REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są korzyści z posiadania akredytacji ICANN?

NetArt
Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN.
Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa, które decydują się na zakup firmowych domen często zastanawiają się jakie przyjąć kryteria wybierając rejestratora usług. Ze względu na nieznajomość struktury rynku domen mogą pominąć bardzo ważną kwestię jaką jest to, czy rejestrator posiada akredytację ICANN, czy korzysta z usług pośrednika w rejestracji domen globalnych. Często też dowiadując się o posiadaniu akredytacji przez danego rejestratora, przedsiębiorstwa nie wiedzą z czym się to wiąże, ani jakie wymierne korzyści przyniesie to dla nich.

Zanim przedsiębiorstwo rozpocznie żmudną analizę wszelkich aspektów związanych z wyborem rejestratora domen globalnych powinno sprawdzić, czy posiada on akredytację ICANN. Jest to organizacja zajmująca się nadzorem nad wszystkimi domenami oraz ich operatorami. Wybierając usługodawcę przedsiębiorstwo powinno zwrócić uwagę na jego pozycję na rynku, historię rozwoju, wysoką jakość oraz stabilność oferowanych usług. Tylko rejestratorzy, którzy reprezentują te wszystkie cechy mogą się poszczycić akredytacją ICANN.

REKLAMA

Jakie rozróżniamy domeny internetowe

Ze względu na dużą liczbę dostępnych domen przyjęto następującą klasyfikacje: wyróżnia się domeny najwyższego poziomu (ang. TLD – Top-Level Domain) oraz domeny niższego poziomu - cTLD.

Domenami najwyższego poziomu są domeny globalne (np. .com, .info, .biz), domeny krajowe (przykładowo dla Polski jest to .pl, a dla Niemiec .de) oraz domeny tzw. „kontynentalne” (np. azjatycka .asia, europejska .eu). Domeny niższego poziomu to końcówki, które powstały wskutek dodania członu do rozszerzeń najwyższego poziomu. Zasadniczo rozszerzenia niższego stopnia dzieli się na domeny regionalne danego kraju (polskie domeny regionalne to m.in. waw.pl, opole.pl, mazury.pl) lub też domeny funkcjonalne, dedykowane dla danego państwa, np. polska to com.pl, hiszpańska .com.es.

Jaka jest struktura rynku domen

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na samym szczycie rynku domen internetowych znajduje się ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów). Organizacja ta zajmuje się nadzorem nad rejestracją domen na świecie oraz tworzeniem nowych rozszerzeń domen. Każda końcówka utworzona przez ICANN posiada operatora, np. w przypadku polskiej domeny .pl jest do NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa), w przypadku domeny europejskiej .eu jest to EURid (European Registry of Internet Domain Names).

Regionalni operatorzy domen (krajowych lub kontynentalnych) nawiązują umowy partnerskie z rejestratorami z całego świata. Jednak w przypadku domen globalnych (np. .com, .net., .org) liczba pośredników wzrasta. Mniejsze firmy zazwyczaj nie rejestrują domen bezpośrednio u operatorów końcówek globalnych, a jedynie u pośredników. Jedynie firmy posiadające akredytację ICANN mogą rejestrować domeny globalne bezpośrednio u ich operatorów, np. domenę .com w VeriSign, .biz w Neulevel, a .org w Public Interest Registry. Taką firmą jest np. NetArt Registrar Sp. z o.o., pierwszy polski rejestrator posiadający akredytację ICANN.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa?

Na czym polega akredytacja

Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN. Umowa ta zezwala rejestratorowi na zamawianie domen bezpośrednio u operatorów, a także na pośredniczenie pomiędzy nimi a mniejszymi firmami, które takiej możliwości nie posiadają. W celu uzyskania akredytacji ICANN firma rejestrująca domeny musi przejść szereg testów. Przede wszystkim sprawdzana jest stabilność finansowa rejestratora. Każdy podmiot, który otrzymuje akredytację zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia wartego milion dolarów. Dodatkowo firma musi przedstawić raport rynkowy, który obrazuje m.in. rozwój rejestracji domen TLD w swoim kraju, jego wielkość oraz trendy rozwoju.

Polecamy serwis Telefony komórkowe

Wymierne korzyści dla klientów

Klienci, którzy skorzystają z usług rejestratora, który posiada akredytacje ICANN, mogą być pewni wysokiej jakości oraz stabilności usług. Gwarantuje to szereg testów, które akredytowany registrar musi przejść z pozytywnym wynikiem u poszczególnych operatorów domen. Niezbędne jest również dostosowanie przez usługodawcę systemu rejestracji domen tak, aby był on kompatybilny z systemem operatorów domen. Zaletą jest także bezpieczeństwo prawne usług. Firmę rejestrującą domeny obowiązuje prawo tego kraju, w którym posiada zarejestrowana siedzibę. Dodatkowo, wszystkie transakcje dokonywane będą w oparciu o polską walutę, dzięki czemu poziom cen usług będzie stabilny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA