reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak przedłużyć okres abonamentowy usług wirtualnych

Jak przedłużyć okres abonamentowy usług wirtualnych

Usługi wirtualne, tj. domena, serwer oraz projekt strony WWW, są niezbędne, aby firma mogła funkcjonować w Internecie. Ich nieprzerwane i bezproblemowe działanie warunkuje w dużej mierze atrakcyjność witryny dla odbiorcy. To natomiast w sposób bezpośredni przekłada się na liczbę odwiedzin serwisu, a więc i wyniki sprzedażowe firmy.

Elementy będące zapleczem serwisu WWW nabywane są najczęściej w modelu abonamentowym. Nieprzedłużenie okresu, na jaki zakupiony została usługa, jest najczęstszą przyczyną zawieszenia działania firmowej strony WWW. W natłoku zajęć przedsiębiorcy nie dostrzegają upływającego czasu, w wyniku czego zdarza im się zapomnieć lub przegapić ostateczny termin przedłużenia okresu abonamentowego. W przypadku różnych usług przedłużenie, jak i przywrócenie po upływie czasu na ich prolongatę, odbywa się w inny sposób. Warto wiedzieć, jak postąpić w przypadku domeny, serwera i projektu strony WWW, by usługi jak najszybciej zaczęły działać z powrotem.

Domena nie jest usługą, która świadczona jest przez danego usługodawcę w oparciu o zasoby, które należą do niego w sposób fizyczny. Firma posiadająca w swej ofercie rejestrację adresów WWW jest pośrednikiem pomiędzy operatorem danego rozszerzenia (np. w przypadku domen .pl jest to NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) a klientem końcowym, czyli Abonentem usługi. Ważna jest tutaj świadomość, iż osoba, która jest Abonentem adresu WWW, nie jest jego właścicielem.

W momencie nieprzedłużenia okresu abonamentowego adresu WWW, zanim zostanie zwolniony do ponownej rejestracji, jest on obejmowany okresem kwarantanny, którego długość uzależniona jest od typu domeny. W przypadku domen .pl jest to okres 15 dni, natomiast domeny globalne (np. .com, .net czy .org) blokowane są na 75 dni. W przypadku tych dwóch grup domen blokada następuje automatycznie po upływie roku od momentu rejestracji. Procedura wygląda nieco inaczej w przypadku domen europejskich .eu. Te blokowane są w ostatnim dniu miesiąca, w którym upłynął okres abonamentowy. Kwarantanna w ich przypadku trwa 40 dni od daty usunięcia.

Przykładowo, domena z rozszerzeniem .eu zarejestrowana 5. marca 2009 r., w przypadku której nie dokonano przedłużenia okresy abonamentowego, blokowana jest 31. marca 2010 r. Zwolniona do ponownej rejestracji zostanie po 40 dniach od daty zablokowania, w tym wypadku – od 31. marca. W trakcie trwania kwarantanny, domen nie może nikt nabyć, istnieje jedynie możliwość przywrócenia ich poprzedniemu Abonentowi. Kiedy jednak minie czas blokady, adres WWW zostaje zwolniony do ponownej rejestracji. Wtedy wszystkich obowiązują te same warunki i nikt nie może dokonać rejestracji domeny na preferencyjnych warunkach, np. dlatego, że był jej Abonentem wcześniej. Dlatego właśnie, tak ważne jest terminowe przedłużenie okresu abonamentowego domeny.

Przeczytaj również: Jakie oszczędności niesie ze sobą system CMS?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama