REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sandbox Blockchain - rusza piaskownica technologiczna dla firm

Subskrybuj nas na Youtube
Sandbox Blockchain - rusza nabór do pierwszej w Polsce piaskownicy technologicznej
Sandbox Blockchain - rusza nabór do pierwszej w Polsce piaskownicy technologicznej

REKLAMA

REKLAMA

Sandbox Blockchain, czyli piaskownica technologiczna to miejsce, gdzie każda firma może przetestować swoje pomysły z zakresu technologii blockchain w bezpiecznych warunkach.

Co to jest Sandbox Blockchain?

Sandbox Blockchain to nowa platforma technologiczna skierowana dla każdej firmy, która chce w bezpiecznym środowisku przetestować swoje pomysły technologiczne.

REKLAMA

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Kto może zgłosić się do Sandbox Blockchain?

Piaskownica blockchain skierowana jest do firm, w tym startupów, które chcą rozwijać produkty lub usługi oparte na technologii blockchain lecz nie dysponują odpowiednim środowiskiem testowym.

Projekt umożliwi obniżenie kosztów technicznych i operacyjnych na etapie opracowywania nowych rozwiązań oraz pozwoli na przeprowadzanie testów weryfikujących ich jakość i wydajność, a także ułatwi dostęp do konsultacji z zakresu regulacji prawnych. To pionierskie przedsięwzięcie może zwiększyć innowacyjność naszego rynku poprzez zminimalizowanie bariery wejścia dla awangardy firm gotowych do budowania swojej oferty w oparciu o technologię blockchain.

W czym pomaga Sandbox Blockchain?

Piaskownica umożliwi firmom z różnych sektorów testowanie własnych rozwiązań opartych na technologii Hyperledger Fabric (HLF), rozwijanej przez Linux Foundation, a dla uczestników zakwalifikowanych do udziału w projekcie jej użytkowanie będzie nieodpłatne. Wybrana w projekcie Sandbox Blockchain technologia jest atrakcyjna dla międzynarodowych korporacji, bo spełnia rygorystyczne wymogi, w tym gwarantuje możliwość weryfikacji użytkowników oraz odpowiada na wymogi terytorialności danych. To z kolei pozwala na zaprojektowanie usług w standardzie akceptowalnym dla odbiorców o różnym charakterze, także reprezentujących silnie regulowane sektory gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uruchomienie Sandbox Blockchain

Nowa platforma technologiczna uruchomiona została dzięki współpracy KIR, IBM, Chmury Krajowej, PKO Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz fundacji Fintech Poland. Funkcję koordynatora i partnera społecznego wspólnej inicjatywy pełni Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

Uruchomienie piaskownicy blockchain to wspólna inicjatywa instytucji i firm od lat działających na rzecz rozwoju polskiego sektora technologicznego.

REKLAMA

„Blockchain ma ogromny potencjał – już teraz jest wykorzystywany komercyjnie przez banki w formie tzw. trwałego nośnika. Uruchomienie piaskownicy blockchain jest ważnym krokiem do stworzenia standardu, który pozwoli przyspieszyć wdrażanie innowacji na naszym rynku. Naszym celem jest pomoc w wykorzystywaniu technologii na tyle uniwersalnych, że pozwolą rozwijać innowacyjne rozwiązania gotowe do wdrożenia praktycznie w każdej branży” – mówi Piotr Alicki, prezes zarządu KIR.

Funkcję lidera projektu pełni KIR, który jako hub usług wspólnych polskiego sektora finansowego udostępnia środowisko testowe. Parterem technologicznym projektu jest IBM, odpowiadający za technologię Hyperledger Fabric oraz Operator Chmury Krajowej, zapewniający w pełni zautomatyzowaną platformę udostępnianą na własnej infrastrukturze - Platformie Chmury Krajowej w modelu Platform as a Service. PKO Bank Polski przeprowadzi nabór startupów, dokona merytorycznej oceny pomysłów oraz wesprze uczestników projektu w zakresie konsultingu biznesowego, a UKNF i fundacja Fintech Poland - w kwestiach związanych z regulacjami i otoczeniem prawnym. Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium, jako partner społeczny, pełni w projekcie funkcje koordynacyjne.

REKLAMA

„Tak szerokie grono partnerów, z różnorodnymi i bardzo silnymi kompetencjami umożliwia sprawne zarządzanie projektem i jego dalszy rozwój. Dzięki temu, w ramach naszej platformy blockchain, uczestnicy będą mogli nie tylko przetestować swoje rozwiązania w przyjaznym i bezpiecznym środowisku programistycznym, ale również uzyskać bezcenne wsparcie praktyków z każdego kluczowego obszaru” – mówi Jarosław Szymczuk, prezes zarządu IBM Polska.

Eksperci szacują, że wartość globalnego rynku rozwiązań blockchain do końca 2025 roku wyniesie 39,7 miliardów dolarów [1]. Technologia ta jest postrzegana przede wszystkim przez pryzmat prognozowanego potencjału, ale na drodze do jej pełnego rozwoju stoi także sporo barier: zarówno na poziomie świadomości, jak i wymaganych zasobów - w tym niezbędnej mocy obliczeniowej czy bezpiecznego otoczenia umożliwiającego jej testowanie. Projekt pod nazwą Sandbox Blockchain, to pierwsza w Polsce platforma technologiczna zaprojektowana, aby pozwolić na prototypowanie rozwiązań w przyjaznym środowisku, z zachowaniem wszelkich parametrów w zakresie jakości i bezpieczeństwa, jest odpowiedzią na te wyzwania.

„Wypracowanie kolejnych użytecznych i powszechnie stosowanych rozwiązań opartych o blockchain jest jedynie kwestią czasu. Będąc liderem polskiego sektora finansowego, zaangażowaliśmy się w budowę usługi trwałego nośnika opartej o tę technologię i w ciągu dwóch lat zaoszczędziliśmy blisko 20 mln zł. Poszukując kolejnych praktycznych zastosowań, uruchamiamy piaskownicę, w ramach której młode firmy współpracujące z PKO Bankiem Polskim będą mogły skorzystać z nieodpłatnych zasobów chmurowych i wsparcia biznesowego. Głęboko wierzę, że nowe technologie są podstawą współczesnego i nowoczesnego biznesu” – mówi Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.

KIR został powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce. Jest kluczową firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego. Zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo w zakresie świadczonych usług, dążąc do efektywnego wspierania rozwoju digitalizacji gospodarki.

Wykorzystując unikalne w skali polskiego rynku kompetencje i doświadczenie, KIR rozwija i dostarcza rozwiązania systemowe dopasowane do potrzeb sektora bankowego oraz aktywnie uczestniczy w procesie cyfryzacji administracji publicznej.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA