REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto zarejestrować pakiet firmowych domen

Beata Masór
NetArt

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczynając działalność w Sieci firma powinna zastanowić się nad zakupem pakietu domen z użyciem słów budzących skojarzenia z przedsiębiorstwem lub promowanym produktem. Działanie takie zabezpieczy ją przed nieuczciwymi cyberprzęstepcami!

Podstawowy zestaw domen

REKLAMA

Domena internetowa jest bardzo skutecznym narzędziem działań marketingowych. Jej zabezpieczenie należy rozpocząć już w fazie projektu, przed rozpoczęciem działań promocyjnych. Podstawowe domeny, które każde przedsiębiorstwo powinno posiadać w swoim portfolio to kombinacje nazwy firmy lub promowanych produktów w połączeniu z końcówkami .pl, .com, .com.pl, .eu. Są to najpopularniejsze rozszerzenia, instynktownie wpisywane w okno przeglądarki internetowej przez użytkownika.

Przykładowo, jeśli w adresie firmowego serwisu użyto nazwy przedsiębiorstwa, to podstawowy pakiet domen, które powinno ono posiadać to:
www.NazwaFirmy.pl
www.NazwaFirmy.com.pl
www.NazwaFirmy.com
www.NazwaFirmy.eu

Domeny regionalne

REKLAMA

Rozszerzenia regionalne, to polskie domeny drugiego stopnia. Firmy, które chcą w pełni zabezpieczyć adres swojej strony WWW powinny zakupić jego kombinacje z rozszerzeniami regionalnymi. Powinny one odpowiadać m.in. miastu, w którym przedsiębiorstwo ma siedzibę lub regionowi, w którym dostępne są produkty i usługi świadczone przez firmę. Jeżeli posiada ona siedziby w kilku miejscowościach, warto by zarejestrowała domenę dla każdej z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo przedsiębiorstwo z siedzibą w Katowicach oraz oddziałem w Olkuszu; które swoje usługi świadczy w woj. śląskim oraz małopolskim, powinno zarejestrować następujące domeny:
www.NazwaFirmy.katowice.pl
www.NazwaFirmy.olkusz.pl
www.NazwaFirmy.slask.pl
www.NazwaFirmy.malopolska.pl

Porównaj: Nie zapominaj o przedłużeniu firmowej domeny

Domeny funkcjonalne

W domenie .pl możemy wyróżnić także domeny funkcjonalne. Firma powinna posiadać rozszerzenia, które odpowiadają dziedzinie jej działań. Domeny funkcjonalne to znakomite narzędzie do podkreślenia gałęzi gospodarki odpowiadającej przedsiębiorstwu. Polskich domen funkcjonalnych jest ponad 30. Odnoszą się one do głównych dziedzin gospodarczych. Rejestracja domen odpowiadających branży przedsiębiorstwa uchroni adres firmowego serwisu WWW.

Przykładowo, dla biura turystycznego odpowiednie będą adresy:
www.NazwaFirmy.turystyka.pl
www.NazwaFirmy.travel.pl
www.NazwaFirmy.tourism.pl
Jeśli firma dodatkowo umożliwia zakup wycieczek przez Internet warto zakupić również:
www.NazwaFirmy.sklep.pl
www.NazwaFirmy.shop.pl

Domeny z przed- i przyrostkami

REKLAMA

Planując zakup domen przedsiębiorstwa nie powinny zapominać o domenach z użyciem przedrostków „e-”, „m-” lub „i-”, a także przyrostków np. „24”, „-net”. Warto dokonać ich selekcji a następnie zakupić te, które odpowiadają działaniom firmy w Internecie i na innych płaszczyznach.

Firmy niejednokrotnie zapominają o rejestracji domen z użyciem przed- i przyrostków. Fakt ten jest często wykorzystywany przez cybersquaterów, na aukcje internetowe trafiają dziesiątki domen, które są wynikiem połączenia nazw popularnych serwisów z różnymi formantami. Zakładając stronę WWW firma powinna zarejestrować domeny z użyciem przed- i przyrostków od razu. Zagwarantuje to, że nikt postronny nie wykorzysta do nieuczciwych celów adresu, w którym użyto nazwy przedsiębiorstwa.

Warto, aby firma posiadała takie domeny jak:
www.e-NazwaFirmy.pl
www.i-NazwaFirmy.pl
www.NazwaFirmy-net.pl
www.NazwaFirmy24.pl

Zarejestruj domenę zanim założysz firmę

Zobacz koniecznie: Jak zarejestrować domenę przed założeniem firmy

Zakładając firmę lub wprowadzając na rynek nowy produkt, już w fazie projektu przedsiębiorcy powinni zarejestrować pakiet domen z nową nazwą. Jest to istotne, gdyż adres internetowy, kierujący do firmowego serwisu WWW, to często podstawa wszelkich działań promocyjnych firmy, nie tylko w Internecie. Warto więc zabezpieczyć się przed sytuacjami, w której taki adres, mógłby zostać wykorzystany np. przez konkurencję. Dlatego należy już w fazie projektu sprawdzić czy wybrana nazwa firmy bądź produktu jest wolna. Jeśli jest, należy niezwłocznie ją zarejestrować. To bardzo ważne, gdyż rejestracja odbywa się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” i po zakończeniu projektu może się okazać, ze domena jest już zajęta.
O odpowiednie zabezpieczenie adresu firmowego serwisu należy dbać od samego początku. Zarejestrowanie kilku domen nie wiąże się z barierami finansowymi. Domeny w pierwszym roku użytkowania kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Niektórzy usługodawcy (np. serwis nazwa.pl), oddają domeny do rocznego testowania nawet za darmo. Wcześniejsze zarejestrowanie domeny gwarantuje, że pod jej nazwą nie znajdzie się strona WWW z ofertą konkurencyjnej firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA