REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy notebook jest dobrym prezentem na komunie?

Acer Aspire
Acer Aspire

REKLAMA

REKLAMA

Nieuchronnie zbliża się okres komunii. To właśnie teraz rodzice oraz inni członkowie rodziny zastanawiają się nad pierwszym poważnym prezentem dla swoich pociech. W co warto zainwestować, żeby nie paść wyłącznie ofiarą najnowszych trendów, a jednocześnie podarować dziecku coś, co mu się spodoba i posłuży co najmniej kilka lat?

Niedawno przeprowadzone badania* na uczniach klas I-III szkół podstawowych wykazały, że najbardziej pożądanymi przez nich prezentami są obecnie notebook, konsola do gier oraz aparat cyfrowy. Zajmujący pozycję lidera notebook, może wzbudzać mieszane uczucia, chociażby dlatego, że wiąże się ze sporym wydatkiem. Z drugiej jednak strony, taka inwestycja okazuje się dużo bardziej korzystna w dłuższej perspektywie czasu, niż w przypadku wspomnianej konsoli do gier czy aparatu. Szczególnie gdy oprócz zabawy, dziecko będzie mogło docenić różne funkcjonalności tego urządzenia, np. samodzielne wyszukiwanie informacji pomocnych w nauce.

REKLAMA

Dlaczego notebook?

REKLAMA

Notebooki posiadają kilka istotnych cech, których nie mają tradycyjne komputery stacjonarne. Przede wszystkim zajmują one bardzo mało miejsca i są łatwe do przenoszenia. Jeśli dziecko ma mały pokój, łatwo schować urządzenie do szuflady, gdy w danym czasie nie jest potrzebne.

Notebooka można też łatwo spakować i zabrać ze sobą w podróż. Dziecko, wyjeżdżając na kolonie lub wakacyjny obóz może mieć stały kontakt z rodzicami lub rodzeństwem. Biorąc pod uwagę takie przeznaczenie, już przy zakupie zadbajmy o to, aby torba na laptopa była wygodna, a wszystkie akcesoria (zasilacz, dodatkowa myszka, itp.) były możliwie jak najlżejsze.

Urządzenia typu notebook mają także wartość dodaną w postaci dostępnych na rynku modeli z kolorowymi obudowami, które można dobierać w zależności od preferencji kolorystycznych dziecka. W sklepach dostępne są także specjalne kolorowe naklejki na klasyczne obudowy, które można wymieniać (tzw. skiny).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo najważniejsze

Przed zakupem laptopa, warto sprawdzić czy urządzenie posiada łatwy dostęp do portów. Nie mogą być one usytuowane z tyłu notebooka, a z boku, tak aby dziecko mogło samodzielnie, a jednocześnie bezpiecznie podłączać np. pamięć USB.

REKLAMA

Kolejną istotną rzeczą jest wybór rodzaju wyświetlacza. Obecnie na rynku bardzo modne są ekrany typu "glossy" o żywych kolorach, które są znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie niż wyświetlacze matowe. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Używanie komputera bez powłoki antyrefleksyjnej bardzo męczy wzrok. Nawet jeśli czas, jaki spędza dziecko przed komputerem nie jest długi, należy wybrać bezpieczniejszy, matowy wyświetlacz.

Obecnie duży procent dzieci w wieku szkolnym ma problemy związane z alergią, a jak wiadomo notebooki są urządzeniami, na których łatwo zbiera się kurz oraz wszelkiego rodzaju bakterie. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup specjalnego modelu dla alergików.

Jeśli dziecko będzie miało dostęp do Internetu, warto dodatkowo zainwestować w oprogramowanie dbające o bezpieczeństwo dzieci poruszających się w Internecie.

Nieprzewidziane wypadki

Dzieci są szczególną grupą użytkowników jeśli chodzi o notebooki. Częściej zdarza im się rozlać sok, bądź trącić coś ręką, niż ma to miejsce w przypadku dorosłych. Dlatego tak ważne jest, aby komputer przeznaczony dla naszych pociech był odporny na zabrudzenia, zalania czy urazy mechaniczne. Dobrze jest, gdy notebook posiada także wytrzymałe i metalowe zawiasy.

Przy okazji nieprzewidzianych wypadków czy usterek, warto zapytać jeszcze przed zakupem o długość gwarancji oraz rodzaj serwisu. Najlepiej wybierać te modele, które oferują przynajmniej 24 miesiące gwarancji oraz możliwość jej przedłużenia za niewielkie pieniądze. Dla zapracowanych rodziców, w przypadku ewentualnych usług serwisowych dobry będzie wybór opcji „door to door”, która oszczędzi długich wizyt w sklepie oraz cenny czas.

Modele

Wybranie odpowiedniego modelu notebooka dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. Nie każdy jest bowiem ekspertem w dziedzinie procesorów, podzespołów czy kart graficznych. W takim przypadku, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Firma AMD, wychodząc naprzeciw wspomnianym konsumentom, wprowadziła nowy system informowania o możliwościach urządzeń (AMD Vision), który ułatwi podjęcie decyzji o wyborze konkretnego modelu. Wystarczy sprawdzić jakie oznaczenie posiada notebook, aby w łatwy sposób ocenić, czy spełni on wymagania naszego dziecka, bez potrzeby odwoływania się do specjalistycznej wiedzy o poszczególnych  komponentach komputera.

Zgodnie z tym projektem, laptopy z oznaczeniem AMD Vision sprawdzą się w codziennym użytkowaniu (np. surfowanie po sieci, sprawdzanie poczty, słuchanie muzyki). Na notebookach z symbolem AMD Vision Premium dzieci będą mogły spróbować swoich sił w bardziej zaawansowanych grach komputerowych, natomiast te z AMD Vision Ultimate będą doskonałe dla miłośników multimediów (odtwarzanie muzyki, filmów w jakości HD, a także zaawansowane funkcje, w tym obróbka zdjęć).**

Jeśli chcemy kupić dziecku dobrego notebooka, musimy liczyć się z wydatkiem ok. 2000-3000 zł. Gdy nasze możliwości finansowe są ograniczone, warto np. przy okazji komunii dziecka porozmawiać z innymi członkami rodziny i zamiast kilku mniejszych prezentów, sprawić dziecku jedno solidne urządzenie, które posłuży kilka dobrych lat.

* Badania studentów socjologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na podstawie 86 wywiadów
z rodzicami i dziećmi. Porównali preferencje uczniów klas I – III szkół podstawowych i tych, którzy dorastali w latach 90.

** Więcej informacji o systemie informowania „AMD Vision” można znaleźć na stronie projektu http://sites.amd.com/pl/vision/Pages/vision.aspx

Źródło: AMD

Advanced Micro Devices (NYSE: AMD) to czołowy światowy producent innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie procesorów oraz komputerowych rozwiązań graficznych dla użytkowników indywidualnych oraz biznesowych. Więcej informacji na www.amd.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA