REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Początki rytuałów dyplomatycznych

Marzena Czarnowska
Już w Starożytnej Grecji przybyłych posłów witano ze wszystkimi honorami.
Już w Starożytnej Grecji przybyłych posłów witano ze wszystkimi honorami.

REKLAMA

REKLAMA

To wielka sztuka właściwie przyjąć i ugościć przedstawicieli dyplomatycznych z innych państw. Należy okazać należny szacunek posłowi, który reprezentuje innego władcę, a jednocześnie pokazać własny kraj od najlepszej strony. Niektóre rytuały mogą wywodzić się z kultury i obyczajów danego państwa, inne mają swoje korzenie w odległej przeszłości.

Nietykalność posła

Osoba posła od czasów starożytnych była objęta nietykalnością osobistą przez cały czas pełnienia misji dyplomatycznej – za znieważenie posła groziły nie tylko ziemski kary. Wierzono, że poseł jako przedstawiciel władcy włączony jest wraz z nim pod opiekę bóstw – zatem za napaść na posła lub niewłaściwe zachowanie wobec niego groziły również kary boskie. Pierścień, laska z wawrzynu lub oliwki były symbolami rozpoznawczymi funkcji posła. Posłom wręczano również listy polecające do proksenów – osób, które miały zagwarantować bezpieczeństwo w czasie pełnienia roli posła w obcym kraju.

REKLAMA

Uroczyste powitanie

Już w Starożytnej Grecji przybyłych posłów witano ze wszystkimi honorami. Organizowano uroczysty wjazd do miasta, prezentowano posłom przedstawienia teatralne, zabawy ludowe – okazywano im wielką gościnność. Ucztowano i wymieniano podarki.

Zachowanie posła

Zgodnie z tradycją wywodzącą się ze Starożytnego Rzymu poseł miał zawsze działać na korzyść państwa, które reprezentował – ta ważna reguła obowiązuje po dziś dzień. Posłami są osoby darzone zaufaniem przez głowy państw. Jak również akceptowane przez państwa, do których się udają. Osoba, która zraziła do siebie władcę innego państwa, nie powinna być do niego wysłana z misją dyplomatyczną.

Czytaj także: Posłowie

Przyjęcie poselstwa państwa zaprzyjaźnionego

Poselstwo z państwa zaprzyjaźnionego przyjmowano hucznie i uroczyście. Gości witano już na granicy państwa. Na cześć przybyłych posłów organizowano zabawy i igrzyska. Poseł zajmował honorowe miejsce przy stole, otrzymywał też najlepsze zakwaterowanie. Posła zapraszano na uroczyste posiedzenie senatu, podczas którego przedstawiał stanowisko swojego władcy. Później następowała wymiana darów i uroczyste odprowadzenie posłów do granicy państw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gościnność wobec posłów przeciwnika

W czasie konfliktów przyjmowano przedstawicieli wrogich państw również z zachowaniem wszelkich przyjętych norm. Niestety nie mogli oni liczyć na tak dobre traktowanie jak poselstwo zaprzyjaźnione. Posłów z wrogiego państwa witano raczej cicho i skromni. Nie było zabaw i uczt, nawet bramy miasta pozostawały przed nimi zamknięte. Uznawano nietykalność posłów, ale tylko na ściśle określony czas trwania misji dyplomatycznej.

Język dyplomacji

Początkowo trzeba było ujednolicić język, w jakim będą porozumiewać się posłowie. Wybór padł na łacinę, którą dobrze znali duchowni. Oni też z racji swojego wykształcenia często pełnili rolę posłów.

Ceremoniał bizantyjski

Na szczególna uwagę zasługuje sposób podejmowania gości przez Cesarza Bizancjum. Już od granic państwa posłom towarzyszyła gwardia honorowa. Dbano o to, by posłowie nie nawiązali kontaktu z miejscową ludnością, więc zawożono ich do Konstantynopola bocznymi drogami. W czasie uroczystej audiencji powitalnej poseł przekazywał cesarzowi listy uwierzytelniające i podarki, jak również wyjaśniał cel swojej wizyty. Następnie na posła czekało wiele atrakcji, m.in. parada wojskowa, która miała ukazać potęgę militarną Bizancjum, audiencja u Cesarza w bogato zdobionej sali tronowej, zwiedzanie miasta, uczta połączona z występami artystycznymi. Taki przebieg wizyty miał duże znaczenie dla polityki zagranicznej Bizancjum i kreowania wizerunku Cesarstwa na zewnątrz.

Polecamy: Zrób dobre pierwsze wrażenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA