REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Aparaty cyfrowe z zaawansowaną optyką – czy to się opłaca?

Kamil Rogala
Aparaty cyfrowe uzbrojone w ponadprzeciętną optykę są rzecz jasna wyraźnie większe od większości zwykłych kompaktów. Fot. Olympus
Aparaty cyfrowe uzbrojone w ponadprzeciętną optykę są rzecz jasna wyraźnie większe od większości zwykłych kompaktów. Fot. Olympus

REKLAMA

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku aparatów kieszonkowych, tak i ta grupa okupuje niemal wszystkie półki cenowe. Najtańsze modele godne uwagi można znaleźć już w cenie około 300 złotych. Urządzenia tego typu nadal cieszą się ogromną popularnością, szczególnie, że lustrzanki są niezwykle drogie. Czym więc charakteryzują się aparaty cyfrowe z zaawansowaną optyką?

REKLAMA

Aparaty cyfrowe uzbrojone w ponadprzeciętną optykę są rzecz jasna wyraźnie większe od większości zwykłych kompaktów. Producenci chcąc dopasować się do wymagań klientów odnośnie tego typu sprzętu, od jakiegoś czasu starają się zapakować porządną optykę do niewielkich pudełek. Na rynku jest już kilka modeli, które dysponują 10-, 12- czy 15-krotnymi zoomami mieszczącymi się w typowo kompaktowych czy wręcz kieszonkowych korpusach. Są niewiele grubsze nawet od niektórych slimów. Rekord należy do Samsunga WB650, który wyposażono w 15-krotny zoom optyczny w obudowie o grubości 28 mm. Płaskie superzoomy wykorzystują teleskopowo składane obiektywy, które niemal całkowicie chowają się w obudowie, gdy aparat jest wyłączony.

REKLAMA

Przeglądając oferty klasycznych, dużych i ciężkich aparatów z niebotycznymi zoomami można pokusić się o stwierdzenie, że trwa tu wojna między producentami na liczbę poprzedzającą literkę „x”. Żadną nowością nie są już obiektywy z 15x czy 20x zoomem. Producenci ścigają się dalej i co ciekawe, nie widać mety. Jakiś czas temu światło dzienne ujrzał model firmy Olympus z serii Ultra Zoom, który dysponuje optyką ze zbliżaniem 30x. Jednak rekordy bije Canon PowerShot SX30 IS , który potrafi przybliżać i oddalać fotografowaną scenę aż 35-krotnie. Ekwiwalentna ogniskowa jego obiektywu to 24-840 mm. Jest to zatem połączenie obiektywu superszerokokątnego z superteleobiektywem. Możliwości tej konstrukcji są faktycznie godne podziwu.

Zobacz również: Technologie mobilnego Internetu

REKLAMA

Aparaty z superzoomem, zarówno te zapakowane w niewielkie obudowy, jak i te ogromne i z niebotycznym zoomem mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o zalety, te są chyba oczywiste. Za pomocą takiego aparatu zrobimy zdjęcia z każdej odległości, w każdej sytuacji. Będziemy w stanie objąć bardzo szeroki plan z bliska lub wygodnie sfotografujemy odległe obiekty. Dla porównania, jeśli chcielibyśmy skompletować optykę do lustrzanki pozwalającą na wykonanie zdjęć w zakresie od 24 do chociażby 480 mm, musielibyśmy nosić ze sobą wielką torbę ze sprzętem o niebotycznej wartości.

Warto również wspomnieć o wadach, a tych jest niestety kilka. Jedną z wad tego typu aparatów jest niezaprzeczalnie spora masa, szczególnie aparatów z większymi obiektywami i sporym zoomem. Kolejną wadą, co dla niektórych może wydać się dziwne, może być potencjalnie gorsza jakość rejestrowanych zdjęć. Otóż obiektyw o dużym zakresie ogniskowej prawie zawsze będzie słabszy od szkła uboższego w iksy (wartość zoom). Duży zakres ogniskowej może powodować spadek rozdzielczości optycznej, co jest widoczne szczególnie na brzegach kadru. Pojawia się również spora deformacja geometryczna obrazu oraz silniejsza niż w zoomach 3x-4x aberracja chromatyczna. Jest jeszcze jedna wada: konieczność stosowania najmniejszych matryc, podobnie jak w aparatach kieszonkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również:Początki bankowości elektronicznej na świecie – kiedy to się zaczęło?

Oczywiście takich wad nie dostrzegą osoby, które z aparatami fotograficznymi nie mają do czynienia na co dzień. Natomiast specjaliści z pewnością zainwestują w profesjonalną lustrzankę, aby zminimalizować jakiekolwiek możliwe wady.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA