REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niestandardowe formaty liczbowe (Excel)

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

W tej poradzie przyjrzymy się bliżej różnego rodzaju niestandardowym formatom w programie Excel, które mogą nam się przydać w obliczeniach naszych firmowym i domowych budżetów.

Zanim przystąpimy do pracy warto oznaczyć swoją tabelę różnymi kolorami tak aby ułatwić analizę zawartych w niej danych. Np. jeśli chcesz odróżnić tabeli kolorem wartości dodatnie od zerowych i ujemnych musisz użyć niestandardowych formatów liczbowych.

REKLAMA

Aby odpowiednie skonfigurować Excela postępuj z godnie z instrukcją (adresy komórek dostosowuj do własnych tabel):

1. Zaznacz kolumnę C, a następnie wybierz menu Format -> Komórki.

2. W oknie Formatowanie komórek przejdź do karty Liczbowe

3. Z listy wybierz Niestandardowe. W tym miejscu zapamiętaj, że każdy z dostępnych formatów liczbowych w zakładce Liczbowe może być odwzorowany poprzez specjalne oznaczenia niestandardowych formatów liczbowych.

4. W polu Typ musisz teraz zamienić format liczbowy na poniższy:

[Niebieski]# ##0 zł;[Czerwony]-# ##0 zł;0 zł;@

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: Jak czyścić komputer

Niestandardowy format dzieli się na cztery części:

1. Pierwsza część to liczby dodatnie, kończy się średnikiem.
2. Druga część dotyczy liczb ujemnych i również kończy średnikiem.
3. Trzecia część dotyczy wartości zerowych.
4. Czwarta część to wartości tekstowe.

Każda sekcja posiada własny format – jeśli którąś pominiesz, oznacz to że zgadzasz się aby posiadała format Standardowy. By zmienić kolor czcionki ( o czym pisaliśmy wyżej) musisz go wpisać na początku danej części formatowania, i co najważniejsze wpisać go w nawiasie kwadratowym. Niestety dostępne są tylko podstawowe kolory np [Żółty], [Zielony] czy [Biały] , [Czerwwony].

5. Zamykamy okno Formatowanie komórek przyciskiem OK.

Formaty warunkowe

Przypuśćmy, że po oznaczeniu sekcji kolorem (np. czerwony) zauważyłeś, że zbyt dużo komórek zostało zmienionych. W tym momencie warto ograniczyć to zaznaczenie wybierając powiedzmy dolną granicę od której komórka dostanie kolor. Na naszym przykładzie zastosujemy liczbę 1000.

1. Zaznacz wszystkie wybrane komórki (np. czerwone) i wejdź w menu Format -> Komórki. W oknie Formatowanie komórek, przejdź do karty Liczbowe i z listy wybierz Niestandardowe.

2. W polu Typ zmień format liczbowy na taki:

[Czerwony][>1000]# ##0 zł;[Niebieski][<0]-# ##0 zł;0 zł;@

W tym wypadku warunki liczbowe ( nasz 1000) możemy dodawać identycznie jak kolory, czyli w nawiasach kwadratowych. Np. pierwsza sekcja to komórki powyżej 1000, druga po średniku dotyczy to komórki o wartości niższej niż 0, trzecia sekcja dotyczy pozostałych wartości podanych w komórkach. Czwarta standardowo powinna zawierać wartości tekstowe.

W kodzie niestandardowego formatu liczbowego możesz posiadać tylko dwa formatowania warunkowe przy jednej sekcji.

Ukrywanie wartości

REKLAMA

Załóżmy, że jesteś zadowolony z wyniku swojej dotychczasowej pracy. Jedyne czego brakuje to być może osobistych notatek (które np. umieszczamy licząc coś na kartce). Na szczęście dzięki niestandardowym formatom liczbowym możemy dodać takie notatki, które będą widoczne w programie, a nie na wydruku.

1. Zaznaczamy kolumnę D i wybieramy polecenie menu Format -> Komórki.
2. W oknie Formatowanie komórek wybieramy kartę z Liczbowe, a z listy Niestandardowe.
3. W polu Typ zmień format liczbowy na następujący:

;;;

Jeśli dla każdej sekcji nie wprowadzisz żadnych wartości pomiędzy średnikami program uzna że chcesz je ukryć.

Zobacz: Internetowe konto bankowe

4. Zamknij okno Formatowanie komórek.

Po tej operacji wpisanie czegokolwiek do komórek w kolumnie D będzie niewidoczne na arkuszu. Tekst tam wprowadzony będzie można zobaczyć tylko po zaznaczeniu komórki – pojawi się on wtedy na pasku formuły.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA