Definiowanie zakresów (Excel)
REKLAMA
REKLAMA
Zaraz przed wprowadzaniem zmian zakresów w oknie Definiuj nazwy należy ustalić przemieszczanie się kursora do pola Odwołuje się do. Następnie należy kliknąć F2 co aktywuje tryb edycji.
REKLAMA
Dzięki temu możemy przesuwać kursor w obrębie formuły za pomocą strzałek dopóki nie natrafimy na obiekt, który chcemy edytować.
Pamiętajmy jak ważny jest klawisz F2 gdyż jego niekliknięcie w odpowiednim momencie spowoduje, że program będzie rozpoznawał klikanie strzałek jako zaznaczanie sąsiednich komórek.
Sprawdź : Jak napisać regulamin sklepu internetowego
Jeśli masz problem z orientacją tworząc długą formułę możesz spróbować dwóch opcji:
1. Skopiuj formułę za pomocą Wytnij i Wklej do innej komórki, a po dokonaniu zmian przenieś ja z powrotem do okna Definiuj nazwy.
REKLAMA
2. Należy nadać oddzielną nazwę każdemu z zakresów komórek. Odnośniki te są długie i nie mieszczą się w całości w oknie Definiuj nazwy. Aby więc przypisać nazwę wszystkim zakresom komórek należy umieścić w formule skojarzenie do poszczególnych zakresów.
3. Dla przykładu zestawienia rocznego w którym mamy 4 kwartały. Każdy zakres komórek został nazwany kolejno Kwartał 1 , 2 , 3 i 4. Aby je połączyć trzeba wpisać w wierszu Odwołuję się do…formułę =Kwartał1;Kwartał2;Kwartał3;Kwartał4
Czytaj: Wybieramy notebooka
W pole nazwy wpisujemy np. Rok.
Pamiętaj!!
Excel czasami gdy po raz kolejny skorzystamy z polecenia Wstaw -> Nazwa -> Definiuj obcina nam formułę. Ograniczenie to się bierze z samego Windows, który przewidujemy maksymalnie 255 znaków w definicjach zakresów. Aby ominąć ten problem zalecane jest przydzielać pojedynczym zakresom oddzielne nazwy, a dopiero w następnym kroku je scalać.
Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA