| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Dobry wizerunek > Uścisk dłoni oznaką profesjonalizmu

Uścisk dłoni oznaką profesjonalizmu

Jest tylko niewielkim szczegółem w gąszczu różnych biznesowych zachowań, niepozorny i wielokrotnie niedoceniany, ale potrafiący zdziałać prawdziwe cuda. Uścisk dłoni - bo o nim mowa -pomoże Ci zbudować dobre relacje zawodowe.

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się oceniać współpracownika, klienta , a nawet przełożonego po uścisku dłoni – dlatego tym bardziej powinieneś docenić jego rolę na ścieżce swojej kariery. Zastanów się jak się witasz z innymi na polu zawodowym i prywatnym, czy w ogóle masz w zwyczaju podawanie dłoni?

Czy chcesz tego czy nie, inni będą oceniali Twój profesjonalizm po uścisku dłoni. Od niego również zależy, czy rozmówca będzie Cię traktował poważnie. Zatem pierwsza zasada brzmi – wypracuj w sobie nawyk witania się poprzez podanie ręki. W kolejnym kroku zwróć szczególną uwagę na siłę swojego uścisku. Witaj się silnie i pewnie . Słaby uścisk dłoni bowiem komunikuje Twojemu rozmówcy, że jesteś raczej osobą o łagodnym usposobieniu, niepewną siebie, niepotrafiącą walczyć o swoje racje, wahającą się przy podejmowaniu ważnych decyzji. Uścisk dłoni powinien być zdecydowany, ale nie przesadnie silny – witanie przecież to nie próba sił. Zbyt silny uścisk dłoni utożsamiany jest z takimi cechami charakteru jak: chęć manipulowania innymi, despotyzm, bezwzględność. Zdecydowany, ale nie przesadnie silny uścisk dłoni wzbudza szacunek, zaufanie, a połączony z uśmiechem nawet sympatię.

Zobacz: Gdy nie masz ochoty na alkohol?

Pamiętaj, że witamy się poprzez uścisk dłoni zarówno z mężczyznami jak i z kobietami.

W jaki sposób podawać dłoń

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – istnieje recepta na podawanie dłoni rozmówcom – poznasz ją za pomocą krótkiego ćwiczenia . Wyciągnij energicznie rękę do rozmówcy z kciukiem skierowanym ku górze. Zetknij całą dłoń z dłonią drugiej osoby, a nie tylko końce palców. Kiedy dłonie Wasze się spotkają opuść kciuk. Twoje palce powinny oplatać dłoń Twojego rozmówcy. Będąc w takim uścisku potrząśnij dwa-trzy razy dłonią. Nie przedłużaj uścisku. Najlepiej zaraz po uściśnięciu puścić dłoń rozmówcy.

Jeśli witasz się z kimś po raz pierwszy warto w czasie podawania ręki powiedzieć kilka słów do naszego rozmówcy: „Miło mi pana poznać”, „Cieszę się, że trafił pan do nas bez problemów”. Jeśli natomiast witasz się z osobą, którą bardzo dobrze znasz – możesz dla ocieplenia całej sytuacji położyć drugą dłoń na Waszych uściśniętych dłoniach. Nie rób tego jednak w kontaktach z osobami, z którymi witasz się po raz pierwszy i z przełożonym . Może być to odebranie jako nadmierna poufałość.

Zobacz: Jak odchodzić z pracy?

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, dowiedz się wcześniej, jakie zwyczaje panują w kraju, do którego się wybierasz. Różne kultury w inny sposób podchodzą do tego zwyczaju, jedne nie uznają w ogóle witania się w ten sposób – zastępując go powitalnym ukłonem. Przykładowo w Japonii przy powitaniu należy się głęboko ukłonić, zginając się w pasie około trzydziestu stopni i pozostać chwilę w takim ukłonie. W Arabii Saudyjskiej natomiast powitanie przybiera bardziej wylewny obraz, zaczyna się od pozdrowienia Salam alejkum (Niech Bóg będzie z Tobą), później następuje uścisk dłoni. Możesz także zostać pocałowany w oba policzki.

Zapamiętaj, że Twój pewny uścisk dłoni podnosi Twoją wiarygodność, Twój prestiż, a także sprawia, że rozmówca traktuje Cię z szacunkiem i uwagą. Nie zmarnuj możliwości uścisku dłoni i buduj za jego pośrednictwem swój biznesowy wizerunek .

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »