| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Czym są giełdy domen

Czym są giełdy domen

Codziennie na rynku wtórnym dochodzi do wielu transakcji, których przedmiotem są atrakcyjne adresy WWW. Niestety, jak wszędzie i tu dochodzi do wielu nadużyć. Ich ofiarami padają najczęściej nieświadomi zagrożeń klienci. Internet pełen jest użytkowników, którzy przekonani o swej bezkarności czekają na łatwy zarobek. Znajomość niebezpieczeństw i sposobów ochrony przed nimi, może ustrzec przed przykrymi konsekwencjami.

Rynek wtórny jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które chcą pozyskać adres WWW, jednak wszystkie atrakcyjne propozycje są już zajęte. Można na nim często znaleźć domeny, które ułatwiają promocję firmowego serwisu WWW. Popularny i łatwy do zapamiętania adres sprawia, że Internauci chętniej odwiedzają witrynę, zawierającą ofertę przedsiębiorstwa.

Firma, chcąca pozyskać taki adres, powinna zwrócić swoją uwagę na giełdy domen. Gromadzone są na nich oferty sprzedaży domen. Kupujący, zainteresowany nabyciem którejś z nich, ma możliwość zaproponowania kwoty sprzedającemu. Zazwyczaj transakcja przebiega w formie licytacji. Prawo do zarządzania domeną zyskuje osoba lub firma, która oferuje najwyższą kwotę.

Polski rynek używanych domen dopiero zdobywa popularność. Na zachodzie rozwiązanie to jest powszechnie stosowane, zwłaszcza przez przedsiębiorstwa, którym zależy na adresie przyciągającym Internatów. Lista wolnych adresów w popularnych rozszerzeniach np. krajowe .pl, kurczy się w szybkim tempie. Dlatego jasne jest, że i polskie firmy, w najbliższym czasie zaczną się skłaniać ku domenom z tzw. „drugiej ręki”.

Duża wartość wtórnego rynku domen ukazuje, że adresy WWW są cenną własnością – nie tylko dla firm, których oferta jest dostępna dla Internatów za jej pośrednictwem. Również dla domeniarzy, którzy wykazują się zmysłem przewidywania, inwestując w wolne adresy i wystawiając je na sprzedaż. Niestety zdarzają się również osoby, które chcą wzbogacić się w szybki i niekoniecznie zgodny z prawem sposób. Ochronić się przed konsekwencjami ich działań mogą tylko firmy, które przykładają odpowiednią uwagę do bezpieczeństwa dokonywanych transakcji.

Porównaj: Jak wykorzystać potencjał serwera

Firmy, które myślą o zakupie zarejestrowanej domeny, mają kilka możliwości. Często wybór pada na popularne serwisy aukcyjne. Zakup domeny wygląda tam podobnie, jak ma to miejsce z innymi wystawionymi na aukcję przedmiotami. W przypadku domeny transakcja obarczona jest jednak dość dużym ryzykiem. Operatorzy serwisów nie są w stanie zagwarantować, że domena jest własnością wystawiającego, jednocześnie brak pośredników w procesie przekazania wynegocjowanej kwoty, niesie ze sobą ryzyko dla kupującego.

Mimo wpłacenia wymaganej kwoty na konto sprzedającego, może on nie otrzymać nowego adresu. Pomimo tego, że w momencie zakończenia aukcji zawierana jest umowa kupna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »