Backupuj i szyfruj
Niezależnie od środków ostrożności, jakie podejmiesz, laptop i tak może zostać skradziony. Lepiej więc przygotować się na taką ewentualność i zabezpieczyć ważne dane - skopiować je lub zaszyfrować. Szyfrowanie danych na dysku czy kluczu USB jest stosunkowo łatwe. Do wyboru masz narzędzia wbudowane w system operacyjny - system szyfrowania plików EFS oraz BitLocker - a także wiele płatnych i bezpłatnych programów.
reklama
reklama
Niektóre z nich oferują szyfrowanie nawet na poziomie spełniającym standardy wojskowe. Jednak w przypadku tych programów dużo zależy od użytkownika, od tego, czy ma on świadomość zagrożenia i dbania o zabezpieczanie plików. Przykładowo, podczas podróży nigdy nie pozostawiaj laptopa w stanie uśpienia, ale koniecznie go wyłączaj - w ten sposób odetniesz dostęp do plików osobie nie znającej hasła. Jeśli chcesz zrobić backup,wystarczy skopiować pliki, np. na płytę DVD czy do innego komputera. W przypadku firmowego notebooka administrator sieci może tak skonfigurować notebooka żeby backup wykonywał się automatycznie, gdy jesteś w pracy.
Badania przeprowadzone przez Computer Security Institute w dużych firmach zatrudniających komputerowych specjalistów pokazały, że tylko w dwóch trzecich skradzionych urządzeń pliki były zaszyfrowane. Skoro specjaliści często nie stosują właściwych zabezpieczeń, można się domyśleć, że w domu już w ogóle mało kto o nich pamięta. Bo dodatkowe zabezpieczenia, jak choćby szyfrowanie, użytkownicy traktują jako utrudnienie - trzeba pamiętać hasło. Na szczęście nowe produkty ułatwiają szyfrowanie. Przybywa rozwiązań sprzętowych, dzięki którym komputer pracuje równie wydajnie z włączonym szyfrowaniem, jak i bez niego.
Polecamy: Backup ustawień przeglądarki internetowej
Polecamy: Jak zabezpieczyć i aktualizować sterowniki
Informacja i szyfrowanie
Jeśli akurat nie masz notebooka ze sprzętowymi funkcjami szyfrowania skorzystaj z pomocy programu tworzącego zaszyfrowane partycje, np. Dekart Private Disk. Możesz też sprawdzić TrueCrypt (www.truecrypt.org , bezpłatny). Z punktu widzenia użytkownika zaszyfrowana partycja niczym nie różni się od zwykłej, z tą różnicą, że trzeba jednorazowo podać hasło dostępu. Dane są z reguły chronione z wykorzystaniem algorytmów AES (256 bitów- bitowy) oraz Blowfish (448 bitów.- bitowy). Programy do szyfrowania są łatwe w obsłudze, ale mają jedną wspólną wadę - spowalniają dostęp do danych na dysku. Poza tym hasło może zostać przechwycone, np. za pomocą keyloggera. Użytkownicy Windows XP i Visty mogą skorzystać z wbudowanej funkcji EFS, czyli systemu szyfrowania plików. W Viście dodatkowo jest jeszcze mechanizm BitLocker, który pozwala zaszyfrować całą partycję rozruchową.