REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odzyskać dług od kontrahenta z Niemiec

Damian Wypior
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wierzyciel ma dwie drogi: może dochodzić należności na drodze sądowej w Polsce i egzekwować dług bezpośrednio w Niemczech lub tam złożyć pozew i tam egzekwować dług.

Nierzadko polskie przedsiębiorstwa uczestniczące w obrocie gospodarczym między Polską a Niemcami zadają sobie pytanie, w jaki sposób można egzekwować należności wobec niemieckich dłużników. Jeszcze niedawno wśród polskich przedsiębiorców panowała swego rodzaju obawa przed ściąganiem należności - w razie takiej konieczności także na drodze sądowej w Niemczech. Ale to się w ostatnich latach zmieniło. Polscy przedsiębiorcy w większości przypadków nie chcą już odpuszczać długów swoim spóźnialskim niemieckim dłużnikom. Wzrosła również gotowość do tego, aby odpowiednio wcześnie i poważnie rozpoczynać procedurę ściągania należności. Wcześniej z obawy przed utratą klienta pozostawano często przy wezwaniach, ale teraz już wiadomo, że klient zalegający z płatnością kilku faktur nie jest dobrym klientem i że stosunki gospodarcze z nim po prostu się nie opłacają.

REKLAMA

Od czego zacząć

Z mojej praktyki wynika, że w wielu przypadkach opłaca się ściągać należności pozasądowo z pomocą niemieckiego adwokata. Często prowadzi to do uregulowania płatności lub przynajmniej do negocjacji i uzgodnienia np. płatności ratalnych. Ważne jest jednak, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć działania w tym kierunku. Im dłużej zwlekamy z poważnym dochodzeniem należności i być może nawet jeszcze w ramach istniejących stosunków handlowych dostarczamy w dalszym ciągu towar, tym wyższe będą zaległe kwoty, a to z kolei powoduje u dłużnika naturalną jeszcze większą niechęć do zapłacenia należnej kwoty w wyniku działań pozasądowych. Koszty niemieckiego adwokata w przypadku zwłoki w płatności ponosi dłużnik. W przypadku uzgodnienia płatności w ratach adwokat monitoruje także przestrzeganie zawartego porozumienia i mobilizuje dłużnika do terminowego regulowania płatności.

Zaliczka na poczet kosztów

Przy składaniu pozwu w Niemczech należy uiścić w sądzie zaliczkę na poczet przyszłych kosztów. Zazwyczaj wystarcza ona na pokrycie kosztów sporu prawnego, chyba że powstaną jeszcze dodatkowe koszty, np. biegłych rzeczoznawców, tłumaczy, świadków itp. Koszty sporu prawnego ponosi strona przegrywająca. Dotyczy to także kosztów adwokata. Ich wysokość określana jest na podstawie ustawy o kosztach adwokackich i zależy od wartości przedmiotu sporu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do którego sądu

REKLAMA

Jeżeli działania pozasądowe pozostają bezowocne lub jeśli od początku wiadomo, że dłużnik nie zapłaci, wówczas pozostaje dochodzenie roszczenia na drodze sądowej. Zasadniczo istnieją w tym zakresie dwie możliwości. Można dochodzić należności na drodze sądowej w Polsce i egzekwować potem orzeczenie w Niemczech lub złożyć pozew i egzekwować bezpośrednio w Niemczech. O tym, która z możliwości w konkretnym przypadku jest właściwa, decyduje międzynarodowa właściwość polskiego lub niemieckiego sądu zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

Zasadniczo jurysdykcja międzynarodowa zależy od siedziby pozwanego, tzn. w przypadku dłużnika niemieckiego właściwym jest sąd niemiecki. W niektórych przypadkach jurysdykcja może jednak leżeć po stronie sądu polskiego, na przykład jeśli zawarto odpowiednie porozumienie w zakresie właściwości sądu. Wówczas tytuł uzyskany w Polsce można egzekwować w Niemczech.

Europejski Tytuł Egzekucyjny

REKLAMA

Jeśli tytuł uzyskany w Polsce spełnia wymogi rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 805/2004 z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych, np. jeśli chodzi o ugodę sądową, wówczas w polskim sądzie można uzyskać potwierdzenie tytułu w formie tzw. Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. Na podstawie takiego Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego można egzekwować bezpośrednio w Niemczech bez konieczności podejmowania dodatkowych kroków. Koszty obejmują wtedy jedynie koszt tłumaczenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego na język niemiecki oraz koszt egzekucji.

Egzekwowanie w Niemczech jest możliwe nawet wówczas, gdy nie zostały spełnione warunki dot. potwierdzenia polskiego orzeczenia jako Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. W tym celu należy złożyć we właściwym sądzie niemieckim zgodnie z wymogami Rozporządzenia (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. oraz odpowiednich przepisów niemieckich wniosek o określenie orzeczenia jako wykonalne w Niemczech. Koszt sądowy tej czynności wynosi 200 euro, ponadto należy doliczyć ewentualne koszty adwokata. Po uzyskaniu oświadczenia o wykonalności orzeczenia można przystąpić do egzekwowania w Niemczech.

Inną metodą jest prowadzenie sporu prawnego bezpośrednio w Niemczech. Ma to miejsce w przypadku, gdy sądem właściwym jest tylko sąd niemiecki. Ale również wówczas, gdy istnieje możliwość wyboru między sądem polskim i niemieckim, warto w niektórych przypadkach składać pozew bezpośrednio w Niemczech, np. gdy stan faktyczny oceniany jest według prawa niemieckiego.

Wykonanie orzeczenia

Po uzyskaniu korzystnego orzeczenia w Niemczech trzeba je jeszcze wykonać. W tym celu można dokonać zajęcia na majątku i wierzytelnościach dłużnika. Ponieważ w dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw (przede wszystkim usługowych) często nie posiada wartościowych składników majątkowych (takiej firmie wystarcza często małe wynajęte biuro z komputerem i samochodem w leasingu), nasza praktyka adwokacka wskazuje, że warto w pierwszej kolejności zająć konto bankowe dłużnika. Ponieważ zablokowane konto bankowe może doprowadzić niemal do wstrzymania działalności przedsiębiorstwa, z naszego doświadczenia wynika, że w wielu przypadkach dochodzi wówczas do szybkiego uregulowania należności wraz z odsetkami i kosztami.

DAMIAN WYPIOR

adwokat z niemieckiej kancelarii Bunk Alliance z Worms

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

• Rozporządzenie (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 805/2004 z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA