REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie fundusze na Mazowszu w 2011 roku?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Mali, średni oraz mikroprzedsiębiorcy będą mogli w tym roku powalczyć także o pieniądze na rozwój w swoich firmach technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
Mali, średni oraz mikroprzedsiębiorcy będą mogli w tym roku powalczyć także o pieniądze na rozwój w swoich firmach technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Według zapowiedzi władz województwa mazowieckiego to ma być dobry rok dla beneficjentów unijnej pomocy. Kwota unijnych dotacji, które władze Mazowsza zamierzają rozdysponować wśród regionalnych beneficjentów wynosi prawie 1,5 mld zł. To również szansa dla mazowieckich przedsiębiorców, którzy zamierzają realizować inwestycje przy udziale środków unijnych.

Na lata 2007-2013 władze Mazowsza otrzymały fundusze unijne w wysokości 1,8 mld euro. Część tej kwoty została przeznaczona na realizację projektów infrastrukturalnych, część na inwestycje w edukację czy ochronę zdrowia a jeszcze inna na wsparcie przedsiębiorczości. Pomimo niemrawych początków wdrażania Programu, tempo wydawania środków unijnych wreszcie przyspieszyło. Do końca 2010 roku zawarto umowy z beneficjentami projektów unijnych na kwotę ponad 1 mld euro, co stanowi 57,8 proc. całości środków przyznanych Mazowszu na lata 2007-2013.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

Również w tym roku władze Mazowsza zapowiadają utrzymanie wartkiego tempa wydawania środków unijnych. Czy zapowiedzi władz samorządowych nie są na wyrost dowiemy się najpewniej za rok. O ile dodatkowym motywem w wydawaniu środków unijnych w latach poprzednich była możliwość otrzymania ekstra środków w postaci krajowej rezerwy wykonania, o tyle w tym roku takiego bodźca będzie brakować. Tak czy inaczej będziemy trzymać kciuki i niezwłocznie informować Państwa o kolejnych szansach pozyskania unijnych dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. 

Krajowa rezerwa wykonania jest instrumentem motywującym regiony do szybkiego i efektywnego wydawania środków wspólnotowych. Regiony, które najlepiej radziły sobie w wydawaniu unijnych pieniędzy miały szansę na otrzymanie dodatkowych środków. Łączna kwota środków pochodzących z krajowej rezerwy wykonania wynosiła 1,33 mld euro, z czego dla województwa mazowieckiego przeznaczono 18,7 mln euro. Decyzją władz Mazowsza pieniądze te zostaną przeznaczone na przedsiębiorczość, ochronę środowiska, energetykę lub infrastrukturę drogową.

Przeczytaj również: Dotacje również dla firm budowlanych!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie fundusze dla przedsiębiorców w 2011 roku?

REKLAMA

W 2011 r. beneficjenci projektów unijnych będą mogli ubiegać się o kwotę w wysokości 37,5 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Planuje się ogłoszenie w sumie 6 konkursów, z czego część będzie przeznaczona dla przedsiębiorców. Aktualny harmonogram ogłaszania konkursów dla przedsiębiorców znajduje się pod adresem internetowym Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych: http://www.mazowia.eu

Spośród dostępnej na ten roku puli środków, 6 mln euro przeznaczono na wsparcie przedsiębiorców w realizacji inwestycji ograniczających negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.8, które wspiera tego typu przedsięwzięcia, ma ruszyć już w czerwcu br. O wsparcie w ramach tego działania będą mogły starać się mikro i małe przedsiębiorstwa, które wdrożą m.in. technologie służące eliminowaniu szkodliwych oddziaływań i uciążliwości poprzez zapobieganie i ograniczanie emisji do środowiska czy też ograniczające zapotrzebowanie na wodę czy energię elektryczną.

Przedsiębiorcy, którzy nie są jednak zainteresowani realizacją przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, w tym roku będą mogli dzięki unijnym dotacjom zaciśnić współpracę z sektorem badawczym. Na ten cel w 2011 roku przeznaczono kwotę w wysokości 10 mln euro. W ramach działania 1.2 „Budowa sieci współpracy nauka – gospodarka” wnioskodawcy najpierw otrzymają wsparcie na sfinansowanie części badawczej projektu, a jeśli ta zakończy się pomyślnie, beneficjent otrzyma środki na wdrożenie projektu. Co więcej przedsiębiorcy wyłonieni do dofinansowania będą mogli sami zadecydować o wykonawcy prac B+R. W 2011 roku zaplanowano organizację dwóch konkursu, w ramach których będzie można zgłosić do wsparcia swoje projekty. Pierwszy rusza już w kwietniu tego roku, a drugi w maju. 

Polecamy: ABC funduszy unijnych

Mali, średni oraz mikroprzedsiębiorcy będą mogli w tym roku powalczyć także o pieniądze na rozwój w swoich firmach technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Pomiędzy najlepsze projekty wyłonione w trakcie konkursu zostanie rozdysponowana kwota w wysokości 5 mln euro. Tutaj szansę na otrzymanie unijnego dofinansowania będą miały projekty polegające na m.in. budowie lub przebudowie infrastruktury telekomunikacyjnej w firmie, zakupie i wdrożeniu systemów wspomagających zarządzanie relacjami z klientem. Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach tego działania ruszy już w czerwcu 2011 roku.

A co projektami „miękkimi”?

Również w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki planuje się utrzymanie dynamicznego tempa wydatkowania środków unijnych. W 2011 roku do beneficjentów z Mazowsza trafi łącznie 566 mln zł.  W ramach dostępnych środków ogłoszone zostaną konkursy na dofinansowanie działań wspierających rozwój kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw, a także procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych przedsiębiorstw. Środki zostaną przeznaczone m.in. na szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców, badania i analizy dotyczące trendów rozwojowych i prognozowania zmian gospodarczych zachodzących w regionie.

20 mln zł przeznaczonych zostanie na organizację warsztatów oraz szkoleń ułatwiających poszukiwanie pracy oraz podnoszących kwalifikacje zawodowe, wsparcie psychologiczno-doradcze, pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe, staże i praktyki zawodowe. I w tym roku będzie można otrzymać dotację na założenie własnej firmy. Na ten cel przeznaczono kwotę 24 mln zł, co pozwoli na utworzenie 382 mikroprzedsiębiorstw. Nabory wniosków mają ruszyć jeszcze w czerwcu br.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA