REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Montaż i instalacja dodatkowego twardego dysku

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie drugiego twardego dysku nie jest już uważane za luksus lecz przejaw dobrej polityki bezpieczeństwa. To znakomity sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni dla swoich danych, a także okazja do całkowitego odseparowania ich od nośnika z partycją systemową na wypadek awarii.  

Dobrą praktyką zalecaną przez wszystkich specjalistów IT jest przechowywanie dokumentów na osobnej partycji niezależnej od tej, na której został zainstalowany system operacyjny. W ten sposób użytkownik w momencie awarii systemu nie traci ważnych danych, które znajdują się na osobnej partycji.

REKLAMA

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zakup oraz instalacja dodatkowego twardego dysku. Dzięki temu zabezpieczasz się również na wypadek awarii fizycznej nośnika, na którym znajduje się partycja z systemem Windows.

Montaż twardego dysku

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się na zakup dodatkowego twardego dysku upewnij się, że znajdzie się dla niego miejsce w komputerze. W tym celu wyłącz go, zdejmij obudowę i zlokalizuj miejsce z przedniej części, w której zamontowany jest nośnik danych. W zależności od konstrukcji obudowy, twardy dysk jest przykręcany bezpośrednio do obudowy (starsza konstrukcja) lub wsuwany za pomocą przykręcanych do nośnika szyn w specjalną szufladę (nowsza konstrukcja). Większość obudów pozwala na montaż więcej niż jednego nośnika danych.

Zalecamy Ci zakup twardego dysku pracującego w szybszym i nowocześniejszym standardzie SATA (Serial ATA). Poprzednia generacja nośników pracowała w oparciu o standard ATA. Do podłączenia twardych dysków używane są różne rodzaje kabli komunikacyjnych oraz zasilających:

  • dla dysków SATA: kabel komunikacyjny (zazwyczaj koloru czerwonego) jest węższy, niż zasilający;
  • dla dysków ATA: kabel komunikacyjny ma postać 80-żyłowej, szerokiej taśmy.

Posiadacze twardych dysków w standardzie ATA muszą zwracać szczególną uwagę na to, do którego portu o nazwie IDE na płycie głównej zostanie podłączony dodatkowy twardy dysk. Na płycie głównej są one oczywiście oznaczone. Twardy dysk z partycją systemową zawsze powinien być podłączony do portu IDE1. Jeśli nie ma możliwości podłączenia dodatkowego twardego dysku do osobnego portu IDE, oba dyski mogą być podpięte do tego samego za pomocą jednego kabla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczne jest ustawienie tzw. zworek na twardych dyskach standardu ATA, która informuje o tym, który dysk ma być główny (tzw. master), a który dodatkowy (tzw. slave

Instalacja pod Windows XP

REKLAMA

Po podłączeniu dodatkowego twardego dysku, możesz wykorzystać system operacyjny Windows XP do podzielenia nośnika na partycję oraz formatowania. W tym celu wykorzystaj funkcję Narzędzia administracyjne znajdującą się w Panelu sterowania. Do panelu dostaniesz się z poziomu menu Start, wybierając Ustawienia

Po otwarciu okna Narzędzia administracyjne wybierz moduł Zarządzenie komputerem, a następnie w sekcji Magazyn zaznacz Zarządzanie dyskami w oknie po lewej stronie. W oknie po prawej stronie zobaczysz listę dysków oraz graficzne odwzorowanie ich podziału na partycje.

Najpierw podziel nowy dysk na partycje. Utwórz partycję podstawową, na której znajdzie się system operacyjny, a potem rozszerzoną, w ramach której możesz utworzyć dyski logiczne, czyli pozostałe partycje na dokumenty, programy oraz inne dane. Na samym końcu przeprowadź formatowanie partycji, dzięki czemu staną się one widoczne i dostępne, jako nowe partycje twardego dysku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA