REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto wprowadzić w firmie narzędzia wspierające procesy handlowe i sprzedażowe?

REKLAMA

Dział handlowy jest jednym z najważniejszych w firmie.  Dzięki niemu przedsiębiorstwo może poruszać się dynamicznie do przodu. Wraz z rozwojem firmy, wymagane jest wprowadzenie rozwiązań wspierających zarządzenie procesami handlowymi i sprzedażowymi.

Czynnikiem mającym wpływ na sukces przedsiębiorstwa stają się odpowiednio posegregowane i uporządkowane dane. Badania przeprowadzone na zlecenie firmy Sage wykazały, że firmy mające do dyspozycji szczegółowe dane stają się produktywniejsze aż o 10%. Co więcej, przedsiębiorstwa umiejętnie wykorzystujące  dane, są w stanie rozwinąć się o 35% szybciej niż te, które wykorzystują informacje mniej skutecznie. Oznacza to, że im wyższa jest użyteczność informacji, tym większa staje się wydajność we wprowadzaniu nowych produktów na rynek. Szacunkowo, czas wdrożenia produktu na rynek jest krótszy nawet o 11,6%.

REKLAMA

Co zrobić, aby maksymalnie zwiększyć wartość zbieranych i posiadanych danych?

Odpowiedź jest prosta: najlepszym rozwiązaniem jest narzędzie informatyczne zbierające, generujące, przechowujące i przetwarzające informacje, a także dostarczające je w takiej formie, która jest łatwa do przyswojenia, zrozumienia oraz daje podstawy do podjęcia najlepszych decyzji na ich podstawie.

Dlaczego firmy decydują się na wdrożenie systemu ERP?

REKLAMA

Narzędzia IT odgrywają znaczącą role w przedsiębiorstwach prowadzących intensywną działalność handlową, również w Internecie. Za przykład może posłużyć spółka Zielony Krajobraz, która ze względu na dynamicznie rozwijającą się sprzedaż online postanowiła wykorzystać oprogramowanie Sage Symfonia ERP. Spółce zależało na takiej integracji narzędzia IT ze sklepem www, która bezpośrednio przekazuje informacje o zamówieniu do systemu handlowo-sprzedażowego, wraz z parametrami tj.: dostępność towaru, statusu zamówienia czy szybka kalkulacja ofert dla stałych odbiorców. Dodatkowo, firma poszukiwała takiego narzędzia, które można byłoby rozbudować o kolejne rozwiązania, jak Finanse i Księgowość, Kadry i Płace, Majątek trwały. Dane ułatwiające obsługę klienta w procesie sprzedaży, logistyka dostaw czy bieżące informacje o statusie zamówienia okazały się być dostępne w przyswajalnej formie przez program Sage Symfonia ERP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobne wyzwanie czekało firmę Kwazar Corporation Sp. z o.o., powstałą w 1989 r. Osiągając rocznie obroty rzędu 25 mln zł, spółka poszukiwała narzędzia efektywnie obsługującego rosnącą ilość operacji. Rozwój przedsiębiorstwa powodował spadek wydajności wykorzystywanej bazy danych, co z kolei mogło mieć przełożenie na wydłużenie terminów regulowania zobowiązań finansowych. Ponadto, użytkowane narzędzia nie posiadały funkcjonalności analizy kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz porządkowania zadań w obszarze produkcji.

Dotychczasowe rozwiązanie było dla nas niewystarczające; przestaliśmy się w nim mieścić. Brak relacyjnej bazy danych spowalniał działanie systemu. Dopiero wprowadzenie dostępnej w wersji Sage Symfonia ERP bazy MS SQL mogło istotnie poprawić wydajność pracy użytkowników” powiedział Tomasz Kutryś, kierownik działu IT w firmie Kwazar.

Spółka Kwazar wdrożyła moduły Symfonii ERP, obsługujące obszary ewidencji kadr, sprzedaży, rozliczeń płac, a także ewidencji i rozliczania środków trwałych. W dziale księgowości wdrożono funkcje analityczne oceniające kondycję finansową przedsiębiorstwa. Ponadto, nowe oprogramowanie pozwoliło znacznie skrócić czas generowania dokumentów księgowych. W systemie Sage pojawiła się także nowa opcja, która automatycznie blokuje sprzedaż nowej partii produktów kontrahentom z nieuregulowanymi fakturami powyżej wpisanej do systemu kwoty.

Firmy, które w odpowiednim momencie wdrażają narzędzia do skutecznego zarządzania procesami biznesowymi, mają znacznie więcej szans na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach.

Co jest ważne przy wyborze oprogramowania do obsługi procesów handlowo-sprzedażowych?

Firma, która decyduje się na wdrożenie systemu do obsługi procesów handlowo-sprzedażowych, powinna przeanalizować narzędzie szczególnie pod kątem funkcji. Najważniejsze z nich to:

  • analiza sprzedaży w czasie rzeczywistym
  • ewidencja i analiza obszernych danych sprzedaży, zakupu, ruchów magazynowych, naliczanych kosztów i przychodów w odpowiedzi na bieżące potrzeby informacyjne np. cechy towaru, kontrakty, zamówienia, realizowane projekty itp.
  • analizy dokumentów wzbogacone o fakty gospodarcze (informacje analityczne powiązane z pozycjami dokumentów)
  • gotowe, predefiniowane analizy oraz możliwość tworzenia własnych raportów
  • możliwość rozszerzania bazy informacji zarządczych o dane na temat sprzedaży, zakupów i kontrahentów. Dodając kolejne wymiary etykiet, jest możliwa głębsza analiza sprzedaży oraz pozyskanie większej ilości szczegółowych informacji o towarze

Wprowadzenie systemu ERP w firmie może przynieść wiele korzyści firmie, takich jak:

  • zwiększenie efektywności procesów sprzedażowych
  • dostarczanie managerom cennych informacji, pomocnych w zarządzaniu sprzedażą
  • wzrost efektywności przetwarzania informacji
  • analiza wzbogacone o dane historyczne
  • spójne przetwarzanie informacji wewnątrz systemu

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA