REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odzyskać dług od kontrahenta z Niemiec

Damian Wypior
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wierzyciel ma dwie drogi: może dochodzić należności na drodze sądowej w Polsce i egzekwować dług bezpośrednio w Niemczech lub tam złożyć pozew i tam egzekwować dług.

Nierzadko polskie przedsiębiorstwa uczestniczące w obrocie gospodarczym między Polską a Niemcami zadają sobie pytanie, w jaki sposób można egzekwować należności wobec niemieckich dłużników. Jeszcze niedawno wśród polskich przedsiębiorców panowała swego rodzaju obawa przed ściąganiem należności - w razie takiej konieczności także na drodze sądowej w Niemczech. Ale to się w ostatnich latach zmieniło. Polscy przedsiębiorcy w większości przypadków nie chcą już odpuszczać długów swoim spóźnialskim niemieckim dłużnikom. Wzrosła również gotowość do tego, aby odpowiednio wcześnie i poważnie rozpoczynać procedurę ściągania należności. Wcześniej z obawy przed utratą klienta pozostawano często przy wezwaniach, ale teraz już wiadomo, że klient zalegający z płatnością kilku faktur nie jest dobrym klientem i że stosunki gospodarcze z nim po prostu się nie opłacają.

REKLAMA

Od czego zacząć

Z mojej praktyki wynika, że w wielu przypadkach opłaca się ściągać należności pozasądowo z pomocą niemieckiego adwokata. Często prowadzi to do uregulowania płatności lub przynajmniej do negocjacji i uzgodnienia np. płatności ratalnych. Ważne jest jednak, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć działania w tym kierunku. Im dłużej zwlekamy z poważnym dochodzeniem należności i być może nawet jeszcze w ramach istniejących stosunków handlowych dostarczamy w dalszym ciągu towar, tym wyższe będą zaległe kwoty, a to z kolei powoduje u dłużnika naturalną jeszcze większą niechęć do zapłacenia należnej kwoty w wyniku działań pozasądowych. Koszty niemieckiego adwokata w przypadku zwłoki w płatności ponosi dłużnik. W przypadku uzgodnienia płatności w ratach adwokat monitoruje także przestrzeganie zawartego porozumienia i mobilizuje dłużnika do terminowego regulowania płatności.

Zaliczka na poczet kosztów

Przy składaniu pozwu w Niemczech należy uiścić w sądzie zaliczkę na poczet przyszłych kosztów. Zazwyczaj wystarcza ona na pokrycie kosztów sporu prawnego, chyba że powstaną jeszcze dodatkowe koszty, np. biegłych rzeczoznawców, tłumaczy, świadków itp. Koszty sporu prawnego ponosi strona przegrywająca. Dotyczy to także kosztów adwokata. Ich wysokość określana jest na podstawie ustawy o kosztach adwokackich i zależy od wartości przedmiotu sporu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do którego sądu

REKLAMA

Jeżeli działania pozasądowe pozostają bezowocne lub jeśli od początku wiadomo, że dłużnik nie zapłaci, wówczas pozostaje dochodzenie roszczenia na drodze sądowej. Zasadniczo istnieją w tym zakresie dwie możliwości. Można dochodzić należności na drodze sądowej w Polsce i egzekwować potem orzeczenie w Niemczech lub złożyć pozew i egzekwować bezpośrednio w Niemczech. O tym, która z możliwości w konkretnym przypadku jest właściwa, decyduje międzynarodowa właściwość polskiego lub niemieckiego sądu zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

Zasadniczo jurysdykcja międzynarodowa zależy od siedziby pozwanego, tzn. w przypadku dłużnika niemieckiego właściwym jest sąd niemiecki. W niektórych przypadkach jurysdykcja może jednak leżeć po stronie sądu polskiego, na przykład jeśli zawarto odpowiednie porozumienie w zakresie właściwości sądu. Wówczas tytuł uzyskany w Polsce można egzekwować w Niemczech.

Europejski Tytuł Egzekucyjny

REKLAMA

Jeśli tytuł uzyskany w Polsce spełnia wymogi rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 805/2004 z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych, np. jeśli chodzi o ugodę sądową, wówczas w polskim sądzie można uzyskać potwierdzenie tytułu w formie tzw. Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. Na podstawie takiego Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego można egzekwować bezpośrednio w Niemczech bez konieczności podejmowania dodatkowych kroków. Koszty obejmują wtedy jedynie koszt tłumaczenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego na język niemiecki oraz koszt egzekucji.

Egzekwowanie w Niemczech jest możliwe nawet wówczas, gdy nie zostały spełnione warunki dot. potwierdzenia polskiego orzeczenia jako Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego. W tym celu należy złożyć we właściwym sądzie niemieckim zgodnie z wymogami Rozporządzenia (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. oraz odpowiednich przepisów niemieckich wniosek o określenie orzeczenia jako wykonalne w Niemczech. Koszt sądowy tej czynności wynosi 200 euro, ponadto należy doliczyć ewentualne koszty adwokata. Po uzyskaniu oświadczenia o wykonalności orzeczenia można przystąpić do egzekwowania w Niemczech.

Inną metodą jest prowadzenie sporu prawnego bezpośrednio w Niemczech. Ma to miejsce w przypadku, gdy sądem właściwym jest tylko sąd niemiecki. Ale również wówczas, gdy istnieje możliwość wyboru między sądem polskim i niemieckim, warto w niektórych przypadkach składać pozew bezpośrednio w Niemczech, np. gdy stan faktyczny oceniany jest według prawa niemieckiego.

Wykonanie orzeczenia

Po uzyskaniu korzystnego orzeczenia w Niemczech trzeba je jeszcze wykonać. W tym celu można dokonać zajęcia na majątku i wierzytelnościach dłużnika. Ponieważ w dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw (przede wszystkim usługowych) często nie posiada wartościowych składników majątkowych (takiej firmie wystarcza często małe wynajęte biuro z komputerem i samochodem w leasingu), nasza praktyka adwokacka wskazuje, że warto w pierwszej kolejności zająć konto bankowe dłużnika. Ponieważ zablokowane konto bankowe może doprowadzić niemal do wstrzymania działalności przedsiębiorstwa, z naszego doświadczenia wynika, że w wielu przypadkach dochodzi wówczas do szybkiego uregulowania należności wraz z odsetkami i kosztami.

DAMIAN WYPIOR

adwokat z niemieckiej kancelarii Bunk Alliance z Worms

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

• Rozporządzenie (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 805/2004 z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA