| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Podstawy korzystania z sieci bezprzewodowych

Podstawy korzystania z sieci bezprzewodowych

Sieci bezprzewodowe są dziś obecne praktycznie w każdym miejscu publicznym: kawiarni, bibliotece, na lotnisku, czy w centrum handlowym. Warto zatem poznać zasadę ich działania i sprawdzić co tak naprawdę kryje się pod pojęciem Wi-Fi.

Podobnie jak telefonia komórkowa, technologia sieci bezprzewodowych Wi-Fi korzysta z fal radiowych do transmisji danych między różnymi urządzeniami. Proces komunikacji można podzielić na dwa etapy:

1. Komputer wyposażony w bezprzewodową kartę sieciową wysyła uprzednio przygotowane dane w postaci sygnału radiowego do urządzenia zwanego routerem bezprzewodowym, za pomocą wbudowanej anteny.

2. Router bezprzewodowy otrzymuje dane, dokonuje stosownej konwersji i wysyła je do Internetu. Router bezprzewodowy najczęściej posiada kablowe połączenie z Internetem.

Oczywiście, komunikacja przebiega również w drugą stronę: router odbiera dane za pośrednictwem połączenia kablowego z Internetu, a następnie transmituje drogą radiową do bezprzewodowej karty sieciowej w komputerze.

To co różni telefonię komórkową od bezprzewodowych sieci Wi-Fi, to o wiele wyższy zakres częstotliwości (obecnie stosowane są dwie częstotliwości: 2,4 GHz oraz 5 GHz). Dzięki temu możliwa jest transmisja większej ilości danych.

Hotspot - co to takiego

Przy okazji bezprzewodowych sieci Wi-Fi nie może zabraknąć informacji o hotspotach. Są to urządzenia (routery) zapewniające bezprzewodowy dostęp do Internetu w miejscach publicznych. Dostęp do hotspotów w miejscach publicznych może być bezpłatny. Niektórzy właściciele hotspotów ograniczają korzystanie z nich wyłącznie dla swoich klientów lub wymagają ujszczenia opłaty za ich używanie.

Podłączenie do hotspotu

Aby podłączyć swój komputer do hotspotu musisz posiadać bezprzewodową kartę sieciową. Może ona mieć formę klucza USB lub karty PCMCIA. Wiele przenośnych komputerów jest wyposażonych wewnętrzny moduł do obsługi Wi-Fi. Domyślnie po włączeniu funkcji komputer automatycznie wykrywa hotspoty w swoim otoczeniu i pozwala na szybkie połączenie z nim.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK