REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposób na złodzieja cz.II

Łukasz Plewa
Sposób na złodzieja cz.II
Sposób na złodzieja cz.II

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli często podróżujesz z notebookiem, prawdopodobnie twoim największym zmartwieniem jest to, jak zabezpieczyć cenny notebook przed kradzieżą. Zdarza się, że przechowywane na niej dane wielokrotnie przekraczają przecież wartość urządzenia.

Backupuj i szyfruj

REKLAMA

REKLAMA

    Niezależnie od środków ostrożności, jakie podejmiesz, laptop i tak może zostać skradziony. Lepiej więc przygotować się na taką ewentualność i zabezpieczyć ważne dane - skopiować je lub zaszyfrować. Szyfrowanie danych na dysku czy kluczu USB jest stosunkowo łatwe. Do wyboru masz narzędzia wbudowane w system operacyjny - system szyfrowania plików EFS oraz BitLocker - a także wiele płatnych i bezpłatnych programów.

Niektóre z nich oferują szyfrowanie nawet na poziomie spełniającym standardy wojskowe. Jednak w przypadku tych programów dużo zależy od użytkownika, od tego, czy ma on świadomość zagrożenia i dbania o zabezpieczanie plików. Przykładowo, podczas podróży nigdy nie pozostawiaj laptopa w stanie uśpienia, ale koniecznie go wyłączaj - w ten sposób odetniesz dostęp do plików osobie nie znającej hasła. Jeśli chcesz zrobić backup,wystarczy skopiować pliki, np. na płytę DVD czy do innego komputera. W przypadku firmowego notebooka administrator sieci może tak skonfigurować notebooka żeby backup wykonywał się automatycznie, gdy jesteś w pracy.

Badania przeprowadzone przez Computer Security Institute w dużych firmach zatrudniających komputerowych specjalistów pokazały, że tylko w dwóch trzecich skradzionych urządzeń pliki były zaszyfrowane. Skoro specjaliści często nie stosują właściwych zabezpieczeń, można się domyśleć, że w domu już w ogóle mało kto o nich pamięta. Bo dodatkowe zabezpieczenia, jak choćby szyfrowanie, użytkownicy traktują jako utrudnienie - trzeba pamiętać hasło. Na szczęście nowe produkty ułatwiają szyfrowanie. Przybywa rozwiązań sprzętowych, dzięki którym komputer pracuje równie wydajnie z włączonym szyfrowaniem, jak i bez niego.

Polecamy: Backup ustawień przeglądarki internetowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak zabezpieczyć i aktualizować sterowniki

Informacja i szyfrowanie

REKLAMA

Jeśli akurat nie masz notebooka ze sprzętowymi funkcjami szyfrowania skorzystaj z pomocy programu tworzącego zaszyfrowane partycje, np. Dekart Private Disk. Możesz też sprawdzić TrueCrypt (www.truecrypt.org , bezpłatny). Z punktu widzenia użytkownika zaszyfrowana partycja niczym nie różni się od zwykłej, z tą różnicą, że trzeba jednorazowo podać hasło dostępu. Dane są z reguły chronione z wykorzystaniem algorytmów AES (256 bitów- bitowy) oraz Blowfish (448 bitów.- bitowy). Programy do szyfrowania są łatwe w obsłudze, ale mają jedną wspólną wadę - spowalniają dostęp do danych na dysku. Poza tym hasło może zostać przechwycone, np. za pomocą keyloggera. Użytkownicy Windows XP i Visty mogą skorzystać z wbudowanej funkcji EFS, czyli systemu szyfrowania plików. W Viście dodatkowo jest jeszcze mechanizm BitLocker, który pozwala zaszyfrować całą partycję rozruchową.

Choć szyfrowanie to dobry sposób ochrony danych, jednak wciąż pozostają pewne potencjalne luki. Po pierwsze, w czasie, gdy notebook jest włączony, pliki są dostępne, więc mogą zostać wykradzione, np. z wykorzystaniem wirusa komputerowego, i są narażone w przypadku zdalnego włamania do komputera. Po drugie, twoje programy których używasz, mogą pozostawiać niepożądane ślady w komputerze, do którego podłączony jest zaszyfrowany dysk. Ten problem rozwiązują programy środowiskowo - systemowe. Pozwalają także na konfiguracje ustawień. W ten sposób ograniczają ilość danych zapisywanych na twardym dysku wbudowanym w notebooka. Takie możliwości oferuje m.in. MojoDrive (www.mojopac.com , MigoSync i MojoDrive mają także funkcje szyfrowania, a Ceedo opcjonalnie współpracuje z programem szyfrującym.

Z kolei Hitachi i Seagate oferują dyski do notebooków z wbudowanymi funkcjami sprzętowego szyfrowania. Znajdziesz je m.in. w notebookach Dell Latitude D630 i D830, które jako pierwsze mają dyski Seagate Momentus 5400 FDE.2. Z kolei rozwiązanie Hitachi Bulk Data Encryption jest dostępne jako opcja do wszystkich modeli dysków TravelStar.

Kłódka i łańcuch

Zabezpieczenia fizyczne to najlepszy sposób, żeby zapobiec kradzieży. Najlepiej zacząć od kamuflażu i używać torby, która nie wygląda jak torba na notebooka. Możesz też nosić laptopa w plecaku. Jeśli kupujesz torbę, Poszukaj takiej która pozwala na zamknięcie za pomocą zamka szyfrowanego czy takiej, którą można zabezpieczyć kłódką. Przykładowo, niektóre torby mają tak skonstruowane języczki suwaków, że można je spiąć małą kłódką. Są też różne akcesoria umożliwiające przypięcie notebooka stalową linką i podnoszący alarm w przypadku próby kradzieży.

Mimo różnych pomysłów na zabezpieczenie notebooka i tak największy wpływ na jego bezpieczeństwo ma czynnik ludzki. Laptopy częściej giną przez z powodu roztargnienia ich właścicieli, niż w wyniku kradzieży. Dotyczy to przede wszystkim służbowego sprzętu, którego strata dla użytkownika nie jest dotkliwa finansowo. Jednak z reguły jest on używany również do prywatnych zastosowań, więc dlatego warto o niego dbać, jak o własny sprzęt. W przeciwnym razie możesz utracić swoje prywatne wiadomości, zdjęcia, itp.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA