REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Naucz się pracy w zespole

Katarzyna Tomczyk
Praca w zespole wymaga również dobrego zarządzania ze strony kierownika.
Praca w zespole wymaga również dobrego zarządzania ze strony kierownika.

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnicząc w projektach zbiorowych pamiętaj, że jesteś jednym z ogniwek łańcuszka, który w razie Twojej zawodności zerwie się. Konsekwencje Twoich błędów i niedociągnięć poniesie cała grupa. Empatia, odpowiedzialność, zorganizowanie, terminowość, szczerość i uczynność – to cechy, które powinieneś pielęgnować, aby dobrze poradzić sobie z zadaniami zespołowymi.

Nawet jeśli jesteś przeciwnikiem pracy w zespole musisz się jej nauczyć – takie są wymogi współczesnego rynku pracy. Lepiej nie zdradzać swojej opinii na ten temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej – możesz bowiem zaprzepaścić swoje szanse na stanowisko. Lepiej wyrazić swój pozytywny stosunek do zadań grupowych. Pracodawcy coraz częściej wychodzą z założenia, że wspólnie realizowane projekty nie tylko integrują pracowników i poprawiają atmosferę w pracy, ale również podnoszą produktywność i pozwalają na pełniejsze wykorzystanie umiejętności i zdolności poszczególnych pracowników. Ponadto praca w grupach pozwala pełniej zaangażować się w ideę całego projektu.

REKLAMA

Zobacz: Etykieta służbowych kontaktów damsko – męskich

Cenne wskazówki

Pomijając już całą dyskusję na temat plusów i minusów pracy w grupie warto przyswoić sobie kilka zasad, które pomogą Ci dobrze wykonywać zadania zespołowe.

1. Zdaj sobie sprawę, że każdy zespół przechodzi etapy rozwoju: formowanie się grupy, ustalenie ról, wyznaczenie ogólnych celów, realizacja projektu i rozwiązanie zespołu. Szczególnie czas wyznaczania ról i ustalenia koncepcji bywa okresem burzliwym i pełnym konfliktów, poszczególne osoby walczą wówczas o pozycje w grupie i zadanie odpowiadające ich kompetencjom. Pamiętaj, że emocje i konflikty są nieuniknione, dlatego bądź na to przygotowany.

2. Nie traktuj pracy w grupie jako zła koniecznego. Znajdź niszę dla siebie i pokaż swoje możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Poznaj wspólny cel i staraj się do niego zbliżyć.

4. Nie zgadzaj się na wykonanie prac, w których nie czujesz się mocny. Nie bój się o tym powiedzieć – zwyczajnie inni członkowie zespołu mogą nie znać Twoich mocnych stron. Wykorzystuj swoje talenty.

5. Pracuj sumiennie. Nie ma nic gorszego jak żerowanie na pracy innych członków zespołu. Wykonuj swoje zadanie najlepiej jak potrafisz.

6. Trzymaj się ściśle terminów. Pamiętaj, że za Twoje spóźnienie odpowie cały zespół. Rada: staraj się kończyć wyznaczone zadanie przed czasem – będziesz wtedy miał pewność, że zdążysz na czas.

7. Żyj pracą zespołu, nie opuszczaj spotkań roboczych, zabieraj głos w trakcie ważnych ustaleń, nie rezygnuj ze spotkań towarzyskich całej grupy.

REKLAMA

8. Unikaj konfliktów w zespole. Jeśli przeszkadza Ci zachowanie jakiegoś członka zespołu, uważasz, że postępuje nie fair w stosunku do całej grupy – po prostu zdobądź się na szczerą rozmowę z nim. W żadnym wypadku nie krytykuj tej osoby poza jej plecami.

9. Bądź gotowy udzielić pomocy. Pamiętaj, że cały zespół pracuje, aby osiągnąć wspólny cel, dlatego nie odmawiaj pomocy jeśli ktoś jej potrzebuje. Więcej – jeśli widzisz, że ktoś sobie nie radzi – wyjdź pierwszy z taką propozycją.

10. Pamiętaj, że na sukces zapracował cały zespół, dlatego jeśli zostaniesz wyróżniony z zespołu, nie zapomnij wspomnieć o zaangażowaniu i wysiłku wszystkich jego członków.

Zobacz serwis: W biurze

Obowiązki kierownika wobec zespołu

Praca w zespole wymaga również dobrego zarządzania ze strony kierownika. Poniżej kilka ważnych rad dla managerów:

1. Jasno określi cele projektu, nad którym za chwilę będzie pracował zespół. Podkreśl swoje oczekiwania i priorytety.

2. Określ dokładnie: skład grupy, metody pracy w zespole, sposoby motywowania i oceny pracy, wybierz lidera.

3. Nie stawiaj zbyt dużych wymagań zespołowi, ani nie pozostawiaj mu zbyt dużej swobody – wypośrodkuj swoje oczekiwania.

4. Pozwól zespołowi na wyjście z inicjatywą, niech rozwinie swoją pomysłowość i wyzwoli swój potencjał, nie narzucaj swojego zdania.

5. Nie bądź obojętny na konflikty w grupie – pomóż je rozwiązać, starając się przyjąć postawę neutralną.

REKLAMA

6. Nie staraj się dowiadywać przy pomocy osób postronnych jak przebiega praca w grupie, w zespole bowiem wytworzy się atmosfera podejrzliwości i wzajemnej nieufności. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć zapytaj wprost cały zespół lub jego lidera.

7. Bądź ostrożny z indywidualnymi pochwałami. Pamiętaj, że na sukces pracował cały zespół, a najgłośniejsza osoba w grupie wcale nie musi być osobą najbardziej zaangażowaną w zadanie. Wręcz przeciwnie często się zdarza, że taka osoba żeruje na wiedzy i pracy osoby mniej śmiałej i niekrzykliwej. Jeśli chcesz wyróżnić kogoś personalnie – upewnij się, że osoba ta naprawdę wybijała się na tle grupy.

8. Nawet jeśli wyznaczysz koordynatora projektu interesuj się rozwojem wypadków. Pamiętaj, że nadal tu jesteś kierownikiem.

9. Aby zespół był efektywny buduj go z ludzi o różnorodnym charakterze, wieku, stażu w danej firmie. Właśnie przeciwstawne cechy takie jak: konserwatyzm – innowacyjność, doświadczenie – naiwność pozwalają na wypracowanie pełnych opinii.

10. Zadbaj o indywidualistów w grupie. Możesz powierzyć takim osobom bardziej samodzielne prace, ale za to wymagać większej odpowiedzialności indywidualnej.

Rezultaty pracy w zespole niejednokrotnie owocują nowymi, niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. W samych pracownikach zaś budzą się zdolności przystosowawcze do pracy w różnych warunkach i z różnymi osobowościami. Pracownik staje się bardziej elastyczny i kreatywny. Zatem korzyści z dobrze zorganizowanej pracy zespołowej czerpie zarówno firma jak i personel firmy.

Zobacz: Przyjęcia i uroczystości

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA