REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sandbox Blockchain - rusza piaskownica technologiczna dla firm

Subskrybuj nas na Youtube
Sandbox Blockchain - rusza nabór do pierwszej w Polsce piaskownicy technologicznej
Sandbox Blockchain - rusza nabór do pierwszej w Polsce piaskownicy technologicznej

REKLAMA

REKLAMA

Sandbox Blockchain, czyli piaskownica technologiczna to miejsce, gdzie każda firma może przetestować swoje pomysły z zakresu technologii blockchain w bezpiecznych warunkach.

Co to jest Sandbox Blockchain?

Sandbox Blockchain to nowa platforma technologiczna skierowana dla każdej firmy, która chce w bezpiecznym środowisku przetestować swoje pomysły technologiczne.

REKLAMA

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Kto może zgłosić się do Sandbox Blockchain?

Piaskownica blockchain skierowana jest do firm, w tym startupów, które chcą rozwijać produkty lub usługi oparte na technologii blockchain lecz nie dysponują odpowiednim środowiskiem testowym.

Projekt umożliwi obniżenie kosztów technicznych i operacyjnych na etapie opracowywania nowych rozwiązań oraz pozwoli na przeprowadzanie testów weryfikujących ich jakość i wydajność, a także ułatwi dostęp do konsultacji z zakresu regulacji prawnych. To pionierskie przedsięwzięcie może zwiększyć innowacyjność naszego rynku poprzez zminimalizowanie bariery wejścia dla awangardy firm gotowych do budowania swojej oferty w oparciu o technologię blockchain.

W czym pomaga Sandbox Blockchain?

Piaskownica umożliwi firmom z różnych sektorów testowanie własnych rozwiązań opartych na technologii Hyperledger Fabric (HLF), rozwijanej przez Linux Foundation, a dla uczestników zakwalifikowanych do udziału w projekcie jej użytkowanie będzie nieodpłatne. Wybrana w projekcie Sandbox Blockchain technologia jest atrakcyjna dla międzynarodowych korporacji, bo spełnia rygorystyczne wymogi, w tym gwarantuje możliwość weryfikacji użytkowników oraz odpowiada na wymogi terytorialności danych. To z kolei pozwala na zaprojektowanie usług w standardzie akceptowalnym dla odbiorców o różnym charakterze, także reprezentujących silnie regulowane sektory gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uruchomienie Sandbox Blockchain

Nowa platforma technologiczna uruchomiona została dzięki współpracy KIR, IBM, Chmury Krajowej, PKO Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz fundacji Fintech Poland. Funkcję koordynatora i partnera społecznego wspólnej inicjatywy pełni Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

Uruchomienie piaskownicy blockchain to wspólna inicjatywa instytucji i firm od lat działających na rzecz rozwoju polskiego sektora technologicznego.

REKLAMA

„Blockchain ma ogromny potencjał – już teraz jest wykorzystywany komercyjnie przez banki w formie tzw. trwałego nośnika. Uruchomienie piaskownicy blockchain jest ważnym krokiem do stworzenia standardu, który pozwoli przyspieszyć wdrażanie innowacji na naszym rynku. Naszym celem jest pomoc w wykorzystywaniu technologii na tyle uniwersalnych, że pozwolą rozwijać innowacyjne rozwiązania gotowe do wdrożenia praktycznie w każdej branży” – mówi Piotr Alicki, prezes zarządu KIR.

Funkcję lidera projektu pełni KIR, który jako hub usług wspólnych polskiego sektora finansowego udostępnia środowisko testowe. Parterem technologicznym projektu jest IBM, odpowiadający za technologię Hyperledger Fabric oraz Operator Chmury Krajowej, zapewniający w pełni zautomatyzowaną platformę udostępnianą na własnej infrastrukturze - Platformie Chmury Krajowej w modelu Platform as a Service. PKO Bank Polski przeprowadzi nabór startupów, dokona merytorycznej oceny pomysłów oraz wesprze uczestników projektu w zakresie konsultingu biznesowego, a UKNF i fundacja Fintech Poland - w kwestiach związanych z regulacjami i otoczeniem prawnym. Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium, jako partner społeczny, pełni w projekcie funkcje koordynacyjne.

REKLAMA

„Tak szerokie grono partnerów, z różnorodnymi i bardzo silnymi kompetencjami umożliwia sprawne zarządzanie projektem i jego dalszy rozwój. Dzięki temu, w ramach naszej platformy blockchain, uczestnicy będą mogli nie tylko przetestować swoje rozwiązania w przyjaznym i bezpiecznym środowisku programistycznym, ale również uzyskać bezcenne wsparcie praktyków z każdego kluczowego obszaru” – mówi Jarosław Szymczuk, prezes zarządu IBM Polska.

Eksperci szacują, że wartość globalnego rynku rozwiązań blockchain do końca 2025 roku wyniesie 39,7 miliardów dolarów [1]. Technologia ta jest postrzegana przede wszystkim przez pryzmat prognozowanego potencjału, ale na drodze do jej pełnego rozwoju stoi także sporo barier: zarówno na poziomie świadomości, jak i wymaganych zasobów - w tym niezbędnej mocy obliczeniowej czy bezpiecznego otoczenia umożliwiającego jej testowanie. Projekt pod nazwą Sandbox Blockchain, to pierwsza w Polsce platforma technologiczna zaprojektowana, aby pozwolić na prototypowanie rozwiązań w przyjaznym środowisku, z zachowaniem wszelkich parametrów w zakresie jakości i bezpieczeństwa, jest odpowiedzią na te wyzwania.

„Wypracowanie kolejnych użytecznych i powszechnie stosowanych rozwiązań opartych o blockchain jest jedynie kwestią czasu. Będąc liderem polskiego sektora finansowego, zaangażowaliśmy się w budowę usługi trwałego nośnika opartej o tę technologię i w ciągu dwóch lat zaoszczędziliśmy blisko 20 mln zł. Poszukując kolejnych praktycznych zastosowań, uruchamiamy piaskownicę, w ramach której młode firmy współpracujące z PKO Bankiem Polskim będą mogły skorzystać z nieodpłatnych zasobów chmurowych i wsparcia biznesowego. Głęboko wierzę, że nowe technologie są podstawą współczesnego i nowoczesnego biznesu” – mówi Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.

KIR został powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce. Jest kluczową firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego. Zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo w zakresie świadczonych usług, dążąc do efektywnego wspierania rozwoju digitalizacji gospodarki.

Wykorzystując unikalne w skali polskiego rynku kompetencje i doświadczenie, KIR rozwija i dostarcza rozwiązania systemowe dopasowane do potrzeb sektora bankowego oraz aktywnie uczestniczy w procesie cyfryzacji administracji publicznej.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA