REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Naucz się pracy w zespole

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Tomczyk
Praca w zespole wymaga również dobrego zarządzania ze strony kierownika.
Praca w zespole wymaga również dobrego zarządzania ze strony kierownika.

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnicząc w projektach zbiorowych pamiętaj, że jesteś jednym z ogniwek łańcuszka, który w razie Twojej zawodności zerwie się. Konsekwencje Twoich błędów i niedociągnięć poniesie cała grupa. Empatia, odpowiedzialność, zorganizowanie, terminowość, szczerość i uczynność – to cechy, które powinieneś pielęgnować, aby dobrze poradzić sobie z zadaniami zespołowymi.

Nawet jeśli jesteś przeciwnikiem pracy w zespole musisz się jej nauczyć – takie są wymogi współczesnego rynku pracy. Lepiej nie zdradzać swojej opinii na ten temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej – możesz bowiem zaprzepaścić swoje szanse na stanowisko. Lepiej wyrazić swój pozytywny stosunek do zadań grupowych. Pracodawcy coraz częściej wychodzą z założenia, że wspólnie realizowane projekty nie tylko integrują pracowników i poprawiają atmosferę w pracy, ale również podnoszą produktywność i pozwalają na pełniejsze wykorzystanie umiejętności i zdolności poszczególnych pracowników. Ponadto praca w grupach pozwala pełniej zaangażować się w ideę całego projektu.

REKLAMA

Zobacz: Etykieta służbowych kontaktów damsko – męskich

Cenne wskazówki

Pomijając już całą dyskusję na temat plusów i minusów pracy w grupie warto przyswoić sobie kilka zasad, które pomogą Ci dobrze wykonywać zadania zespołowe.

1. Zdaj sobie sprawę, że każdy zespół przechodzi etapy rozwoju: formowanie się grupy, ustalenie ról, wyznaczenie ogólnych celów, realizacja projektu i rozwiązanie zespołu. Szczególnie czas wyznaczania ról i ustalenia koncepcji bywa okresem burzliwym i pełnym konfliktów, poszczególne osoby walczą wówczas o pozycje w grupie i zadanie odpowiadające ich kompetencjom. Pamiętaj, że emocje i konflikty są nieuniknione, dlatego bądź na to przygotowany.

2. Nie traktuj pracy w grupie jako zła koniecznego. Znajdź niszę dla siebie i pokaż swoje możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Poznaj wspólny cel i staraj się do niego zbliżyć.

4. Nie zgadzaj się na wykonanie prac, w których nie czujesz się mocny. Nie bój się o tym powiedzieć – zwyczajnie inni członkowie zespołu mogą nie znać Twoich mocnych stron. Wykorzystuj swoje talenty.

5. Pracuj sumiennie. Nie ma nic gorszego jak żerowanie na pracy innych członków zespołu. Wykonuj swoje zadanie najlepiej jak potrafisz.

6. Trzymaj się ściśle terminów. Pamiętaj, że za Twoje spóźnienie odpowie cały zespół. Rada: staraj się kończyć wyznaczone zadanie przed czasem – będziesz wtedy miał pewność, że zdążysz na czas.

7. Żyj pracą zespołu, nie opuszczaj spotkań roboczych, zabieraj głos w trakcie ważnych ustaleń, nie rezygnuj ze spotkań towarzyskich całej grupy.

REKLAMA

8. Unikaj konfliktów w zespole. Jeśli przeszkadza Ci zachowanie jakiegoś członka zespołu, uważasz, że postępuje nie fair w stosunku do całej grupy – po prostu zdobądź się na szczerą rozmowę z nim. W żadnym wypadku nie krytykuj tej osoby poza jej plecami.

9. Bądź gotowy udzielić pomocy. Pamiętaj, że cały zespół pracuje, aby osiągnąć wspólny cel, dlatego nie odmawiaj pomocy jeśli ktoś jej potrzebuje. Więcej – jeśli widzisz, że ktoś sobie nie radzi – wyjdź pierwszy z taką propozycją.

10. Pamiętaj, że na sukces zapracował cały zespół, dlatego jeśli zostaniesz wyróżniony z zespołu, nie zapomnij wspomnieć o zaangażowaniu i wysiłku wszystkich jego członków.

Zobacz serwis: W biurze

Obowiązki kierownika wobec zespołu

Praca w zespole wymaga również dobrego zarządzania ze strony kierownika. Poniżej kilka ważnych rad dla managerów:

1. Jasno określi cele projektu, nad którym za chwilę będzie pracował zespół. Podkreśl swoje oczekiwania i priorytety.

2. Określ dokładnie: skład grupy, metody pracy w zespole, sposoby motywowania i oceny pracy, wybierz lidera.

3. Nie stawiaj zbyt dużych wymagań zespołowi, ani nie pozostawiaj mu zbyt dużej swobody – wypośrodkuj swoje oczekiwania.

4. Pozwól zespołowi na wyjście z inicjatywą, niech rozwinie swoją pomysłowość i wyzwoli swój potencjał, nie narzucaj swojego zdania.

5. Nie bądź obojętny na konflikty w grupie – pomóż je rozwiązać, starając się przyjąć postawę neutralną.

REKLAMA

6. Nie staraj się dowiadywać przy pomocy osób postronnych jak przebiega praca w grupie, w zespole bowiem wytworzy się atmosfera podejrzliwości i wzajemnej nieufności. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć zapytaj wprost cały zespół lub jego lidera.

7. Bądź ostrożny z indywidualnymi pochwałami. Pamiętaj, że na sukces pracował cały zespół, a najgłośniejsza osoba w grupie wcale nie musi być osobą najbardziej zaangażowaną w zadanie. Wręcz przeciwnie często się zdarza, że taka osoba żeruje na wiedzy i pracy osoby mniej śmiałej i niekrzykliwej. Jeśli chcesz wyróżnić kogoś personalnie – upewnij się, że osoba ta naprawdę wybijała się na tle grupy.

8. Nawet jeśli wyznaczysz koordynatora projektu interesuj się rozwojem wypadków. Pamiętaj, że nadal tu jesteś kierownikiem.

9. Aby zespół był efektywny buduj go z ludzi o różnorodnym charakterze, wieku, stażu w danej firmie. Właśnie przeciwstawne cechy takie jak: konserwatyzm – innowacyjność, doświadczenie – naiwność pozwalają na wypracowanie pełnych opinii.

10. Zadbaj o indywidualistów w grupie. Możesz powierzyć takim osobom bardziej samodzielne prace, ale za to wymagać większej odpowiedzialności indywidualnej.

Rezultaty pracy w zespole niejednokrotnie owocują nowymi, niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. W samych pracownikach zaś budzą się zdolności przystosowawcze do pracy w różnych warunkach i z różnymi osobowościami. Pracownik staje się bardziej elastyczny i kreatywny. Zatem korzyści z dobrze zorganizowanej pracy zespołowej czerpie zarówno firma jak i personel firmy.

Zobacz: Przyjęcia i uroczystości

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA