REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co sprawia najwięcej problemów programom do OCR?

Kamil Rogala
Rozpoznawanie tekstu OCR z pewnością pomaga nam w pracy w biurze lub w domu.
Rozpoznawanie tekstu OCR z pewnością pomaga nam w pracy w biurze lub w domu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoznawanie tekstu OCR z pewnością pomaga nam w pracy w biurze lub w domu, ale czasami sprawia ogromne problemy programom do rozpoznawania tekstu i komputerom, które muszą sobie poradzić z dużą ilością operacji. Co sprawia największe problemy podczas rozpoznawania tekstu?

Oprócz fikuśnych czcionek i wielu stron, programy do OCR nie najlepiej radzą sobie z fachowymi terminami i językami obcymi. Najpopularniejsze programy do OCR zawierają słowniki do wielu języków obcych i radzą sobie z popularnymi zapożyczeniami i terminami fachowymi. Niestety niektóre wyrazy mogą sprawić programom do OCR sporo trudności. Nawet, jeśli program rozpozna wszystkie znaki frazy "kwas dezoksyrybonukleinowy", to będzie to dopiero połowa sukcesu.

REKLAMA

REKLAMA

Problem pojawi się w momencie, gdy dane słowo nie występuje w słowniku programu. Na szczęście w takim momencie programy do OCR wyróżniają takie słowo, aby użytkownik w razie potrzeby mógł skorygować je ręcznie. Osoby pracujące z tekstami zawierającymi dużo słownictwa specjalistycznego powinny używać programu do rozpoznawania tekstu ze słownikiem użytkownika, który można uzupełniać o nowe pojęcia, dodając skomplikowane wyrazy do słownika programu.

Kolejnym problemem mogą być brudne, zanieczyszczone lub wielokrotnie kopiowane strony z tekstem. W takim przypadku program do OCR może po prostu zgłupieć. Wystarczy mała plamka z kawy lub kropla atramentu na wydruku, a z litery O zrobi się nagle liter Ó lub Q. Aby uniknąć takich sytuacji, zaawansowane programy do OCR wyposażone są w mechanizmy korekcji, które automatycznie rozpoznają zabrudzenia i usuwają je z cyfrowego obrazu. Niestety w wielu przypadkach, gdy strona jest mocno zanieczyszczona, funkcja ta i tak nie spełni w 100% swojego zadania.

Polecamy: Czy za wysyłanie spamu firmie grozi kara grzywny?

REKLAMA

Kolejne problemy mogą pojawić się przy rozpoznawaniu tekstu na ilustracjach. Podczas analizy layoutu programy badają, w których częściach znajduje się tekst, a gdzie zbędne z punktu widzenia rozpoznawania tekstu zdjęcia. W niektórych przypadkach program powinien jednak uwzględniać również ilustracje. Przydaje się to w momencie, gdy w późniejszym czasie będziemy chcieli dopasować podpisy do zastosowanych grafik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Profesjonalne programy do OCR mają funkcję rozpoznawania tekstów zamieszczonych na zdjęciach. Program robi to metodą wyrywkowych próbek. Polega to na tym, że jeśli program rozpozna na stronie element, który mógłby być tekstem, testuje go metodą rozpoznawania znaków. Jeśli test da pozytywny wynik, program może zarejestrować również te teksty nadrukowane na zdjęciach. Niestety działa to dość wybiórczo, a skuteczność rozpoznawania zależy od jakości zdjęcia i widoczności tekstu na fotografii.

Sporo problemów sprawiają również tabele, które część programów do OCR rozpoznaje, jako mieszanina tekstu i obrazu. Aby program do OCR rozpoznał prawidłowo jak najwięcej wpisów do tabeli, programiści dodają do niego specjalne moduły do rozpoznawania tabel. Program rozpoznaje tabelę po liniach siatki, poprawnie odczytane tabele można później edytować w Excelu lub Wordzie.

Zobacz również: Microsoft Office 2010 – jak się odnaleźć po przesiadce z Office 2003?

Rozpoznawanie tekstu za pomocą programów OCR i skanera to świetne rozwiązanie szczególnie w firmach, w których codziennie przepisuje się lub archiwizuje duże ilości dokumentów. OCR jest w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu i jednocześnie zwiększyć wydajność o kilkaset procent w skali miesiąca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA