinansowanie. Szczegółowy wykaz wydatków kwalifikowanych zawiera Załącznik VI do Szczegółowego Opisu Priorytetów dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dokument dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Dofinansowanie jest przyznawane przedsiębiorcom w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i wielkości obrotów. W przypadku małych przedsiębiorstw dofinansowanie wynosi do 60% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu, w przypadku średnich przedsiębiorstw do 50% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu.

Wsparcie będzie udzielane wyłącznie na projekty, które nie dotyczą podstawowego procesu produkcyjnego (świadczenia usług) danego przedsiębiorstwa związanego z ochroną środowiska oraz przetwarzaniem, sortowaniem i utylizacja odpadów.

Przed aplikowaniem o środki w ramach tego działania potencjalny wnioskodawca powinien zapoznać się z aktualnie obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi oraz dokumentacją konkursową.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny drewna w Polsce w 2022 roku. Tanio już było
  Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.
  GUS: Eksport i import w górę
  GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Nowy Peugeot 308. Test wersji PureTech 130 Allure Pack
  Nowy Peugeot 308. Test kolejnej odsłony nowego kompaktu z Francji. Po hybrydzie dostaliśmy model napędzany 130-konnym benzyniakiem.
  Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja
  Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji