REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak serwer wpływa na strony WWW

Daniel Korytas
NetArt
Przed podjęciem ostatecznej decyzji korzystnie jest przetestować usługę.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji korzystnie jest przetestować usługę.

REKLAMA

REKLAMA

Jak wiesz, to na serwerze znajdują się elementy konieczne do stworzenia strony WWW, jak i elementy systemowe, niezbędne do funkcjonowania serwisu. Znajduje się na nim również poczta elektroniczna firmy. Dlatego też niezwykle ważne jest by przy wyborze właściwego serwera zwrócić uwagę na parametry usługi. Jakimi zatem czynnikami kierować się przy wyborze serwera - podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jaka powierzchnia dyskowa?

REKLAMA

Powierzchnia dyskowa jest jednym z decydujących parametrów przy wyborze usługi. Przestrzeń serwera to inaczej ilość danych, które można na nim umieścić. Mogą to być zarówno pliki konieczne do stworzenia i funkcjonowania strony WWW, jak i bazy danych czy konta pocztowe pracowników firmy. Warto sprawdzić, czy powierzchnią dyskową serwera można dysponować dowolnie. Jest to ważna cecha, gdyż umożliwia dostosowanie podziału do potrzeb firmy (niektóre przedsiębiorstwa mają bardziej rozbudowaną stronę WWW, inne natomiast stawiają na komunikację z klientem za pośrednictwem poczty e-mail itp.). Ponadto, swoboda w dysponowaniu miejscem na serwerze, jest korzystna jeśli chodzi o konta firmowej poczty elektronicznej. Możliwe jest tworzenie kont e-mail (np. dla pracowników) bez ograniczeń. 

Co z transferem danych i liczba domen?

REKLAMA

Inną, kluczową cechą serwera jest transfer. Jest to ilość danych, które mogą zostać przesłane do i z serwera w określonym okresie. W większości przypadków rozliczenia transferu dokonuje się w skali roku. Jest to najlepsze rozwiązanie dla klienta. Czasem jednak transfer podany jest w skali roku, a rozliczany miesięcznie, przy czym niewykorzystana ilość danych, które można przesłać nie przechodzi na kolejny miesiąc. W takim przypadku straty ponosi klient, zwłaszcza, gdy odwiedzalność firmowej strony WWW jest sezonowa (zmienia się zależnie od okresu w roku lub przeprowadzanych przez przedsiębiorstwo akcji marketingowych, reklamowych). Jeśli więc transfer serwera, rozliczany jest miesięcznie, a nie rocznie, istnieje zagrożenie przekroczenia go w niektórych miesiącach lub niewykorzystania w pozostałych.

Warto również zwrócić uwagę na liczbę domen, które mogą zostać przypisane do serwera. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest usługa, na którą można przekierować nieograniczoną liczbę domen. Pozwala to nie tylko na przypisanie wielu adresów internetowych do jednej strony WWW, ale również umieszczenie kilku serwisów WWW na jednym serwerze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Najistotniejsze pojęcia związane z drukarkami – co warto wiedzieć?

Jakie parametry bezpieczeństwa?

Przed dokonaniem wyboru serwera warto zapoznać się z listą parametrów bezpieczeństwa serwera, gdyż są one gwarancją stabilności usług. Mimo iż, parametry serwera są ważne dla klientów, niektórzy hostingodawcy nie udostępniają takich danych. Świadczy to o nieprofesjonalnym podejściu do klientów firm oferujących usługi hostingowe. Jawność parametrów znacząco ułatwia przemyślany wybór takiej usługi oraz wykorzystanie jej w pełni.

Jakie zabezpieczenia i filtry?

REKLAMA

Równie ważne, jak wszystkie wyżej wymienione cechy, jest bezpieczeństwo danych znajdujących się na serwerze. Usługodawca powinien zapewnić swoim klientom ochronę antywirusową i antyspamową na najwyższym poziomie, a odpowiedni zapis o nich umieścić w regulaminie oraz opisie usługi. Jest to o tyle ważne, iż gwarantuje ochronę firmowych danych przed niepożądanymi działaniami z zewnątrz.

Czynniki zewnętrzne (np. wirusy) to nie jedyne zagrożenie czyhające na dane znajdujące się na serwerze. Bardzo łatwo bowiem o przypadkowe wykasowanie plików przez użytkowników. W celu zabezpieczenia danych, przed tego typu wypadkami, firmy hostingowe wykonują kopie bezpieczeństwa (tzw. backup'y), czyli kopie danych zapisanych na serwerze. Wybierając serwer należy więc sprawdzić jak często są one wykonywane, jak długo przechowywane oraz czy dostęp do nich jest odpłatny.

Usługodawca powinien w umowie zapewnić również tzw. Service Level Agrement (SLA), czyli utrzymanie i systematyczne poprawianie ustalonego między klientem a nim poziomu jakości usługi. Dodatkową informacją, która powinna być zamieszczona w regulaminie, to dostępność serwera w skali roku. Czyli inaczej odpowiedni zapis dotyczący tego, przez jaki czas serwer może być niedostępny w ciągu dnia, miesiąca, czy roku.

Jakie oprogramowanie?

W celu ułatwienia i usprawnienia klientom korzystania z usług, firmy hostingowe oferują specjalne, autorskie oprogramowania do obsługi serwerów oraz kont pocztowych. Takie narzędzia powinny być łatwe i intuicyjne w obsłudze. Warto sprawdzić podczas okresu testowego, czy spełniają te warunki. Najskuteczniejszym sposobem pełnej weryfikacji, czy oprogramowanie jest odpowiednie dla użytkownika, jest wykonanie przez niego kilku czynności testowych (np. założenie bazy danych, przekierowanie domeny na serwer, założenie konta e-mail).

Polecamy serwis Programy dla firm

Test usługi - konieczny

Przed podjęciem ostatecznej decyzji korzystnie jest przetestować usługę. Większość firm hostingowych oferuje 14-dniowy test, a niektóre nawet umożliwiają zupełnie darmowe korzystanie z serwera przez 6 miesięcy. Dzięki temu można ocenić, czy dana usługa odpowiada wymaganiom przedsiębiorstwa oraz zapoznać z jej oprogramowaniem (programami do zarządzania serwerem oraz do obsługi poczty e-mail).

Odpowiedni serwer dla firmy

Podczas wyboru usług, wszystkie parametry należy odnieść do tego, w jaki sposób będą one wykorzystywane. Wybór usługi, o odpowiedniej dla potrzeb serwisu powierzchni dyskowej oraz transferze, zależy od tego, jakie pliki będą się na nim znajdować. Jeśli na stronie będzie wiele plików multimedialnych (np. dźwiękowych lub graficznych) nieodzowny będzie wybór serwera o większej powierzchni. Od tego, jakie dane zgromadzone będą w ramach usługi, zależy również wysokość transferu. Ważna jest również częstotliwość aktualizacji strony WWW, natężenia kontaktu z klientami za pośrednictwem poczty e-mail itd.

Jeżeli przedsiębiorstwo nie posiada jeszcze serwisu internetowego korzystnym wyjściem będzie zakup serwera wraz z gotową stroną. Integracja tych usług daje pewność, że ich parametry będą do siebie dopasowane.

Serwer a strona

Właściwy dobór serwera WWW do firmowego serwisu internetowego gwarantuje jego bezawaryjne działanie przez 7 dni w tygodniu 24h/dobę. Znacząco ułatwia to kontakt klienta z firmą, zapewnia swobodny dostęp do informacji o produktach. Dzięki temu klienci mogą skorzystać z oferty przedsiębiorstwa niemal zawsze. Przekłada się to na satysfakcję klientów firmy, a co za tym idzie, wzrost sprzedaży oraz dochód przedsiębiorstwa. Wpływa również korzystnie na budowę wizerunku stabilnej i profesjonalnej firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA