REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rumunia przyjazna inwestorom

Sass Danuta
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy, również z sektora MSP, nie powinni zapominać o Rumunii – tylko tam mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 50% poniesionych kosztów. Budżet na lata 2007-2013 przewiduje aż ok. 3 mld euro na projekty inwestycyjne firm.

REKLAMA

W październiku ub. r. Polska i Rumunia zawarły porozumienie o współpracy strategicznej. We wrześniu br. do przyjeżdża do Polski premier Rumunii, aby podpisać plan działań, którego główne aspekty dotyczą działalności gospodarczej i handlowej. Polskie firmy, które zdecydują się na inwestycje w tym kraju, będą mogły korzystać z pomocy Izby Gospodarczej, Rumuńskiego Centrum Handlu i Inwestycji (Romanian Center for Trade and Investment - odpowiednik Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych) i Accero Taxand, firmy oferującej usługi doradztwa podatkowego, europejskiego oraz business consulting.

REKLAMA

Już teraz Rumunia jest jednym z głównych kierunków polskiego eksportu. Biorąc pod uwagę strukturę eksportu z Polski wg kraju przeznaczenia, zajmuje 18 miejsce - wartość towarów w 2009 r. wynosiła 6,2 mld zł (dla porównania: Niemcy, którzy zajmują 1 miejsce, osiągają kwotę 101 mld zł). Zgodnie z danymi uzyskanymi z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Bukareszcie, największe grupy towarowe w 2009 r. stanowiły:

• maszyny, urządzenia i sprzęt elektroniczny (222,86 mln euro - 16,1% udziału);

• metale nieszlachetne i wyroby (183 mln euro - 13,2%);

• produkty przemysłowe chemiczne i pokrewne (137 mln euro - 9,9%);

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• gotowe artykuły spożywcze, napoje i alkohol (131 mln euro - 9,5%);

• tworzywa sztuczne i kauczuk (115, 53 mln euro - 8,3%);

• produkty mineralne (114,62 mln euro - 8,3%).

Uwarunkowania ekonomiczne

REKLAMA

To dobry czas na inwestowanie w Rumunii. Już teraz Polska jest jednym z głównych inwestorów - mówi Gheorghe Predescu, ambasador Rumunii w Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreśla przy tym fakt, że ponad 500 polskich firm już inwestuje w Rumunii, a wśród nich Berlinek i Tymbark. Producent drzwi Porta zajmuje 11 miejsce w gronie największych inwestorów. Na tamtejszym rynku obecne są także takie firmy, jak: Cersanit, Asseco, Can-Pack, Ciech, Polimex Mostostal.

Inwestorom spoza Rumunii sprzyjają korzystne uwarunkowania ekonomiczne, zwłaszcza dobra lokalizacja i członkostwo w Unii Europejskiej (od 2007 r.). To sprawia, że towary wyprodukowane w tym kraju mają ułatwiony dostęp do rynków państw członkowskich: Niemiec (82,1 mln mieszkańców), Francji (62 mln), Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, czy Włoch. Poza tym sam rynek rumuński jest duży i chłonny (21,5 mln mieszkańców). Atutem prowadzonej tam działalności jest bliskość rynków wschodnich i południowo-wschodnich, nie należących do UE, zwłaszcza Ukrainy (46,3 mln mieszkańców) i Rosji (141,8 mln) oraz krajów basenu Morza Czarnego. Inwestowanie w Rumunii jest korzystne także ze względu na niskie koszty pracy: przeciętne wynagrodzenie wynosi tam 1352 RON, czyli 1278 zł (w 2009 r.), a minimalne w 2010 r. 600 RON - 567 zł (w 2010 r.).

„Do przewag konkurencyjnych Rumunii należą m.in.: stabilny system bankowy, niskie koszty realizacji inicjatyw przy wysokim zwrocie z zainwestowanego kapitału, korzystne ustawodawstwo, zwłaszcza ordynacja podatkowa, duże możliwości rynkowe, dostęp do środków UE, zasoby ludzkie - połowa populacji przed 40 rokiem życia, duży odsetek ludzi wykształconych, znających języki obce, o wysokich kompetencjach” - mówi Lustina Lutan, senior counsellor, Romanian Center for Trade and Investment.

Ważnym czynnikiem sprzyjającym inwestycjom zagranicznym są liczne zachęty podatkowe. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na założenie tam swojej działalności, mogą liczyć na przyspieszoną amortyzację, odroczenie płatności podatku CIT od dochodu przeznaczonego na inwestycje, zwolnienie CIT od otrzymanych dywidend (jeżeli zostaną przeznaczone na inwestycje). Rumunia przywiązuje dużą wagę do działalności badawczo-rozwojowej - centra B+R uzyskują dofinansowanie z funduszu UE. Inwestorzy płacą 16-proc. podatek CIT; w przypadku sprzedaży budynków obowiązuje 5-proc. stawka VAT.

Fundusze unijne i dotacje rządowe

„Na polskich inwestorów czekają w Rumunii ogromne środki finansowe do wykorzystania na inwestycje produkcyjne. Pochodzą one zarówno z budżetu Unii Europejskiej, jak i z dotacji rządowych. Zwłaszcza w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych polskie firmy są bogatsze o kilkuletnie doświadczenie. Jest to idealny moment, aby korzystając z tych doświadczeń, zbliżyć się do rumuńskiego rynku zbytu, lokując tam zakład produkcyjny” - twierdzi Michał Gwizda, partner, Accreo Taxand. Rumunia, podobnie jak Polska, wspomaga się funduszami unijnymi - budżet całkowity wynosi 20 mld euro. Aż ok. 3 mld euro jest przeznaczonych na projekty inwestycyjne przedsiębiorstw w latach 2007-2013, zwłaszcza na nowe inwestycje, inwestycje w parkach maszynowych, prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, wytwarzanie energii z OZE, szkolenia oraz zatrudnianie pracowników. Wysokość wsparcia finansowego, w zależności od szczegółów dotyczących inwestycji (CAPEX oraz liczby nowych miejsc pracy), wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych (w przypadku inwestycji zlokalizowanych poza regionem Bukareszt-llfov) i do 40% kosztów kwalifikowanych (inwestycje zlokalizowane w regionie Bukareszt-llfov).

Inwestorzy zagraniczni mogą uzyskać wysokie dotacje rządowe. Całkowity budżet przeznaczony na krajową pomoc publiczną w Rumunii wynosi 1,57 mld euro, roczny zaś 315 mln euro. O dofinansowanie z tych środków można starać się: w przypadku utworzenia nowego przedsiębiorstwa (inwestycja typu greenfield), przy rozbudowie istniejącej firmy, dywersyfikując produkcję. Koszty kwalifikowane obejmują wydatki inwestycyjne (CAPEX) - środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne - lub koszty dwuletnich wynagrodzeń nowych pracowników (płaca brutto plus obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne), przy czym wysokość wsparcia zależy od szczegółów inwestycji (CAPEX i liczby nowych miejsc pracy). Zdaniem Michała Gwizdy, partnera, Accreo Taxand, w przypadku dużych inwestycji można uzyskać z pomocy publicznej środki w gotówce, a nie w podatkach (tak jak w Polsce).

Druga strona raju

Do tej pory, mimo kryzysu, nie odnotowano rezygnacji z już rozpoczętych inwestycji, ale nastąpił spadek, jeśli chodzi o nowe przedsięwzięcia: z 71 w roku 2008 do 40 w 2010 r. Inwestorzy skarżą się jednak na kłopoty z odzyskiwaniem należności od rumuńskich kontrahentów, prawdopodobnie spowodowane kryzysem. Do innych trudności, na jakie napotykają przedsiębiorcy, należą bariery komunikacyjne, skomplikowane procedury i nadmierna biurokracja. Na szczęście to się zmienia - rząd Rumunii cały czas pracuje nad uproszczeniem procedur (np. przy składaniu wniosków nie trzeba już dołączać certyfikatów ISO, wystarczy deklaracja), przybywa ludzi znających języki, zwłaszcza angielski.

Mimo przeszkód jest to dobre miejsce do inwestowania. Na największe powodzenie mogą liczyć producenci mebli, wyposażenia wnętrz, artykułów spożywczych, kosmetyków. Panuje boom na rynku budowlanym. „To atrakcyjny dla nas rynek, rynek dużych szans. Polscy przedsiębiorcy mogą być tam konkurencyjni. Rumuni szanują nas i lubią. Nie spóźnijmy się! - apeluje Michał Gwizda.

Konferencja 'Na polskich inwestorów czekają pieniądze w Rumunii', zorganizowana przez Accreo Taxand i Krajową Izbę Gospodarczą, odbyła się 7 czerwca 2010 r. w hotelu Polonia w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli: Gheorghe Predescu, ambasador Rumunii w Rzeczypospolitej Polskiej, Lustina Lutan, senior counsellor, Romanian Center for Trade and Investment, Michał Gwizda, partner, Accreo Taxand, i Laurentiu Dinu, country manager, Accreo Rumunia. Spotkanie towarzyszyło dwudniowej konferencji 'Rumunia i Ukraina - możliwości dla biznesu', zorganizowanej przez Accreo Taxand.

Danuta Sass

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  REKLAMA

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  REKLAMA