| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Montaż i instalacja dodatkowego twardego dysku

Montaż i instalacja dodatkowego twardego dysku

Posiadanie drugiego twardego dysku nie jest już uważane za luksus lecz przejaw dobrej polityki bezpieczeństwa. To znakomity sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni dla swoich danych, a także okazja do całkowitego odseparowania ich od nośnika z partycją systemową na wypadek awarii.  

Dobrą praktyką zalecaną przez wszystkich specjalistów IT jest przechowywanie dokumentów na osobnej partycji niezależnej od tej, na której został zainstalowany system operacyjny. W ten sposób użytkownik w momencie awarii systemu nie traci ważnych danych, które znajdują się na osobnej partycji.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zakup oraz instalacja dodatkowego twardego dysku. Dzięki temu zabezpieczasz się również na wypadek awarii fizycznej nośnika, na którym znajduje się partycja z systemem Windows.

Montaż twardego dysku

Zanim zdecydujesz się na zakup dodatkowego twardego dysku upewnij się, że znajdzie się dla niego miejsce w komputerze. W tym celu wyłącz go, zdejmij obudowę i zlokalizuj miejsce z przedniej części, w której zamontowany jest nośnik danych. W zależności od konstrukcji obudowy, twardy dysk jest przykręcany bezpośrednio do obudowy (starsza konstrukcja) lub wsuwany za pomocą przykręcanych do nośnika szyn w specjalną szufladę (nowsza konstrukcja). Większość obudów pozwala na montaż więcej niż jednego nośnika danych.

Zalecamy Ci zakup twardego dysku pracującego w szybszym i nowocześniejszym standardzie SATA (Serial ATA). Poprzednia generacja nośników pracowała w oparciu o standard ATA. Do podłączenia twardych dysków używane są różne rodzaje kabli komunikacyjnych oraz zasilających:

  • dla dysków SATA: kabel komunikacyjny (zazwyczaj koloru czerwonego) jest węższy, niż zasilający;
  • dla dysków ATA: kabel komunikacyjny ma postać 80-żyłowej, szerokiej taśmy.

Posiadacze twardych dysków w standardzie ATA muszą zwracać szczególną uwagę na to, do którego portu o nazwie IDE na płycie głównej zostanie podłączony dodatkowy twardy dysk. Na płycie głównej są one oczywiście oznaczone. Twardy dysk z partycją systemową zawsze powinien być podłączony do portu IDE1. Jeśli nie ma możliwości podłączenia dodatkowego twardego dysku do osobnego portu IDE, oba dyski mogą być podpięte do tego samego za pomocą jednego kabla.

Konieczne jest ustawienie tzw. zworek na twardych dyskach standardu ATA, która informuje o tym, który dysk ma być główny (tzw. master), a który dodatkowy (tzw. slave

Instalacja pod Windows XP

Po podłączeniu dodatkowego twardego dysku, możesz wykorzystać system operacyjny Windows XP do podzielenia nośnika na partycję oraz formatowania. W tym celu wykorzystaj funkcję Narzędzia administracyjne znajdującą się w Panelu sterowania. Do panelu dostaniesz się z poziomu menu Start, wybierając Ustawienia

Po otwarciu okna Narzędzia administracyjne wybierz moduł Zarządzenie komputerem, a następnie w sekcji Magazyn zaznacz Zarządzanie dyskami w oknie po lewej stronie. W oknie po prawej stronie zobaczysz listę dysków oraz graficzne odwzorowanie ich podziału na partycje.

Najpierw podziel nowy dysk na partycje. Utwórz partycję podstawową, na której znajdzie się system operacyjny, a potem rozszerzoną, w ramach której możesz utworzyć dyski logiczne, czyli pozostałe partycje na dokumenty, programy oraz inne dane. Na samym końcu przeprowadź formatowanie partycji, dzięki czemu staną się one widoczne i dostępne, jako nowe partycje twardego dysku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »