REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

30 mln dla przedsiębiorców na rozwój technologii

Rusza piąte TANGO dla naukowców
Rusza piąte TANGO dla naukowców

REKLAMA

REKLAMA

Dotację na wsparcie rozwoju technologii mogą otrzymać przedsiębiorcy, jednostki naukowe i konsorcja naukowo - przemysłowe. Ruszył 5 konkurs TANGO dla naukowców.

Kiedy można składać wnioski do konkursu TANGO?

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Narodowym Centrum Nauki zapraszają naukowców i przedsiębiorców do aplikowania w piątym konkursie Wspólnego Przedsięwzięcia TANGO. Środki przewidziane na wsparcie rozwoju technologii opartych na wynikach badań podstawowych wynoszą tym razem 30 mln zł.

REKLAMA

Nabór wniosków w konkursie będzie prowadzony przez NCBR od 1 lutego do 30 czerwca 2021 roku, z podziałem na dwie rundy. Wnioski można składać wyłącznie w wersji elektronicznej.

Polecamy: Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021

Kto może otrzymać dotację?

REKLAMA

Adresatami piątego konkursu TANGO są jednostki naukowe i konsorcja naukowo-przemysłowe prowadzące prace koncepcyjne, badania przemysłowe i prace rozwojowe bazujące na wynikach badań podstawowych sfinansowanych wcześniej przez Narodowe Centrum Nauki. Nie ma w nim ograniczeń tematycznych.

– Poprzez inicjatywę realizowaną razem z Narodowym Centrum Nauki dążymy do wzrostu stopnia komercjalizacji technologii, które powstają z wykorzystaniem wyników badań naukowych – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Nie mamy wątpliwości, że to słuszny kierunek. Rezultaty programu TANGO poznamy w kilkuletniej perspektywie, gdy policzymy liczbę patentów uzyskanych na podstawie rezultatów już sfinalizowanych projektów, a przede wszystkim liczbę wyników prac wdrożonych i rzeczywiście wykorzystywanych w działalności gospodarczej – dodaje.

Jakie są ścieżki aplikowania?

Na dofinansowanie projektów wyłonionych w konkursie TANGO V przeznaczonych jest 30 mln zł. Przewidziane są trzy ścieżki aplikowania (A, B, C), w zależności od stopnia zaawansowania badań w projekcie bazowym.

Projekt bazowy to projekt badawczy obejmujący badania podstawowe. W zbiorze konkursów, z których mogą pochodzić projekty bazowe w Ścieżce A oraz C, znajdują się wszystkie konkursy krajowe oraz międzynarodowe Narodowego Centrum Nauki, z wyłączeniem konkursów: ETIUDA, FUGA, UWERTURA i MINIATURA. Podstawą do złożenia wniosku w Ścieżce B jest natomiast projekt sfinansowany wcześniej w ramach I, II, III lub IV (tylko Ścieżka A) konkursu TANGO.

Różnice w poszczególnych ścieżkach dotyczą też m.in. celu, adresatów i zakresu finansowanych prac:

  • Ścieżka A – celem jest znalezienie partnera gospodarczego zainteresowanego współpracą przy dalszej realizacji projektu w ramach Ścieżki B. Wnioskodawcami mogą być w tym przypadku jednostki naukowe. Dofinansowanie – maksymalnie 250 tys. zł na projekt – obejmuje prace koncepcyjne oraz badawczo-rozwojowe. Budżet przewidziany na tę ścieżkę to 6 mln zł.
  • Ścieżka B – adresowana jest do podmiotów, które już pozyskały partnera gospodarczego w ramach TANGO. Wnioski mogą składać konsorcja jednostek naukowych oraz przedsiębiorców, z jednostką naukową jako liderem konsorcjum. Dofinansowanie – maksymalnie 3 mln zł – obejmuje badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Budżet przewidziany na tę ścieżkę to 6 mln zł.
  • Ścieżka C – stworzona z myślą o podmiotach, które pozyskały partnera gospodarczego poza TANGO. Wnioskodawcami mogą być konsorcja jednostek naukowych (lider) oraz przedsiębiorców. Dofinansowanie – maksymalnie 3 mln zł – obejmuje badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz element koncepcyjny. Budżet przewidziany na tę ścieżkę to 18 mln zł.

W przypadku Ścieżki B oraz C warunkiem udzielenia dofinansowania jest zobowiązanie się wnioskodawcy do wdrożenia wyników projektu.

REKLAMA

Zgodnie z celami programu, na etapie oceny merytorycznej eksperci będą oceniać projekty m.in. przez pryzmat zapotrzebowania rynkowego oraz opłacalności wdrożenia rezultatów. Istotne są także takie kryteria, jak cel projektu oraz prawa własności intelektualnej, potencjał do realizacji planowanego przedsięwzięcia czy nowość i konkurencyjność jego rezultatów.

Wieloletnia współpraca z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu TANGO to wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu naszych grantobiorców na szybką ścieżkę wdrażania wyników uzyskanych przez nich w toku realizacji badań podstawowych – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki. – Dzięki temu wyniki o dużym potencjale aplikacyjnym znacznie szybciej mogą przysłużyć się krajowej gospodarce oraz dalszemu rozwojowi polskiej nauki.

40 pozytywnych rekomendacji

Poprzednia edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Znamy już jej wyniki. Spośród 76 wniosków, które wpłynęły w konkursie TANGO IV, eksperci pozytywnie ocenili 40. Rekomendowana kwota dofinansowania to w sumie około 25,4 mln zł (z czego dla 32 projektów ze Ścieżki A – 7,2 mln zł; dla 2 projektów ze Ścieżki B – 4 mln zł; dla 6 projektów ze Ścieżki C – 14,3 mln zł).

W konkursie TANGO IV zostało już podpisanych 13 umów na łączną kwotę 8,3 mln zł. Dotyczą one rozmaitych dziedzin. Innowacyjną formułę nawozu o właściwościach hydrobiomikroaktywnych do regeneracji gleb produkcyjnych zamierzają opracować badacze z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Celem zespołu z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej jest wytwarzanie warstwowych implantów chrząstek i kości nosa za pomocą metody druku 3D. Na Politechnice Opolskiej powstanie z kolei system ekspercki do oceny wyładowań niezupełnych w transformatorach elektroenergetycznych. Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w konsorcjum z firmami GEOSYSTEMS Polska i Adaptronica będzie zaś rozwijać projekt „Aerostaty adaptacyjne, rozpięte na strukturze wsporczej SDT (Self-Deployable Tensegrity), jako platformy do celów wielo-tematycznego monitoringu powierzchni Ziemi (Aero-SDT)”.

Szybkie i czułe testy nawet w karetce

Opracowanie przenośnego mikrourządzenia do szybkiej diagnostyki zakażeń beta-koronawirusami, w tym SARS-CoV, MERS-CoV oraz nowym koronawirusem SARS-CoV-2, jest celem zespołu z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Przedsięwzięcie wpisuje się w globalny popyt na wiarygodne i szybkie testy do wykrywania wirusa wywołującego chorobę znaną jako COVID-19. Dodatkowo założenia badawcze umożliwiają elastyczne dostosowanie urządzenia do zmieniających się potrzeb rynkowych i społecznych.

– Nasz projekt jest odpowiedzią na potrzebę szybkiego i wiarygodnego diagnozowania zakażeń bezpośrednio przy pacjencie, bez konieczności wysyłania próbki do laboratorium i wielogodzinnego oczekiwania na wynik. W ostatnich latach obserwuje się wzrost znaczenia dla zdrowia nowych wirusów, które pokonując barierę międzygatunkową, przechodzą z określonych gatunków zwierząt na człowieka, wywołując poważne, często zagrażające życiu zakażenia. Wybitnym przykładem są beta-koronawirusy i ich przedstawiciel powodujący obecnie trwającą pandemię – wirus SARS-Cov-2 – tłumaczy dr hab. n. med. Aleksandra Zasada, profesor NIZP-PZH, kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek.

Niewielkie przenośne urządzenie będące tematem projektu ma umożliwić przeprowadzenie wiarygodnego, bo opartego o rekomendowaną do diagnostyki wirusów i bardzo czułą technikę PCR, testu bezpośrednio w gabinecie lekarskim, podczas wizyty domowej, w izbie przyjęć czy karetce pogotowia.

– Opracowana przez nas technologia, chociaż w samym projekcie skupia się na bieżącej potrzebie szybkiej diagnostyki SARS-CoV-2, ma ogromny potencjał, bo w prosty sposób może zostać zaadaptowana do wykrywania innych drobnoustrojów, gdy pojawi się taka potrzeba – akcentuje prof. Zasada.

Jak wyjaśnia, decyzja o aplikowaniu do konkursu TANGO IV wynikała z tego, że daje on unikatową możliwość uzyskania finansowania badań, które już nie spełniają definicji badań podstawowych (i tym samym nie mogą być finansowane w ramach konkursów NCN), ale są jeszcze zbyt mało zaawansowane, aby odpowiednio mocno zainteresować nimi przedsiębiorców, którzy chcieliby podjąć się ryzyka współfinansowania dalszych badań i wdrożenia ich wyników.

– Nasz projekt jest kontynuacją zrealizowanego projektu w ramach badań podstawowych, w którym opracowaliśmy metodę szybkiego powielania określonych fragmentów materiału genetycznego wybranych patogenów oraz biosensory umożliwiające wykrywanie tych fragmentów w sposób wysoce czuły i swoisty. Teraz technologia ta zostanie zaadaptowana do wykrywania SARS-CoV-2 w postaci niewielkiego modułu przenośnego urządzenia do diagnostyki prowadzonej bezpośrednio przy pacjencie – wyjaśnia prof. Aleksandra Zasada.

Grzejące meble umilą chłodne wieczory

Wytworzenie mebli posiadających niestandardowe właściwości jest celem projektu, do którego realizacji przystępują właśnie naukowcy z Politechniki Poznańskiej.

– Pomimo bardzo szybkiego rozwoju technologii Internetu rzeczy (inteligentne zegarki, ubrania, domy) do tej pory nie spopularyzowano rozwiązań inteligentnych mebli. Naszym zdaniem jest to związane z tym, że tradycyjne elementy elektroniczne zaburzają walory estetyczne mebli, szczególnie nietapicerowanych. Zastosowanie elektroniki na bazie technologii cienkowarstwowych, zawierających nanomateriały węglowe, pozwoli na implementację elementów elektronicznych do mebli, nie wpływając w żadnym stopniu na ich design wskazuje dr inż. Damian Łukawski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej. – Rezultatem projektu będzie opracowanie technologii wytwarzania mebli drewnianych z funkcją grzania, które mogą znaleźć zastosowanie w meblach restauracyjnych, ogrodowych, okrętowych czy ławach kościelnych.

Żeby przedsięwzięcie okazało się sukcesem, konieczne jest znalezienie partnera biznesowego z branży meblarskiej, automatyki domowej lub technik grzewczych. Tym właśnie było podyktowane zgłoszenie do konkursu TANGO.

Podejmowane obecnie prace są rozwinięciem badań podstawowych prowadzonych w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie PRELUDIUM. Dotyczył on wykorzystania nanomateriałów w technologii drewna. – Konkurs TANGO pozwala na dalszy rozwój technologii i prace koncepcyjne, takie jak dokonanie zgłoszenia patentowego i współpraca z brokerem technologii, dzięki którym możliwe będzie znalezienie partnera biznesowego i przyszłe wdrożenie wskazuje beneficjent.

Szczegóły dotyczące zasad aplikowania i reguł wyboru projektów w V konkursie Wspólnego Przedsięwzięcia TANGO znajdują się na stronie: ncbr.gov.pl.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA