REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

ESG firma
ESG firma
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Obowiązkowe raportowanie ESG

REKLAMA

Badanie przeprowadzone na rzecz publikacji analizuje stan raportowania ESG wśród 250 największych firm na świecie (tzw. G250) oraz 5800 firm z 58 jurysdykcji. Wyniki pokazują, że chociaż odsetek przedsiębiorstw raportujących ESG nieznacznie wzrósł lub pozostał na stabilnym poziomie, firmy coraz częściej włączają zebrane dane do raportów rocznych. Kluczowe znaczenie mają tu wymagania regulacyjne, takie jak europejska dyrektywa CSRD, nakładająca obowiązek uwzględnienia zasady podwójnej istotności.

REKLAMA

Rok 2024 był przełomowy dla firm na całym świecie, które intensywnie przygotowywały się do nowej rzeczywistości obowiązkowego raportowania ESG. W Polsce coraz więcej organizacji postrzega ESG nie jako regulacyjny obowiązek, ale jako element strategii, który zwiększa efektywność i buduje zaufanie interesariuszy. Dobrowolne standardy, takie jak GRI czy SASB, odegrały ważną rolę w przygotowaniu firm na wprowadzenie bardziej rygorystycznych wymogów wynikających z obowiązkowego raportowania ESRS. W 2025 roku kluczowe będzie nie tylko spełnienie regulacji, ale także skuteczne przełożenie globalnych praktyk na lokalny kontekst. Liderzy rynku już dziś wyznaczają trendy, pokazując, że profesjonalne podejście do raportowania ESG jest narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej i długoterminowej wartości. Te firmy mogą stać się wzorem dla innych, wspierając transformację polskiego biznesu w kierunku gospodarki niskoemisyjnej – komentuje Iwona Galbierz-Sztrauch, Partner, Szef Działu Usług Finansowych w KPMG w Polsce.

Polskie firmy nie nadążają?

Raport wskazuje, że 60% największych firm z 58 badanych jurysdykcji powiązało swoje cele redukcji emisji z założeniami Porozumienia Paryskiego, a 95% spośród nich publikuje konkretne cele emisyjne. Z kolei w Polsce jedynie 22% największych firm deklaruje działania na rzecz zgodności ze standardami ESRS, co mimo że jest wynikiem o 10 p.p. powyżej średniej europejskiej, pozostaje wyzwaniem w kontekście konkurencyjności na rynku UE.

REKLAMA

Raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju staje się kluczowym elementem strategii biznesowych na całym świecie. Wzmacniać ten trend będzie także oddziaływanie obowiązkowego raportowania w Unii Europejskiej, wprowadzanego na mocy dyrektywy CSRD na szerokie grono firm spoza Unii.

Dynamicznie zwiększa się nie tylko liczba firm ujawniających dane ESG, ale również zakres tematyczny ujawnień. Obecnie 95% podmiotów z grupy 250 największych globalnych spółek prezentuje swoje cele klimatyczne – to o 15 punktów procentowych więcej niż w 2022 roku. Kwestie ochrony bioróżnorodności raportuje już niemal co druga z badanych firm, podczas gdy cztery lata temu robiła to co czwarta. Zarówno obowiązkowe regulacje, jak i dobrowolne standardy raportowania, które wciąż cieszą się popularnością, sprzyjają poprawie jakości oraz poszerzaniu zakresu ujawnień w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Justyna Wysocka-Golec, Partnerka w Dziale Advisory, Liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w KPMG w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raportowanie ESG - różne w zależności od regionu świata

Raportowanie zrównoważonego rozwoju ułatwia identyfikację i zarządzanie ryzykiem ESG. Dzięki rzetelnej ocenie potencjalnego wpływu tych ryzyk na organizację, oszacowaniu ich prawdopodobieństwa i znaczenia oraz opracowaniu i ujawnieniu strategii ich mitygacji lub adaptacji, organizacje mogą proaktywnie reagować na kwestie takie jak skutki zmian klimatycznych, zakłócenia w łańcuchach dostaw, zmiany regulacyjne czy ryzyko utraty reputacji. Pozwala to zmniejszyć podatność na zagrożenia, zwiększyć odporność modelu biznesowego oraz chronić długoterminową wartość firmy – przyznaje Tomasz Kołodziejczyk, Dyrektor, Lider usług ESG dla sektora finansowego, KPMG w Polsce.

Publikacja prezentuje również zróżnicowanie w sposobie podejścia do raportowania w zależności od regionów świata. W regionie Azji i Pacyfiku aż 81% firm ujmuje ESG w raportach rocznych, podczas gdy na Bliskim Wschodzie i w Afryce odsetek ten wynosi jedynie 50%. W Europie Polska wyróżnia się szczególnie w sektorach leśnictwa i papieru, gdzie 89% firm raportuje ESG, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich branż. Na kolejnych miejscach plasują się firmy motoryzacyjne (86%) i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (85%).

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie: Badanie stanu raportowania zrównoważonego rozwoju - KPMG Poland.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA