REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupić domenę na rynku wtórnym

Beata Masór
NetArt

REKLAMA

REKLAMA

Promując firmową stronę WWW, musimy zadbać o to, aby adres który do niej prowadzi był najlepszy z możliwych. Jedną z pierwszych trudności, jakie napotyka każde przedsiębiorstwo, jest konieczność wymyślenia nazwy. Musi ona być oryginalna, aby firma wyróżniała się spośród konkurencji. Ułatwia to rejestracja właściwej domeny. Co jednak zrobić, gdy te najlepsze są już zajęte?

Prawie każdy, kto rejestrował jakąś domenę, spotkał się z sytuacją, że pożądany adres jest już zajęty, a adresy alternatywne (z rozszerzeniem funkcjonalnym bądź regionalnym) są zbyt długie lub skomplikowane. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się, pozyskanie domeny z rynku wtórnego.

REKLAMA

Czym są giełdy domen

Jest to usługa, która ma na celu ułatwienie kontaktu na linii sprzedawca – kupiec domeny. Na polskim rynku działa kilku usługodawców umożliwiających tego typu transakcje. Przebiegają one zazwyczaj na podobnych zasadach, jak aukcje w popularnych portalach aukcyjnych. Rejestrujący wystawia domenę na sprzedaż, określając cenę, jaką chce otrzymać za przekazanie prawa do administrowania domeną. Zainteresowane podmioty składają oferty kupna licytując domenę. Najwyższa oferta spełniająca wymagania sprzedającego wygrywa.

Czy jest to korzystne dla firmy

Może się okazać, że zwrócenie się w stronę rynku wtórnego, jest dla przedsiębiorstwa bardziej korzystne niż poszukiwanie wolnego adresu. Widoczne jest to na przykładzie nowych firm na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli przedsiębiorstwo nie wykaże się umiejętnością przewidywania i nie zarejestruje domeny we wstępnej fazie planowania lub nazwa nie jest unikalna, może się okazać, że adres jest już zajęty.

Jest tak w znanym przykładzie sieci Play. Jako jedyny z czterech największych operatorów na rynku nie zadbał o to, by Internauta, który intuicyjnie wprowadzi w okno wyszukiwarki nazwę sieci i doda do niej rozszerzenie .pl, trafił na firmową witrynę WWW. Adres ten był już zajęty, funkcjonowała na nim strona innej firmy. Starania operatora by odkupić domenę nie powiodły się. Można się jedynie domyślać kosztów związanych z promocją nowego adresu i strat wizerunkowych, jakie poniósł operator z tytułu braku domeny z nazwą firmy.

Polecamy serwis Mała firma

REKLAMA

Taka sytuacja może spotkać każde przedsiębiorstwo, którego nazwą jest popularny wyraz lub nazwa własna. Może to być na przykład nazwisko. Problem ten znają np. przedstawiciele branży prawniczej, np.: radcy prawni, adwokaci. Ich nazwisko jest często składowym elementem nazwy biura, a także adresu strony internetowej. Powszechność nazwiska może znacznie komplikować znalezienie dobrej domeny. W takim przypadku możliwość nawiązania kontaktu z posiadaczem pożądanej domeny może okazać się bardzo pomocne.

Posiadanie adresu, w skład którego wchodzi jedynie nazwisko i rozszerzenie krajowe ma znaczenie wizerunkowe. Jest odbierane lepiej, niż domeny w rozszerzeniu funkcjonalnym, lokalnym lub zawierające dodatkowe elementy przy nazwisku. Jest krótszy i łatwiejszy do zapamiętania.

Sieć Play nie mogła odebrać domeny na drodze sądowej z uwagi na, że jej użytkownik miał do niej prawo.

Porównaj: Uważaj na cybersquatting

Gdzie kupować

Kupując domenę z drugiej ręki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Podobnie jak z innymi towarami wystawionymi na portalach aukcyjnych zdarza się, że wystawiający nie posiada prawa do przedmiotu aukcji lub po jej zakończeniu bezprawnie odstępuje od umowy.

Z praktycznego punktu widzenia, korzystanie z dużych usługodawców, okazuje się być wygodniejsze. Duża baza adresów wystawionych na sprzedaż zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia tego, który w największym stopniu odpowiada potrzebom przedsiębiorstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA