REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto korzystać z systemu CMS?

Kamil Rogala
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tworzenie oraz późniejsze zarządzanie stroną internetową nie jest wcale prostym zadaniem. Tak z pewnością myśli większość internautów oraz ci, którzy zamierzają stworzyć firmową stronę internetową. Owszem, stworzenie od podstaw dobrej, atrakcyjnej i skutecznej strony internetowej nie należy do łatwych zadań, ale już jej zarządzanie wcale nie musi być udręką. Jeśli zdecydowaliśmy się sami zarządzać swoją stroną, aby była ona taka jak chcemy lub po prostu żeby obniżyć koszta, powinniśmy pomyśleć o systemie CMS.

Dzięki systemowi CMS możemy aktualizować, dodawać lub usuwać treść na stronie internetowej, tworzyć galerie zdjęć etc., a to wszystko bez konieczności posiadania rozległej wiedzy informatycznej. Oczywiście istnieje wiele różnych typów CMS z różnymi funkcjami i do różnych zastosowań. Czym jest CMS, do czego służy i jakie są jego funkcje?

REKLAMA

Czym jest CMS?

REKLAMA

CMS to w wolnym tłumaczeniu Content Management System (System Zarządzania Treścią). CMS to aplikacja internetowa lub jej zbiór, który pozwala na swobodne tworzenie i późniejszą aktualizację, dodawanie, usuwanie treści zamieszczanych w serwisie internetowym. Systemem CMS może zarządzać nawet niewykwalifikowany informatycznie personel bez większego doświadczenia w tej dziedzinie. Tego zadania mogą podjąć się osoby, które nie są wykształcone w kierunku informatycznym, a nawet takie, które nie znają nawet podstaw kodowania html etc. Aby rozpocząć korzystanie z systemu CMS wystarczy krótkie szkolenie i zapoznanie się z podstawami konkretnego systemu.

Kształtowanie, redagowanie i opracowywanie sposobu jej prezentacji w serwisie zarządzanym przez system CMS odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem prostych w obsłudze interfejsów użytkownika. Interfejsy te mają zazwyczaj postać stron WWW, które posiadają odpowiednie formularze, moduły i narzędzia.

Przede wszystkim łatwość i prostota obsługi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najważniejszą zaletą każdego systemu CMS powinna być przede wszystkim prostota i jasność obsługi. System zarządzania treścią został stworzony właśnie w takim celu, aby nawet niedoświadczony użytkownik był w stanie sprawnie i profesjonalnie zarządzać treścią serwisu internetowego. Obecnie dostępne systemy CMS są jeszcze prostsze w obsłudze. Wszystko to dzięki zastosowaniu przejrzystych interfejsów graficznych. Dodawanie i aktualizacja treści jest jeszcze łatwiejsza - wystarczy wpisać lub wkleić niesformatowany tekst. Taki tekst można bez przeszkód dowolnie formatować, dzielić, zaznaczyć i wyróżnić nagłówki. Oczywiście jest to jedna z podstawowych funkcji każdego systemu zarządzania treścią. Bardziej zaawansowane i rozwinięte systemy CMS oferują dodawanie różnych formularzy lub dodatkowych aplikacji internetowych.

Zobacz również: e-Firma - Blog

Najważniejszych powodem, dla którego systemy CMS są tak powszechnie stosowane jest bez wątpienia to, że wygląd i format treści nie jest uzależniony od formatu, układu i design’u serwisu. Wszystkie informacje i sposób ich zapisania przez użytkownika systemu CMS są, po zatwierdzeniu, w niezmienionej formie prezentowane na stronie internetowej danego serwisu. Zastosowanie systemu CMS sprawia, że wpisywana treść jest całkowicie niezależna od zastosowanego szablonu serwisu WWW. Oprócz tego, wprowadzenie jakichkolwiek zmian w wygląd serwisu nie pociąga za sobą konieczności zmian treści wprowadzonych do systemu CMS. Oznacza to, że opracowywanie szaty graficznej i wyglądu strony może być prowadzone przez wykwalifikowany i doświadczony zespół grafików i web-designerów, natomiast sama treść serwisu opracowywana i redagowana jest przez redakcję serwisu. Przypomnijmy, że członkowie redakcji, aby wprowadzać treść do serwisu, nie muszą mieć rozwiniętych zdolności informatycznych, wystarczy podstawowa wiedza na temat Internetu i obsługi komputera. Ponadto, wszelkie zmiany na stronie internetowej mogą być wprowadzane dynamicznie i niezależnie od tego, czy aktualnie prowadzona jest aktualizacja treści serwisu czy też zmiana jego szaty graficznej.

Zobacz również: e-Firma - Excel

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA