REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podgląd dużych tabel (Excel)

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli stworzyłeś w Excelu duża tabelę to z pewnością irytuję Cię fakt, że musisz ją przewijać non stop w górę i w dół aby zobaczyć to co jest poza ekranem. Na domiar złego zjeżdżając w dół tracisz z oczu nagłówki kolumn i wierszy przez co nie wiesz jakie dane sprawdzasz. Z pomocą przychodzą specjalne okienka do podglądu, oto jak je stworzyć.

Dzielimy okno na kilka mniejszych

REKLAMA

Po pierwsze aby mieć podgląd na nagłówki podczas przewijania tabeli musisz podzielić okno na mniejsze.

1. Na początku musimy ustawić okno w lewym górnym rogu tak, aby widoczne były wszystkie nagłówki.

2. Po kliknięciu lewym przyciskiem myszy na prostokąt znajdujący się powyżej pionowego paska przewijania trzymając go dalej przesuwaj kursor w dół

3. Podczas tej czynności powinna pojawić się pozioma linia oznaczająca miejsce podziału okienek. Teraz uważaj – musisz puścić lewy przycisk myszki w takim miejscu aby tylko pierwszy wiersz znajdował się powyżej tej linii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Okno w ten sposób podzieli się na 2 części, które będą mobilne względem siebie w poziomie. Postępując analogicznie złap prostokąt znajdujący się po prawej stronie poziomego paska przewijania i przeciągnij go w lewo, tak aby po lewej stronie linii pozostała tylko pierwsza kolumna danych.

Sprawdź: Nokia E75

Ten sam efekt uzyskasz klikając w menu Okno -> Podziel. Okno zostanie podzielone na 4 równe części które możesz regulować myszką przesuwając linie podziału okienek w górę i w prawo.

Aby przewijać tabele, użyj pasków przewijania znajdujących się w dolnej prawej części okna.

Aby usunąć podział okienek, wybierz polecenie menu Okno -> Usuń podział.

Blokowanie podziału okienek

W kolejnym kroku warto zablokować podział okienek tak aby przy używaniu poleceń nawigacyjnych nie zamienić miejscami kolumn i wierszy i nie pogubić się później w ogólnie panującym bałaganie. Jeśli więc podzieliłeś już okienka, to w celu ich zablokowania wybierz polecenie menu Okno -> Zablokuj okienka. Na ekranie nie widzimy żadnej linii oddzielającej poszczególne części okna, a dodatkowo zamiana wierszy i kolumn, które mają być widoczne jest dość skomplikowana.

Czytaj: Recykling starego komputera

REKLAMA

By zmienić wiersze czy kolumny, tak by były pokazywane w zablokowanych częściach okna należy wybrać polecenie menu Okno -> Odblokuj okienka, i ponownie je zablokować zgodnie z nowym ustawieniem. Minusem blokowania okienek w porównaniu z dzieleniem jest to, że w górnej części okna lub po lewej stronie mogą być pokazywane tylko te komórki, które realnie są u góry lub po lewej stronie.

Dzielenie okienek natomiast pozwala je ustawić, że w górnej części okna wyświetlane są komórki podsumowujące wiersze z końca, a w dolnej części okna komórki znajdujące się powyżej tych komórek.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA