REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są korzyści z posiadania akredytacji ICANN?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
NetArt
Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN.
Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa, które decydują się na zakup firmowych domen często zastanawiają się jakie przyjąć kryteria wybierając rejestratora usług. Ze względu na nieznajomość struktury rynku domen mogą pominąć bardzo ważną kwestię jaką jest to, czy rejestrator posiada akredytację ICANN, czy korzysta z usług pośrednika w rejestracji domen globalnych. Często też dowiadując się o posiadaniu akredytacji przez danego rejestratora, przedsiębiorstwa nie wiedzą z czym się to wiąże, ani jakie wymierne korzyści przyniesie to dla nich.

Zanim przedsiębiorstwo rozpocznie żmudną analizę wszelkich aspektów związanych z wyborem rejestratora domen globalnych powinno sprawdzić, czy posiada on akredytację ICANN. Jest to organizacja zajmująca się nadzorem nad wszystkimi domenami oraz ich operatorami. Wybierając usługodawcę przedsiębiorstwo powinno zwrócić uwagę na jego pozycję na rynku, historię rozwoju, wysoką jakość oraz stabilność oferowanych usług. Tylko rejestratorzy, którzy reprezentują te wszystkie cechy mogą się poszczycić akredytacją ICANN.

REKLAMA

Jakie rozróżniamy domeny internetowe

Ze względu na dużą liczbę dostępnych domen przyjęto następującą klasyfikacje: wyróżnia się domeny najwyższego poziomu (ang. TLD – Top-Level Domain) oraz domeny niższego poziomu - cTLD.

Domenami najwyższego poziomu są domeny globalne (np. .com, .info, .biz), domeny krajowe (przykładowo dla Polski jest to .pl, a dla Niemiec .de) oraz domeny tzw. „kontynentalne” (np. azjatycka .asia, europejska .eu). Domeny niższego poziomu to końcówki, które powstały wskutek dodania członu do rozszerzeń najwyższego poziomu. Zasadniczo rozszerzenia niższego stopnia dzieli się na domeny regionalne danego kraju (polskie domeny regionalne to m.in. waw.pl, opole.pl, mazury.pl) lub też domeny funkcjonalne, dedykowane dla danego państwa, np. polska to com.pl, hiszpańska .com.es.

Jaka jest struktura rynku domen

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na samym szczycie rynku domen internetowych znajduje się ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów). Organizacja ta zajmuje się nadzorem nad rejestracją domen na świecie oraz tworzeniem nowych rozszerzeń domen. Każda końcówka utworzona przez ICANN posiada operatora, np. w przypadku polskiej domeny .pl jest do NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa), w przypadku domeny europejskiej .eu jest to EURid (European Registry of Internet Domain Names).

Regionalni operatorzy domen (krajowych lub kontynentalnych) nawiązują umowy partnerskie z rejestratorami z całego świata. Jednak w przypadku domen globalnych (np. .com, .net., .org) liczba pośredników wzrasta. Mniejsze firmy zazwyczaj nie rejestrują domen bezpośrednio u operatorów końcówek globalnych, a jedynie u pośredników. Jedynie firmy posiadające akredytację ICANN mogą rejestrować domeny globalne bezpośrednio u ich operatorów, np. domenę .com w VeriSign, .biz w Neulevel, a .org w Public Interest Registry. Taką firmą jest np. NetArt Registrar Sp. z o.o., pierwszy polski rejestrator posiadający akredytację ICANN.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa?

Na czym polega akredytacja

Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN. Umowa ta zezwala rejestratorowi na zamawianie domen bezpośrednio u operatorów, a także na pośredniczenie pomiędzy nimi a mniejszymi firmami, które takiej możliwości nie posiadają. W celu uzyskania akredytacji ICANN firma rejestrująca domeny musi przejść szereg testów. Przede wszystkim sprawdzana jest stabilność finansowa rejestratora. Każdy podmiot, który otrzymuje akredytację zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia wartego milion dolarów. Dodatkowo firma musi przedstawić raport rynkowy, który obrazuje m.in. rozwój rejestracji domen TLD w swoim kraju, jego wielkość oraz trendy rozwoju.

Polecamy serwis Telefony komórkowe

Wymierne korzyści dla klientów

Klienci, którzy skorzystają z usług rejestratora, który posiada akredytacje ICANN, mogą być pewni wysokiej jakości oraz stabilności usług. Gwarantuje to szereg testów, które akredytowany registrar musi przejść z pozytywnym wynikiem u poszczególnych operatorów domen. Niezbędne jest również dostosowanie przez usługodawcę systemu rejestracji domen tak, aby był on kompatybilny z systemem operatorów domen. Zaletą jest także bezpieczeństwo prawne usług. Firmę rejestrującą domeny obowiązuje prawo tego kraju, w którym posiada zarejestrowana siedzibę. Dodatkowo, wszystkie transakcje dokonywane będą w oparciu o polską walutę, dzięki czemu poziom cen usług będzie stabilny.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA