| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Sposób na złodzieja cz.I

Sposób na złodzieja cz.I

Jeśli często podróżujesz z notebookiem, prawdopodobnie twoim największym zmartwieniem jest to, jak zabezpieczyć cenny notebook przed kradzieżą. Zdarza się, że przechowywane na niej dane wielokrotnie przekraczają przecież wartość urządzenia.

Kradzież notebooka, PDA czy pamięci USB to nie tylko problem utraty samego urządzenia. Często zebrane w nim dane są cenniejsze od sprzętu, a notebooki to łakomy kąsek także dla złodziei danych osobowych. Coraz częściej używamy przenośnych komputerów, nie tylko w pracy. Wiele osób ma służbowego notebooka, którego codziennie zabiera do domu. Temu zjawisku towarzyszy rosnąca liczba kradzieży. Głośno jest z reguły o przypadkach kradzieży sprzętu rośnie - z zaparkowanych samochodów czy sal konferencyjnych, ale najwięcej takich sytuacji jest w komunikacji publicznej i na lotniskach. Niepokojące jest to, że szybko rośnie liczba kradzieży sprzętu w biurach. Co ciekawe, właściciele często też po prostu gubią swój sprzęt. W biurze rzeczy znalezionych na lotnisku La Guardia w Nowym Jorku jest 70 tysięcy notebooków i PDA, po odbiór których nikt się nie zgłosił.

Utratę notebooka jakoś można znieść, szczególnie gdy był ubezpieczony. Gorzej z utraconymi plikami. Nawet jeśli nie mają dla złodzieja żadnej wartości, raczej ich już nie odzyskasz. To kolejny powód, by robić kopie zapasowe! Jednak skutki utraty plików zawierających poufne czy kompromitujące informacje mogą być dużo poważniejsze. Przykładowo, utrata firmowego notebooka jest z reguły bardzo kosztowna dla pracodawcy. Firmy McAfee i DataMonitor przeprowadziły w 2007 roku badania, na podstawie których wynika, że skradziony notebook pogarszał wynik finansowy średnio o 270 tysięcy dolarów. To właśnie efekt utraty plików z ważnymi danymi.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa

Zobacz także: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office

Oznakuj swój sprzęt

Podstawowa sprawa to numer seryjny. Z reguły jest zapisany na gwarancji, więc warto ją trzymać nawet, gdy sprzęt już nie jest nią objęty. Numer seryjny pozwoli policji czy innym służbom ustalić, do kogo należy twój laptop, gdy uda się go odzyskać. A gwarancja czy dowód zakupu szybko przekona funkcjonariuszy, że jesteś prawowitym właścicielem. W przypadku kradzieży notebooka wskazane jest też powiadomienie o tym fakcie producenta - utrudni to serwisowanie skradzionego sprzętu w autoryzowanych serwisach. Wymienione wskazówki odnoszą się nie tylko do notebooków, ale też wszelkiej elektroniki czy innych wartościowych przedmiotów, kuszących przestępców, np. rowerów górskich.

Rozważ dodatkowe oznaczenie swojego sprzętu, np. specjalnymi naklejkami oferowanymi przez firmy zajmujące się odzyskiwaniem skradzionych lub zgubionych urządzeń. Po podpisaniu umowy z taką firmą otrzymasz naklejki, a także możliwość wprowadzenie numerów seryjnych swoich urządzeń do centralnej bazy danych. Skuteczność tych firm jest całkiem spora - udaje się odnaleźć ok. 75 procent zaginionych, ale oznakowanych wcześniej urządzeń. Naklejki z reguły zawierają informacje kontaktowe oraz o nagrodzie, co zachęca ewentualnego znalazcę do zwrotu notebooka.

Czytaj także

Aktualizacja: 01.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sposób na złodzieja cz.I
Sposób na złodzieja cz.I

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »