REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Początki rytuałów dyplomatycznych

Marzena Czarnowska
Już w Starożytnej Grecji przybyłych posłów witano ze wszystkimi honorami.
Już w Starożytnej Grecji przybyłych posłów witano ze wszystkimi honorami.

REKLAMA

REKLAMA

To wielka sztuka właściwie przyjąć i ugościć przedstawicieli dyplomatycznych z innych państw. Należy okazać należny szacunek posłowi, który reprezentuje innego władcę, a jednocześnie pokazać własny kraj od najlepszej strony. Niektóre rytuały mogą wywodzić się z kultury i obyczajów danego państwa, inne mają swoje korzenie w odległej przeszłości.

Nietykalność posła

Osoba posła od czasów starożytnych była objęta nietykalnością osobistą przez cały czas pełnienia misji dyplomatycznej – za znieważenie posła groziły nie tylko ziemski kary. Wierzono, że poseł jako przedstawiciel władcy włączony jest wraz z nim pod opiekę bóstw – zatem za napaść na posła lub niewłaściwe zachowanie wobec niego groziły również kary boskie. Pierścień, laska z wawrzynu lub oliwki były symbolami rozpoznawczymi funkcji posła. Posłom wręczano również listy polecające do proksenów – osób, które miały zagwarantować bezpieczeństwo w czasie pełnienia roli posła w obcym kraju.

REKLAMA

Uroczyste powitanie

Już w Starożytnej Grecji przybyłych posłów witano ze wszystkimi honorami. Organizowano uroczysty wjazd do miasta, prezentowano posłom przedstawienia teatralne, zabawy ludowe – okazywano im wielką gościnność. Ucztowano i wymieniano podarki.

Zachowanie posła

Zgodnie z tradycją wywodzącą się ze Starożytnego Rzymu poseł miał zawsze działać na korzyść państwa, które reprezentował – ta ważna reguła obowiązuje po dziś dzień. Posłami są osoby darzone zaufaniem przez głowy państw. Jak również akceptowane przez państwa, do których się udają. Osoba, która zraziła do siebie władcę innego państwa, nie powinna być do niego wysłana z misją dyplomatyczną.

Czytaj także: Posłowie

Przyjęcie poselstwa państwa zaprzyjaźnionego

Poselstwo z państwa zaprzyjaźnionego przyjmowano hucznie i uroczyście. Gości witano już na granicy państwa. Na cześć przybyłych posłów organizowano zabawy i igrzyska. Poseł zajmował honorowe miejsce przy stole, otrzymywał też najlepsze zakwaterowanie. Posła zapraszano na uroczyste posiedzenie senatu, podczas którego przedstawiał stanowisko swojego władcy. Później następowała wymiana darów i uroczyste odprowadzenie posłów do granicy państw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gościnność wobec posłów przeciwnika

W czasie konfliktów przyjmowano przedstawicieli wrogich państw również z zachowaniem wszelkich przyjętych norm. Niestety nie mogli oni liczyć na tak dobre traktowanie jak poselstwo zaprzyjaźnione. Posłów z wrogiego państwa witano raczej cicho i skromni. Nie było zabaw i uczt, nawet bramy miasta pozostawały przed nimi zamknięte. Uznawano nietykalność posłów, ale tylko na ściśle określony czas trwania misji dyplomatycznej.

Język dyplomacji

Początkowo trzeba było ujednolicić język, w jakim będą porozumiewać się posłowie. Wybór padł na łacinę, którą dobrze znali duchowni. Oni też z racji swojego wykształcenia często pełnili rolę posłów.

Ceremoniał bizantyjski

Na szczególna uwagę zasługuje sposób podejmowania gości przez Cesarza Bizancjum. Już od granic państwa posłom towarzyszyła gwardia honorowa. Dbano o to, by posłowie nie nawiązali kontaktu z miejscową ludnością, więc zawożono ich do Konstantynopola bocznymi drogami. W czasie uroczystej audiencji powitalnej poseł przekazywał cesarzowi listy uwierzytelniające i podarki, jak również wyjaśniał cel swojej wizyty. Następnie na posła czekało wiele atrakcji, m.in. parada wojskowa, która miała ukazać potęgę militarną Bizancjum, audiencja u Cesarza w bogato zdobionej sali tronowej, zwiedzanie miasta, uczta połączona z występami artystycznymi. Taki przebieg wizyty miał duże znaczenie dla polityki zagranicznej Bizancjum i kreowania wizerunku Cesarstwa na zewnątrz.

Polecamy: Zrób dobre pierwsze wrażenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA