REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niestandardowe formaty liczbowe (Excel)

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

W tej poradzie przyjrzymy się bliżej różnego rodzaju niestandardowym formatom w programie Excel, które mogą nam się przydać w obliczeniach naszych firmowym i domowych budżetów.

Zanim przystąpimy do pracy warto oznaczyć swoją tabelę różnymi kolorami tak aby ułatwić analizę zawartych w niej danych. Np. jeśli chcesz odróżnić tabeli kolorem wartości dodatnie od zerowych i ujemnych musisz użyć niestandardowych formatów liczbowych.

REKLAMA

Aby odpowiednie skonfigurować Excela postępuj z godnie z instrukcją (adresy komórek dostosowuj do własnych tabel):

1. Zaznacz kolumnę C, a następnie wybierz menu Format -> Komórki.

2. W oknie Formatowanie komórek przejdź do karty Liczbowe

3. Z listy wybierz Niestandardowe. W tym miejscu zapamiętaj, że każdy z dostępnych formatów liczbowych w zakładce Liczbowe może być odwzorowany poprzez specjalne oznaczenia niestandardowych formatów liczbowych.

4. W polu Typ musisz teraz zamienić format liczbowy na poniższy:

[Niebieski]# ##0 zł;[Czerwony]-# ##0 zł;0 zł;@

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: Jak czyścić komputer

Niestandardowy format dzieli się na cztery części:

1. Pierwsza część to liczby dodatnie, kończy się średnikiem.
2. Druga część dotyczy liczb ujemnych i również kończy średnikiem.
3. Trzecia część dotyczy wartości zerowych.
4. Czwarta część to wartości tekstowe.

Każda sekcja posiada własny format – jeśli którąś pominiesz, oznacz to że zgadzasz się aby posiadała format Standardowy. By zmienić kolor czcionki ( o czym pisaliśmy wyżej) musisz go wpisać na początku danej części formatowania, i co najważniejsze wpisać go w nawiasie kwadratowym. Niestety dostępne są tylko podstawowe kolory np [Żółty], [Zielony] czy [Biały] , [Czerwwony].

5. Zamykamy okno Formatowanie komórek przyciskiem OK.

Formaty warunkowe

Przypuśćmy, że po oznaczeniu sekcji kolorem (np. czerwony) zauważyłeś, że zbyt dużo komórek zostało zmienionych. W tym momencie warto ograniczyć to zaznaczenie wybierając powiedzmy dolną granicę od której komórka dostanie kolor. Na naszym przykładzie zastosujemy liczbę 1000.

1. Zaznacz wszystkie wybrane komórki (np. czerwone) i wejdź w menu Format -> Komórki. W oknie Formatowanie komórek, przejdź do karty Liczbowe i z listy wybierz Niestandardowe.

2. W polu Typ zmień format liczbowy na taki:

[Czerwony][>1000]# ##0 zł;[Niebieski][<0]-# ##0 zł;0 zł;@

W tym wypadku warunki liczbowe ( nasz 1000) możemy dodawać identycznie jak kolory, czyli w nawiasach kwadratowych. Np. pierwsza sekcja to komórki powyżej 1000, druga po średniku dotyczy to komórki o wartości niższej niż 0, trzecia sekcja dotyczy pozostałych wartości podanych w komórkach. Czwarta standardowo powinna zawierać wartości tekstowe.

W kodzie niestandardowego formatu liczbowego możesz posiadać tylko dwa formatowania warunkowe przy jednej sekcji.

Ukrywanie wartości

REKLAMA

Załóżmy, że jesteś zadowolony z wyniku swojej dotychczasowej pracy. Jedyne czego brakuje to być może osobistych notatek (które np. umieszczamy licząc coś na kartce). Na szczęście dzięki niestandardowym formatom liczbowym możemy dodać takie notatki, które będą widoczne w programie, a nie na wydruku.

1. Zaznaczamy kolumnę D i wybieramy polecenie menu Format -> Komórki.
2. W oknie Formatowanie komórek wybieramy kartę z Liczbowe, a z listy Niestandardowe.
3. W polu Typ zmień format liczbowy na następujący:

;;;

Jeśli dla każdej sekcji nie wprowadzisz żadnych wartości pomiędzy średnikami program uzna że chcesz je ukryć.

Zobacz: Internetowe konto bankowe

4. Zamknij okno Formatowanie komórek.

Po tej operacji wpisanie czegokolwiek do komórek w kolumnie D będzie niewidoczne na arkuszu. Tekst tam wprowadzony będzie można zobaczyć tylko po zaznaczeniu komórki – pojawi się on wtedy na pasku formuły.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest odpowiedni czas na windykację należności? Nie czekaj zbyt długo

Płynność finansowa to podstawa skutecznego zarządzania firmą. Kiedy zatem rozpocząć windykację należności? Okazuje się, że nie można czekać zbyt długo. Co trzeba wziąć pod uwagę? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Podpowiadamy.

Człowiek ponad algorytmy. Czyli rola umiejętności miękkich w świecie automatyzacji

W miarę jak automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają całe branże, firmy i miejsca pracy – umiejętności miękkie postrzegane jako jedyna rzecz, której maszyny nie mogą zastąpić, stają się absolutnie niezbędne. Które zatem z kompetencji będą szczególnie cenione przez pracodawców i mogą zadecydować o przewadze konkurencyjnej w 2025 r.?

ZUS: Zmiany w składce zdrowotnej. Jak skorzystają przedsiębiorcy?

Od nowego roku zmieniły się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, kto skorzysta z nowych przepisów i kiedy pierwsze płatności według nowych zasad.

Piękny umysł. Wiedza o mózgu w analizie preferencji zachowań i postaw człowieka

W dzisiejszym świecie, w którym wiedza neuronaukowa jest coraz bardziej dostępna, a tematyczne publikacje wychodzą poza ramę dyskursu naukowego i pisane są przystępnym językiem, wiedza o mózgu staje się niebywale wartościowym obszarem do codziennego wykorzystania. Warto, aby sięgali po nią również ci, którzy wspierają wzrost ludzi w biznesie i rozwoju indywidualnym.

REKLAMA

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP)

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Wnioski można składać do 10 marca 2025 r. Gdzie złożyć wniosek? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Co podlega dofinansowaniu?

Potrzebna pilna decyzja, bo można dużo zyskać lub stracić na podatku, termin 20 lutego

Przedsiębiorcy mogą co roku korzystać z innej – jednej z trzech możliwych – form podatku dochodowego od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Poza wysokością samego podatku, jaki trzeba będzie zapłacić, teraz forma opodatkowania wpływa również na wysokość obciążeń z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Raportowanie ESG: jak się przygotować, wdrażanie, wady i zalety. Czy czekają nas zmiany? [WYWIAD]

Raportowanie ESG: jak firma powinna się przygotować? Czym jest ESG? Jak wdrożyć system ESG w firmie. Czy ESG jest potrzebne? Jak ESG wpływa na rynek pracy? Jakie są wady i zalety ESG? Co należałoby zmienić w przepisach stanowiących o ESG?

Zarządzanie kryzysowe czyli jak przetrwać biznesowy sztorm - wskazówki, przykłady, inspiracje

Załóżmy, że jako kapitan statku (CEO) niespodziewanie napotykasz gwałtowny sztorm (sytuację kryzysową lub problemową). Bez odpowiednich narzędzi nawigacyjnych, takich jak mapa, kompas czy plan awaryjny, Twoje szanse na bezpieczne dotarcie do portu znacząco maleją. Ryzykujesz nawet sam fakt przetrwania. W świecie biznesu takim zestawem narzędzi jest Księga Komunikacji Kryzysowej – kluczowy element, który każda firma, niezależnie od jej wielkości czy branży, powinna mieć zawsze pod ręką.

REKLAMA

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Ile jednoosobowych firm zamknięto w 2024 r.? A ile zawieszono? [Dane z CEIDG]

W 2024 r. o 4,8 proc. spadła liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy to oznacza lepsze warunki do prowadzenia biznesu? Niekoniecznie. Jak widzą to eksperci?

REKLAMA