REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór serwera a stabilne funkcjonowanie strony WWW

NetArt
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bezawaryjne funkcjonowanie firmowej strony WWW jest kluczowe dla firm. Działanie strony internetowej przedsiębiorstwa uzależnione jest od stabilności serwera WWW. Dlatego jego właściwy wybór to priorytet dla każdej firmy, która tworzy firmowy serwis internetowy.

Na serwerze WWW znajduję się wszystkie elementy, które tworzą firmową stronę, zarówno skrypt strony, jak i bazy danych, a także grafiki, ikony, pliki wideo, pliki dźwiękowe itp. Serwer udostępnia te pliki przeglądarkom internetowym, dzięki czemu po wpisaniu adresu domeny (np. www.nazwa.pl) do przeglądarki Internautom wyświetla się kompletna strona WWW. Sprawnie działający firmowy serwis oznacza przede wszystkim dostępność oferty 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, a także możliwość stałego i szybkiego kontaktu z klientami oraz kontrahentami.
Odpowiedni wybór serwera przekłada się zatem na prawidłowe funkcjonowanie strony WWW firmy oraz sprawną komunikację z klientem, a co za tym idzie na budowę profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej usługi hostingowej dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Parametry serwera

Podczas wyboru serwera należy sprawdzić przede wszystkim parametry usługi. Powierzchnia dyskowa, transfer, liczba kont ftp, liczba baz danych, które można utworzyć w ramach serwera to podstawowe informacje, które mają decydujący wpływ na wybór usługi. Oto podstawowe parametry, które powinniśmy brać pod uwagę wybierając serwer WWW:

  • Powierzchnia dyskowa jest jednym z podstawowych parametrów serwera. Jest to ilość danych, które mogą znaleźć się na serwerze WWW. Wartość tą podaje się w bajtach (megabajtach, gigabajtach), np. serwer Active oferowany przez serwis nazwa.pl ma powierzchnię dyskową 25 GB (gigabajtów). Wartość ta obejmuje zarówno pliki konieczne do stworzenia strony WWW, jak i bazy danych oraz konta poczty elektronicznej. Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to możliwość dowolnego dysponowania powierzchnią dyskową w ramach serwera. Pozwala to na podział zgodny z potrzebami firmy (niektóre przedsiębiorstwa mają bardziej rozbudowaną stronę WWW, inne natomiast stawiają na komunikację z klientem za pośrednictwem poczty e-mail itp.).
  • Transfer to ilość danych, które mogą zostać przesłane do i z serwera w określonym okresie. Ze względu na wygodę klientów, transfer rozliczany jest zazwyczaj w skali roku. Niektórzy usługodawcy hostingowi podają jednak transfer w skali roku, a rozliczają go miesięcznie, przy czym niewykorzystana w danym miesiącu ilość danych możliwych do przesłania nie przechodzi na kolejny miesiąc. Tracą na tym klienci, gdyż bardzo często ruch na stronie WWW firmy jest sezonowy, jego natężenie zmienia się zależnie od pory roku, czy też prowadzonych przez firmę akcji reklamowych. Gdy transfer rozliczany jest miesięcznie, istnieje zagrożenie, że przez kilka miesięcy w roku przekraczany będzie dopuszczalny transfer, natomiast w pozostałych będzie nie będzie on w pełni wykorzystywany.
  • Maksymalna liczba domen przypisanych do serwera to liczba adresów internetowych, które można przekierować na jeden hosting. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór serwera, na który można delegować nieograniczoną liczbę domen. Pozwala to zarówno na przypisanie do jednego serwisu WWW kilku adresów internetowych, jak i na zamieszczenie na serwerze więcej niż jednej strony. Brak limitów to ogromna zaleta także w przypadku kont poczty elektronicznej. Jest to parametr szczególnie ważny dla firm, brak limitów pozwala na założenie konta e-mail dla każdego pracownika bez ograniczeń.

Parametry bezpieczeństwa określają zasady funkcjonowania serwera oraz możliwości wykorzystania usługi przez użytkowników. Odpowiedni ich dobór daje gwarancję poprawnego działania serwera. Brak określonych zasad funkcjonowania serwera w postaci parametrów bezpieczeństwa świadczy o nieprofesjonalnym podejściu hostingodawcy do klientów. Jawne parametry pozwalają nie tylko na świadomy zakup usługi, ale też na wykorzystywanie możliwości serwera w pełni. Niestety nie wszystkie firmy świadczące usługi hostingowe ujawniają tego typu informacje.

Przeczytaj również: Jak stworzyć firmową stronę WWW

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo serwera

Firmowe dane muszą być w odpowiedni sposób chronione. Dlatego wybierając usługodawcę warto zwrócić uwagę na gwarantowany przez niego poziom zabezpieczeń. Hostingodawca powinien zapewnić maksymalną ochronę przed spamem i wirusami. Warto sprawdzić czy w opisie usługi znajdują się zapisy o działaniu filtrów antywirusowych i antyspamowych. Ważne jest także by usługodawca zapewniał szyfrowaną transmisję danych na wielu poziomach (poczty WWW, strony internetowej, kont FTP). Brak takich zabezpieczeń ułatwia osobom niepowołanym przejęcie haseł do serwera, a co za tym idzie umożliwia wprowadzanie na nim zmian. Zabezpieczenie serwera jest niezmiernie ważne. Wprowadzenie niepożądanych zmian na stronie internetowej, skorzystanie z firmowej poczty elektronicznej w celach np. przestępstwa czy też skasowanie firmowych danych, może poważnie zagrozić wizerunkowi firmy lub wpłynąć negatywnie na jej sprzedaż.

Nieodpowiednio zabezpieczony serwer daje także możliwość wycieku firmowych danych, co może wiązać się z ujawnieniem tajemnicy handlowej.

Nie tylko zewnętrzne czynniki zagrażają bezpieczeństwu firmowych danych, które znajdują się na serwerze. Często zdarza się, że użytkownicy przypadkowo kasują dane znajdujące się na serwerze. Zabezpieczeniem przed skasowaniem istotnych dla firmy dokumentów są tzw. kopie bezpieczeństwa (backup’y). Z określoną częstotliwością (np. co 24h) dostawca usług hostingowych wykonuje kopię danych znajdujących się na serwerze. W przypadku skasowania istotnych dla przedsiębiorstwa danych możliwe jest ich odzyskanie. Przed wyborem usługodawcy warto więc sprawdzić jak często wykonywany jest backup, jak długo przechowywane są kopie oraz czy dostęp do nich jest płatny.

Oprogramowanie

Do obsługi serwera konieczne jest odpowiednie oprogramowanie. Warto zwrócić uwagę czy jest ono łatwe i intuicyjne w obsłudze, gdyż jest często wykorzystywane. Niektórzy usługodawcy na potrzeby swoich klientów tworzą specjalne oprogramowanie. Takie autorskie programy do obsługi serwera są dopasowane do danej usługi, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby klientów z niej korzystających. Posiadają często rozwiązania zdecydowanie ułatwiające i usprawniające korzystanie z usługi, których nie posiada standardowe oprogramowanie. Działanie programów warto sprawdzić jeszcze podczas okresu testowego usługi. Najlepszym sposobem na sprawdzenie funkcjonalności oprogramowania, jest przeprowadzenie kilku testowych akcji (np. założenie bazy danych, przekierowanie domeny na serwer, założenie konta e-mail).

Polecamy serwis Mała firma

Test serwera

Okres testowy serwera to znakomita okazja nie tylko do sprawdzenia funkcjonalności oprogramowania, ale także sprawdzenie dopasowania parametrów usługi do potrzeb firmowej strony WWW. Standardowo usługodawcy hostingowi udostępniają 14 dniowy okres testowy serwera, a niektóre firmy pozwalają na korzystanie z serwera nawet przez pół roku za darmo. Klient, w trakcie kilku miesięcy użytkowania serwera, może zobaczyć jak często występują problemy techniczne oraz jaki jest czas reakcji specjalistów hostingodawcy na zgłoszony problem.

Serwer dla firmy

Parametry serwera to podstawowe kryterium, którym firma powinna kierować się podczas wyboru usługi. Warto przemyśleć, do czego usługa będzie wykorzystana i wybrać serwer najbardziej odpowiadający potrzebom firmy. Wybór serwera o odpowiedniej powierzchni dyskowej, wymaga zastanowienia się nad tym, jakie dane będą przechowywane na serwerze. Jeśli będą to pliki multimedialne, dźwiękowe, graficzne to konieczny będzie zakup serwera o większej powierzchni. Wysokość transferu także zależy od materiałów zgromadzonych na serwerze, ale też od częstotliwości aktualizacji strony WWW, natężenia kontaktu z klientami za pośrednictwem poczty e-mail itd.

Serwer a strona WWW

Parametry serwera WWW, jego stabilność i bezawaryjność wpływają na funkcjonowanie firmowej strony WWW, a ono przekłada się na efektywność działań marketingowch prowadzonych przez firmę. Ma to bezpośredni wpływ na wyniki sprzedażowe, finansowe przedsiębiorstwa. Decyzja o wyborze serwera jest ważna dla przedsiębiorstwa, dlatego warto dokonywać jej rozważnie.

Alicja Marciniak – Kierownik Sekcji Marketingu w NetArt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA