REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przedłużyć okres abonamentowy usług wirtualnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
NetArt
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Usługi wirtualne, tj. domena, serwer oraz projekt strony WWW, są niezbędne, aby firma mogła funkcjonować w Internecie. Ich nieprzerwane i bezproblemowe działanie warunkuje w dużej mierze atrakcyjność witryny dla odbiorcy. To natomiast w sposób bezpośredni przekłada się na liczbę odwiedzin serwisu, a więc i wyniki sprzedażowe firmy.

Elementy będące zapleczem serwisu WWW nabywane są najczęściej w modelu abonamentowym. Nieprzedłużenie okresu, na jaki zakupiony została usługa, jest najczęstszą przyczyną zawieszenia działania firmowej strony WWW. W natłoku zajęć przedsiębiorcy nie dostrzegają upływającego czasu, w wyniku czego zdarza im się zapomnieć lub przegapić ostateczny termin przedłużenia okresu abonamentowego. W przypadku różnych usług przedłużenie, jak i przywrócenie po upływie czasu na ich prolongatę, odbywa się w inny sposób. Warto wiedzieć, jak postąpić w przypadku domeny, serwera i projektu strony WWW, by usługi jak najszybciej zaczęły działać z powrotem.

REKLAMA

Domena

REKLAMA

Domena nie jest usługą, która świadczona jest przez danego usługodawcę w oparciu o zasoby, które należą do niego w sposób fizyczny. Firma posiadająca w swej ofercie rejestrację adresów WWW jest pośrednikiem pomiędzy operatorem danego rozszerzenia (np. w przypadku domen .pl jest to NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) a klientem końcowym, czyli Abonentem usługi. Ważna jest tutaj świadomość, iż osoba, która jest Abonentem adresu WWW, nie jest jego właścicielem.

W momencie nieprzedłużenia okresu abonamentowego adresu WWW, zanim zostanie zwolniony do ponownej rejestracji, jest on obejmowany okresem kwarantanny, którego długość uzależniona jest od typu domeny. W przypadku domen .pl jest to okres 15 dni, natomiast domeny globalne (np. .com, .net czy .org) blokowane są na 75 dni. W przypadku tych dwóch grup domen blokada następuje automatycznie po upływie roku od momentu rejestracji. Procedura wygląda nieco inaczej w przypadku domen europejskich .eu. Te blokowane są w ostatnim dniu miesiąca, w którym upłynął okres abonamentowy. Kwarantanna w ich przypadku trwa 40 dni od daty usunięcia.

Przykładowo, domena z rozszerzeniem .eu zarejestrowana 5. marca 2009 r., w przypadku której nie dokonano przedłużenia okresy abonamentowego, blokowana jest 31. marca 2010 r. Zwolniona do ponownej rejestracji zostanie po 40 dniach od daty zablokowania, w tym wypadku – od 31. marca. W trakcie trwania kwarantanny, domen nie może nikt nabyć, istnieje jedynie możliwość przywrócenia ich poprzedniemu Abonentowi. Kiedy jednak minie czas blokady, adres WWW zostaje zwolniony do ponownej rejestracji. Wtedy wszystkich obowiązują te same warunki i nikt nie może dokonać rejestracji domeny na preferencyjnych warunkach, np. dlatego, że był jej Abonentem wcześniej. Dlatego właśnie, tak ważne jest terminowe przedłużenie okresu abonamentowego domeny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jakie oszczędności niesie ze sobą system CMS?

Domeny mogą być przedłużone w trakcie trwania całego okresu abonamentowego. W kwestii tej nie ma ograniczeń mówiących, że prolongata może być dokonana np. gdy do zakończenia ważności usługi pozostało nie więcej niż 60 dni. Dlatego nie warto z tym zwlekać, przedłużenia można dokonać nawet w tym samym dniu, w którym została aktywowana (najczęściej następuje to automatycznie po zaksięgowaniu przez rejestratora wpłaty na koncie). Domeny z grupy polskich (.pl, funkcjonalne oraz regionalne) mogą zostać przedłużone jedynie raz w trakcie trwania danego okresu abonamentowego. Ważność domen z rozszerzeniem globalnym może zostać przedłużona maksymalnie na 10 lat. Takich limitów nie ma w przypadku domen europejskich, które mogą być przedłużone na nieokreślony czas.

Serwer

Wśród firm z sektora MSP najpopularniejszym rozwiązaniem jest serwer hostingowy lub wirtualny. Jest to wydzielona część fizycznego urządzenia, na którym znajduje się wiele współdzielonych kont hostingowych. Usługa ta świadczona jest zazwyczaj w oparciu o zasoby serwerowe, należące do danego usługodawcy i przygotowane przez niego rozporządzenia. Dlatego też w przypadku serwerów warunki wykorzystania oraz czas trwania okresu abonamentowego określane są przez każdego z hostingodawców. Okresem, na jaki jednorazowo zakupiona zostaje usługa może być zarówno jeden lub dwa miesiące, kwartał, jak i rok. Najkorzystniejszą opcją jest roczny okres abonamentowy, gdyż użytkownik nie musi pamiętać o częstym przedłużaniu usługi.
Wybierając serwer, warto sprawdzić, czy firma posiada własne Data Center (profesjonalny kompleks, w którym utrzymywana jest infrastruktura hostingowa), czy jest pośrednikiem. Korzystając z usług hostingodawcy, który posiada własne zasoby serwerowe, w przypadku przegapienia terminu wpłaty, istnieje możliwość poinformowania o zaistniałym fakcie Biura Obsługi Klienta – w rezultacie uniknąć zablokowania usługi na okres pomiędzy zakończeniem okresu abonamentowego a zaksięgowaniem zapłaty przez usługodawcę. Jest to bardzo ważne. W przypadku, gdy firma skorzysta z usług pośrednika, ten może nie mieć możliwości indywidualnego rozwiązania sytuacji wynikającej z nieopłacenia serwera. Zawieszenie funkcjonowania hostingu to automatyczne zablokowanie dostępu do strony WWW, plików zamieszczonych w ramach usługi oraz poczty e-mail. Może to całkowicie sparaliżować działanie przedsiębiorstwa. Nie działa firmowa witryna, nie możliwy jest także kontakt drogą elektroniczną. Osoby przesyłające wiadomości na adresy e-mail, utworzone w ramach serwera, mogą otrzymywać wiadomości z informacją, iż dany adres nie istnieje. W połączeniu z faktem, iż firmowy serwis nie działa, wiele osób może odnieść wrażenie, iż firma przestała funkcjonować.

Strona WWW

Mówiąc o zakupie strony WWW , tak naprawdę chodzi o elementy tworzące witrynę, czyli: pliki systemowe, tworzone w jednym z popularnych języków programowania oraz elementy multimedialne, a więc grafiki, animacje itp. Projekty tworzone są przez oferujące je firmy. W przypadku agencji interaktywnych, projekty stron tworzone na zamówienie, a prawa do ich użytkowania nabywane dożywotnio. Jest to jednak rozwiązanie drogie, na które przedsiębiorstwo przeznaczyć musi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup strony WWW w modelu abonamentowym, np. w serwisie nazwa.pl. Zazwyczaj w tego typu ofertach, okres abonamentowy usługi jest równorzędny z terminem ważności serwera. Najlepszym rozwiązaniem jest więc równoczesna prolongata usług serwera i strony WWW.

Polecamy serwis Telefony firmowe

Przypomnienia

Wybierając każdą z usług wirtualnych warto sprawdzić, czy usługodawca przypomina o zbliżającym się zakończeniu okresu abonamentowego. Jest to niezwykle istotne. Przykładowo, serwis nazwa.pl informuje o terminie zakończenia ważności poszczególnych usług kilkukrotnie oraz za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji. W przypadku serwerów, informacja przekazywana jest na 28, 14 i 7 dni przed wygaśnięciem usługi, kolejno: drogą mailową, pocztą tradycyjną oraz telefonicznie. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku domen, z tym, ze wiadomość przekazywana jest na 50, 28 i 7 dni przed upływem daty ważności usługi. Ponadto, warto wyznaczyć w firmie jedną osobę, do obowiązków której należeć będzie nadzór nad terminowym opłacaniem posiadanych przez przedsiębiorstwo usług.

Autor: Sebastian Pacanek – Kierownik Biura Obsługi Klienta w NetArt

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA