| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Dobry wizerunek > Uścisk dłoni oznaką profesjonalizmu

Uścisk dłoni oznaką profesjonalizmu

Jest tylko niewielkim szczegółem w gąszczu różnych biznesowych zachowań, niepozorny i wielokrotnie niedoceniany, ale potrafiący zdziałać prawdziwe cuda. Uścisk dłoni - bo o nim mowa -pomoże Ci zbudować dobre relacje zawodowe.

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się oceniać współpracownika, klienta , a nawet przełożonego po uścisku dłoni – dlatego tym bardziej powinieneś docenić jego rolę na ścieżce swojej kariery. Zastanów się jak się witasz z innymi na polu zawodowym i prywatnym, czy w ogóle masz w zwyczaju podawanie dłoni?

Czy chcesz tego czy nie, inni będą oceniali Twój profesjonalizm po uścisku dłoni. Od niego również zależy, czy rozmówca będzie Cię traktował poważnie. Zatem pierwsza zasada brzmi – wypracuj w sobie nawyk witania się poprzez podanie ręki. W kolejnym kroku zwróć szczególną uwagę na siłę swojego uścisku. Witaj się silnie i pewnie . Słaby uścisk dłoni bowiem komunikuje Twojemu rozmówcy, że jesteś raczej osobą o łagodnym usposobieniu, niepewną siebie, niepotrafiącą walczyć o swoje racje, wahającą się przy podejmowaniu ważnych decyzji. Uścisk dłoni powinien być zdecydowany, ale nie przesadnie silny – witanie przecież to nie próba sił. Zbyt silny uścisk dłoni utożsamiany jest z takimi cechami charakteru jak: chęć manipulowania innymi, despotyzm, bezwzględność. Zdecydowany, ale nie przesadnie silny uścisk dłoni wzbudza szacunek, zaufanie, a połączony z uśmiechem nawet sympatię.

Zobacz: Gdy nie masz ochoty na alkohol?

Pamiętaj, że witamy się poprzez uścisk dłoni zarówno z mężczyznami jak i z kobietami.

W jaki sposób podawać dłoń

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – istnieje recepta na podawanie dłoni rozmówcom – poznasz ją za pomocą krótkiego ćwiczenia . Wyciągnij energicznie rękę do rozmówcy z kciukiem skierowanym ku górze. Zetknij całą dłoń z dłonią drugiej osoby, a nie tylko końce palców. Kiedy dłonie Wasze się spotkają opuść kciuk. Twoje palce powinny oplatać dłoń Twojego rozmówcy. Będąc w takim uścisku potrząśnij dwa-trzy razy dłonią. Nie przedłużaj uścisku. Najlepiej zaraz po uściśnięciu puścić dłoń rozmówcy.

Jeśli witasz się z kimś po raz pierwszy warto w czasie podawania ręki powiedzieć kilka słów do naszego rozmówcy: „Miło mi pana poznać”, „Cieszę się, że trafił pan do nas bez problemów”. Jeśli natomiast witasz się z osobą, którą bardzo dobrze znasz – możesz dla ocieplenia całej sytuacji położyć drugą dłoń na Waszych uściśniętych dłoniach. Nie rób tego jednak w kontaktach z osobami, z którymi witasz się po raz pierwszy i z przełożonym . Może być to odebranie jako nadmierna poufałość.

Zobacz: Jak odchodzić z pracy?

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, dowiedz się wcześniej, jakie zwyczaje panują w kraju, do którego się wybierasz. Różne kultury w inny sposób podchodzą do tego zwyczaju, jedne nie uznają w ogóle witania się w ten sposób – zastępując go powitalnym ukłonem. Przykładowo w Japonii przy powitaniu należy się głęboko ukłonić, zginając się w pasie około trzydziestu stopni i pozostać chwilę w takim ukłonie. W Arabii Saudyjskiej natomiast powitanie przybiera bardziej wylewny obraz, zaczyna się od pozdrowienia Salam alejkum (Niech Bóg będzie z Tobą), później następuje uścisk dłoni. Możesz także zostać pocałowany w oba policzki.

Zapamiętaj, że Twój pewny uścisk dłoni podnosi Twoją wiarygodność, Twój prestiż, a także sprawia, że rozmówca traktuje Cię z szacunkiem i uwagą. Nie zmarnuj możliwości uścisku dłoni i buduj za jego pośrednictwem swój biznesowy wizerunek .

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »