REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są korzyści z posiadania akredytacji ICANN?

NetArt
Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN.
Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa, które decydują się na zakup firmowych domen często zastanawiają się jakie przyjąć kryteria wybierając rejestratora usług. Ze względu na nieznajomość struktury rynku domen mogą pominąć bardzo ważną kwestię jaką jest to, czy rejestrator posiada akredytację ICANN, czy korzysta z usług pośrednika w rejestracji domen globalnych. Często też dowiadując się o posiadaniu akredytacji przez danego rejestratora, przedsiębiorstwa nie wiedzą z czym się to wiąże, ani jakie wymierne korzyści przyniesie to dla nich.

Zanim przedsiębiorstwo rozpocznie żmudną analizę wszelkich aspektów związanych z wyborem rejestratora domen globalnych powinno sprawdzić, czy posiada on akredytację ICANN. Jest to organizacja zajmująca się nadzorem nad wszystkimi domenami oraz ich operatorami. Wybierając usługodawcę przedsiębiorstwo powinno zwrócić uwagę na jego pozycję na rynku, historię rozwoju, wysoką jakość oraz stabilność oferowanych usług. Tylko rejestratorzy, którzy reprezentują te wszystkie cechy mogą się poszczycić akredytacją ICANN.

REKLAMA

Jakie rozróżniamy domeny internetowe

Ze względu na dużą liczbę dostępnych domen przyjęto następującą klasyfikacje: wyróżnia się domeny najwyższego poziomu (ang. TLD – Top-Level Domain) oraz domeny niższego poziomu - cTLD.

Domenami najwyższego poziomu są domeny globalne (np. .com, .info, .biz), domeny krajowe (przykładowo dla Polski jest to .pl, a dla Niemiec .de) oraz domeny tzw. „kontynentalne” (np. azjatycka .asia, europejska .eu). Domeny niższego poziomu to końcówki, które powstały wskutek dodania członu do rozszerzeń najwyższego poziomu. Zasadniczo rozszerzenia niższego stopnia dzieli się na domeny regionalne danego kraju (polskie domeny regionalne to m.in. waw.pl, opole.pl, mazury.pl) lub też domeny funkcjonalne, dedykowane dla danego państwa, np. polska to com.pl, hiszpańska .com.es.

Jaka jest struktura rynku domen

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na samym szczycie rynku domen internetowych znajduje się ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów). Organizacja ta zajmuje się nadzorem nad rejestracją domen na świecie oraz tworzeniem nowych rozszerzeń domen. Każda końcówka utworzona przez ICANN posiada operatora, np. w przypadku polskiej domeny .pl jest do NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa), w przypadku domeny europejskiej .eu jest to EURid (European Registry of Internet Domain Names).

Regionalni operatorzy domen (krajowych lub kontynentalnych) nawiązują umowy partnerskie z rejestratorami z całego świata. Jednak w przypadku domen globalnych (np. .com, .net., .org) liczba pośredników wzrasta. Mniejsze firmy zazwyczaj nie rejestrują domen bezpośrednio u operatorów końcówek globalnych, a jedynie u pośredników. Jedynie firmy posiadające akredytację ICANN mogą rejestrować domeny globalne bezpośrednio u ich operatorów, np. domenę .com w VeriSign, .biz w Neulevel, a .org w Public Interest Registry. Taką firmą jest np. NetArt Registrar Sp. z o.o., pierwszy polski rejestrator posiadający akredytację ICANN.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa?

Na czym polega akredytacja

Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN. Umowa ta zezwala rejestratorowi na zamawianie domen bezpośrednio u operatorów, a także na pośredniczenie pomiędzy nimi a mniejszymi firmami, które takiej możliwości nie posiadają. W celu uzyskania akredytacji ICANN firma rejestrująca domeny musi przejść szereg testów. Przede wszystkim sprawdzana jest stabilność finansowa rejestratora. Każdy podmiot, który otrzymuje akredytację zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia wartego milion dolarów. Dodatkowo firma musi przedstawić raport rynkowy, który obrazuje m.in. rozwój rejestracji domen TLD w swoim kraju, jego wielkość oraz trendy rozwoju.

Polecamy serwis Telefony komórkowe

Wymierne korzyści dla klientów

Klienci, którzy skorzystają z usług rejestratora, który posiada akredytacje ICANN, mogą być pewni wysokiej jakości oraz stabilności usług. Gwarantuje to szereg testów, które akredytowany registrar musi przejść z pozytywnym wynikiem u poszczególnych operatorów domen. Niezbędne jest również dostosowanie przez usługodawcę systemu rejestracji domen tak, aby był on kompatybilny z systemem operatorów domen. Zaletą jest także bezpieczeństwo prawne usług. Firmę rejestrującą domeny obowiązuje prawo tego kraju, w którym posiada zarejestrowana siedzibę. Dodatkowo, wszystkie transakcje dokonywane będą w oparciu o polską walutę, dzięki czemu poziom cen usług będzie stabilny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA