REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wirusy na komórki – czy niosą zagrożenie?

Kamil Rogala
Zdaniem analityków i ekspertów, już w przeciągu co najmniej dwóch lat, niemal co 15 smartfon zostanie zainfekowany
Zdaniem analityków i ekspertów, już w przeciągu co najmniej dwóch lat, niemal co 15 smartfon zostanie zainfekowany

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie pomyślał o tym, że na komórkach też mogą pojawiać się wirusy, nie licząc tych organicznych. Obecnie nowe smartfony potrafią niemal tyle, co komputery kilka lat temu, a ich wydajność porównywalna jest do wydajności średniej klasy notebooka. Niestety duże powierzchnie pamięci flash i coraz ważniejsze dane przechowywane w komórkach kuszą cyberprzestępców. Czy wirusy na komórki są groźne?

Niestety rozwój świata IT niesie za sobą rozwój zagrożeń w postaci wirusów różnych typów. Rozwój ten nie omija również komórek. Z ostatnich raportów najczęstszych zagrożeń komputerowych wynika, że najaktywniejszymi zagrożeniami ostatnich tygodni okazały się aplikacje rozprzestrzeniające się za pośrednictwem nośników danych, a dokładniej poprzez zainfekowane pliki automatycznego startu.

REKLAMA

Niestety pliki tego typu rozprzestrzeniają się na nośnikach danych, czyli na pendrive-ach czy kartach pamięci, a te ostatnie bardzo często używane są w smartfonach. Ponadto w urządzeniach tego typu znajdują się wbudowane moduły pamięci flash i niekiedy wystarczy podłączyć telefon do zainfekowanego komputera, aby w mgnieniu oka zarazić urządzenie takim wirusem.

Zobacz również: Kupujemy prezenty w godzinach pracy – zakupy internetowe coraz popularniejsze

REKLAMA

Co prawda dziś zagrożenia mobilne nie są na tyle popularne, aby każdy użytkownik smartfona musiał obawiać się o swój telefon i zgromadzone na nim dane, ale zdaniem analityków i ekspertów, już w przeciągu co najmniej dwóch lat, niemal co 15 smartfon zostanie zainfekowany. Ponadto dynamiczny rozwój smartfonów i coraz łatwiejszy dostęp do internetu oraz ułatwiony kontakt między użytkownikami takich urządzeń może sprawić, że szybkość rozprzestrzeniania się takich zagrożeń może być zawrotna. Wystarczy, że nowy wirus będzie miał dostęp do książki kontaktów, a stamtąd dostanie się do telefonów z listy. Obecnie jest to niemożliwe, ale za kilka lat?

To tylko wierzchołek góry lodowej. Już teraz wielu użytkowników korzysta z bankowości internetowej za pomocą telefonów lub przynajmniej korzystają ze skrzynki pocztowej. O ile obecnie zagrożenia nie są tak popularne, to wraz ze wzrostem popularności usług mobilnych, wzrośnie również popularność i co za tym idzie zagrożenie wirusami komórkowymi. Kiedy to nastąpi? Trudno powiedzieć, ale wiadomo że już dziś i firmy i użytkownicy muszą coraz uważniej śledzić świat zagrożeń mobilnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź też: Zamienniki oryginalnych baterii – na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA