Czym są giełdy domen
REKLAMA
REKLAMA
Rynek wtórny jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które chcą pozyskać adres WWW, jednak wszystkie atrakcyjne propozycje są już zajęte. Można na nim często znaleźć domeny, które ułatwiają promocję firmowego serwisu WWW. Popularny i łatwy do zapamiętania adres sprawia, że Internauci chętniej odwiedzają witrynę, zawierającą ofertę przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Firma, chcąca pozyskać taki adres, powinna zwrócić swoją uwagę na giełdy domen. Gromadzone są na nich oferty sprzedaży domen. Kupujący, zainteresowany nabyciem którejś z nich, ma możliwość zaproponowania kwoty sprzedającemu. Zazwyczaj transakcja przebiega w formie licytacji. Prawo do zarządzania domeną zyskuje osoba lub firma, która oferuje najwyższą kwotę.
Polski rynek domen używanych
REKLAMA
Polski rynek używanych domen dopiero zdobywa popularność. Na zachodzie rozwiązanie to jest powszechnie stosowane, zwłaszcza przez przedsiębiorstwa, którym zależy na adresie przyciągającym Internatów. Lista wolnych adresów w popularnych rozszerzeniach np. krajowe .pl, kurczy się w szybkim tempie. Dlatego jasne jest, że i polskie firmy, w najbliższym czasie zaczną się skłaniać ku domenom z tzw. „drugiej ręki”.
Duża wartość wtórnego rynku domen ukazuje, że adresy WWW są cenną własnością – nie tylko dla firm, których oferta jest dostępna dla Internatów za jej pośrednictwem. Również dla domeniarzy, którzy wykazują się zmysłem przewidywania, inwestując w wolne adresy i wystawiając je na sprzedaż. Niestety zdarzają się również osoby, które chcą wzbogacić się w szybki i niekoniecznie zgodny z prawem sposób. Ochronić się przed konsekwencjami ich działań mogą tylko firmy, które przykładają odpowiednią uwagę do bezpieczeństwa dokonywanych transakcji.
Porównaj: Jak wykorzystać potencjał serwera
Rynek wtórny
Firmy, które myślą o zakupie zarejestrowanej domeny, mają kilka możliwości. Często wybór pada na popularne serwisy aukcyjne. Zakup domeny wygląda tam podobnie, jak ma to miejsce z innymi wystawionymi na aukcję przedmiotami. W przypadku domeny transakcja obarczona jest jednak dość dużym ryzykiem. Operatorzy serwisów nie są w stanie zagwarantować, że domena jest własnością wystawiającego, jednocześnie brak pośredników w procesie przekazania wynegocjowanej kwoty, niesie ze sobą ryzyko dla kupującego.
Mimo wpłacenia wymaganej kwoty na konto sprzedającego, może on nie otrzymać nowego adresu. Pomimo tego, że w momencie zakończenia aukcji zawierana jest umowa kupna.
Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług tzw. giełdy domen. Są to serwisy poświęcone handlowi domenami. Dzięki nagromadzeniu dużej liczby dostępnych adresów WWW kupujący łatwiej może znaleźć tą, która go interesuje. Ponadto tego typu usługi cechują się zdecydowanie wyższym poziomem bezpieczeństwa. Płatność za transakcję nie jest dokonywana bezpośrednio na konto sprzedającego. Pośredniczy w tym operator giełdy domen. Jego zadaniem jest odbiór pieniędzy od nabywcy, a następnie po potwierdzeniu przez niego przejęcia adresu, wpłacenie ich na konto byłego już Abonenta. Tym samym operacja uważana jest za sfinalizowaną. Tego typu zabezpieczenie znacznie minimalizuje możliwość wystąpienia sytuacji, gdy po wpłaceniu należnej kwoty kupujący nie otrzymuje należnego adresu. Jednocześnie korzystanie z profesjonalnego serwisu, niesie dla sprzedającego korzyść w postaci zniechęcenia niesolidnego kupującego do wycofania się z transakcji. Dzieje się tak, gdyż w niektórych serwisach konieczne jest dokonanie wpłaty przed zakupem, a rezygnacja niesie ze sobą konieczność zapłacenia karnej kwoty.
Istotność cesji
Najważniejszym prawnym aspektem zabezpieczenia transakcji na rynku wtórnym domen jest sposób, w jaki potwierdza się jej dokonanie. Jeszcze przed skorzystaniem z usług konkretnej giełdy, należy zwrócić uwagę, jak zabezpieczone są kwestie formalne. Chodzi tu o tzw. cesję. Jest to operacja zmiany Abonenta domeny. Tylko w pełni sformalizowana cesja tzw. papierowa, chroni przed zakupem domeny od podmiotu, który nie ma prawa nią zarządzać. Usługodawcy wymagają, aby obie strony - zarówno sprzedający jak i kupujący, przesłali do operatora podpisane wnioski o zmianę Abonenta. Na podstawie wniosków, zawierających kopie wymaganych dokumentów, potwierdzana jest zbieżność z danymi podanymi przy rejestracji.
Polecamy serwis Mała firma
Wtórny rynek domen będzie w najbliższej przyszłości zwiększał swój udział. W Polsce już dziś dokonywane na nim pojedyncze transakcje (jawne) sięgają wartością pół miliona złotych. Ten sposób pozyskania adresu, w nie powinien być postrzegany jako gorszy od tradycyjnej rejestracji. Jest to sprawdzona metoda na uzyskanie atrakcyjnej firmowej wizytówki w Internecie, która przyniesie firmie wymierne korzyści, a na pewno ułatwi promocję oferty przedsiębiorstwa. Jednak podobnie, jak w każdej sferze działalności, warto zadbać o bezpieczeństwo podejmowanych kroków. Internet pełen jest użytkowników, którzy przekonani o swej bezkarności czekają na łatwy zarobek. Aby więc czuć się w pełni bezpiecznie, przedsiębiorstwo samo musi wykazać troskę o swój interes. W tym celu, wkraczając na rynek wtórny, należy zwrócić uwagę, z kim się to robi. Troska o bezpieczeństwo transakcji to potwierdzenie wysokiego poziomu świadczonych usług. Wybierając usługodawcę, należy więc mieć wzgląd na to, czy przywiązuje on należytą uwagę do prawnej strony transakcji. Przezorność firmy jest najlepszym zabezpieczeniem dla inwestowanych przez nią pieniędzy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.