REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy chmura obliczeniowa w branży FinTech to zagrożenie?

Chmura obliczeniowa to ułatwienie dla firm
Chmura obliczeniowa to ułatwienie dla firm

REKLAMA

REKLAMA

Chmura obliczeniowa stawia praktyczne wyzwania przed firmami. Czy migracja faktycznie niesie ze sobą większe bezpieczeństwo danych? Tematyka chmury obliczeniowej stanowi jeden z najważniejszych aktualnie tematów w branży #FinTech.

Co to jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to przechowywanie danych, plików oraz aplikacji na serwerach rozmieszczonych po całym świecie, poza lokalną siecią firmową. Chmura obliczeniowa (cloud computing) jest nieograniczonym zasobem danych, który pozwala zapomnieć o kosztach zakupu serwerów.

REKLAMA

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Chmura obliczeniowa fakty i nieścisłości

REKLAMA

Technologia chmury obliczeniowej już na obecnym etapie rozwija się w dynamiczny sposób, a zdaniem ekspertów to dopiero początek ekspansji, nie tylko w branży finansowej. Z roku na rok, technologia ta będzie odgrywała coraz większą rolę. Według Justyny Orłowskiej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, możliwości jest bardzo dużo. “Z punktu widzenia sektora publicznego, potencjał jest tak ogromny, jak duży mamy rynek, którego chmura już teraz jest niezbędnym elementem. Pracujemy obecnie nad rozwiązaniem zintegrowanych usług chmurowych. Można zobaczyć już pierwsze odsłony na stronie www.chmura.gov.pl” - wyjaśnia Szefowa Centrum GovTech. Dodaje również, że dzięki korzystaniu z chmury koszty dla sektora administracji mogą być nawet 80% niższe.

Oprócz naturalnej optymalizacji kosztów, chmura to także większe bezpieczeństwo, możliwości rozbudowy systemów czy choćby niezależności od awaryjności sprzętu. Co jednak z wadami tego rozwiązania? “Na początku naszej drogi największym wyzwaniem okazała się być budowa nowych kompetencji oraz świadomości tego, jaką wartość w rozwój naszego biznesu wniosą usługi dostępne w ramach chmury publicznej. Musieliśmy również stawić czoła mitom dotyczącym kwestiom bezpieczeństwa. W odpowiedzi na to stworzyliśmy dla naszych pracowników projekt edukacyjny PKO Cloud University” - podsumowuje Marcin Dzienniak, Dyrektor Formacji Cloud Center of Excellence w banku PKO BP.

Chmura obliczeniowa to ułatwienie dla firm

REKLAMA

Eksperci zgadzają się, że organizacje migrują do chmury ze względu na ułatwienia, jakie niesie to rozwiązanie. Szczególnie w dobie pandemii i pracy zdalnej, przeniesienie takich narzędzi jak poczta elektroniczna, CRM, czy programy do pracy ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Inny kierunek rozwoju organizacji, wiąże się z nowymi możliwościami, dostępnymi na ten moment jedynie w chmurze obliczeniowej, takimi jak sztuczna inteligencja, przechowywanie dużych modeli danych, itd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

“Naszym celem było umożliwienie uczestnikom rynku skorzystania z usług chmurowych w praktyczny sposób. Dlatego przygotowując Komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej, podjęliśmy próbę zdefiniowania tego tematu na nowo. Jeszcze na wstępnym etapie był szeroko konsultowany, korzystaliśmy również z istniejących na rynku doświadczeń” - tłumaczy Sławomir Flis, Dyrektor Zarządzający Pionem Innowacji i Technologii,  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wraz z Fundacją na rzecz Innowacji Finansowych – Fintech Poland stworzyli cykl webinarów pod nazwą SuperVision FinTech Talks. Celem spotkań jest wzbudzenie dyskusji między organem nadzoru, a uczestnikami rynku #FinTech na najważniejsze tematy branży.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA