REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niestandardowe formaty liczbowe (Excel)

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

W tej poradzie przyjrzymy się bliżej różnego rodzaju niestandardowym formatom w programie Excel, które mogą nam się przydać w obliczeniach naszych firmowym i domowych budżetów.

Zanim przystąpimy do pracy warto oznaczyć swoją tabelę różnymi kolorami tak aby ułatwić analizę zawartych w niej danych. Np. jeśli chcesz odróżnić tabeli kolorem wartości dodatnie od zerowych i ujemnych musisz użyć niestandardowych formatów liczbowych.

REKLAMA

Aby odpowiednie skonfigurować Excela postępuj z godnie z instrukcją (adresy komórek dostosowuj do własnych tabel):

1. Zaznacz kolumnę C, a następnie wybierz menu Format -> Komórki.

2. W oknie Formatowanie komórek przejdź do karty Liczbowe

3. Z listy wybierz Niestandardowe. W tym miejscu zapamiętaj, że każdy z dostępnych formatów liczbowych w zakładce Liczbowe może być odwzorowany poprzez specjalne oznaczenia niestandardowych formatów liczbowych.

4. W polu Typ musisz teraz zamienić format liczbowy na poniższy:

[Niebieski]# ##0 zł;[Czerwony]-# ##0 zł;0 zł;@

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: Jak czyścić komputer

Niestandardowy format dzieli się na cztery części:

1. Pierwsza część to liczby dodatnie, kończy się średnikiem.
2. Druga część dotyczy liczb ujemnych i również kończy średnikiem.
3. Trzecia część dotyczy wartości zerowych.
4. Czwarta część to wartości tekstowe.

Każda sekcja posiada własny format – jeśli którąś pominiesz, oznacz to że zgadzasz się aby posiadała format Standardowy. By zmienić kolor czcionki ( o czym pisaliśmy wyżej) musisz go wpisać na początku danej części formatowania, i co najważniejsze wpisać go w nawiasie kwadratowym. Niestety dostępne są tylko podstawowe kolory np [Żółty], [Zielony] czy [Biały] , [Czerwwony].

5. Zamykamy okno Formatowanie komórek przyciskiem OK.

Formaty warunkowe

Przypuśćmy, że po oznaczeniu sekcji kolorem (np. czerwony) zauważyłeś, że zbyt dużo komórek zostało zmienionych. W tym momencie warto ograniczyć to zaznaczenie wybierając powiedzmy dolną granicę od której komórka dostanie kolor. Na naszym przykładzie zastosujemy liczbę 1000.

1. Zaznacz wszystkie wybrane komórki (np. czerwone) i wejdź w menu Format -> Komórki. W oknie Formatowanie komórek, przejdź do karty Liczbowe i z listy wybierz Niestandardowe.

2. W polu Typ zmień format liczbowy na taki:

[Czerwony][>1000]# ##0 zł;[Niebieski][<0]-# ##0 zł;0 zł;@

W tym wypadku warunki liczbowe ( nasz 1000) możemy dodawać identycznie jak kolory, czyli w nawiasach kwadratowych. Np. pierwsza sekcja to komórki powyżej 1000, druga po średniku dotyczy to komórki o wartości niższej niż 0, trzecia sekcja dotyczy pozostałych wartości podanych w komórkach. Czwarta standardowo powinna zawierać wartości tekstowe.

W kodzie niestandardowego formatu liczbowego możesz posiadać tylko dwa formatowania warunkowe przy jednej sekcji.

Ukrywanie wartości

REKLAMA

Załóżmy, że jesteś zadowolony z wyniku swojej dotychczasowej pracy. Jedyne czego brakuje to być może osobistych notatek (które np. umieszczamy licząc coś na kartce). Na szczęście dzięki niestandardowym formatom liczbowym możemy dodać takie notatki, które będą widoczne w programie, a nie na wydruku.

1. Zaznaczamy kolumnę D i wybieramy polecenie menu Format -> Komórki.
2. W oknie Formatowanie komórek wybieramy kartę z Liczbowe, a z listy Niestandardowe.
3. W polu Typ zmień format liczbowy na następujący:

;;;

Jeśli dla każdej sekcji nie wprowadzisz żadnych wartości pomiędzy średnikami program uzna że chcesz je ukryć.

Zobacz: Internetowe konto bankowe

4. Zamknij okno Formatowanie komórek.

Po tej operacji wpisanie czegokolwiek do komórek w kolumnie D będzie niewidoczne na arkuszu. Tekst tam wprowadzony będzie można zobaczyć tylko po zaznaczeniu komórki – pojawi się on wtedy na pasku formuły.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA