REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy notebook jest dobrym prezentem na komunie?

Subskrybuj nas na Youtube
Acer Aspire
Acer Aspire

REKLAMA

REKLAMA

Nieuchronnie zbliża się okres komunii. To właśnie teraz rodzice oraz inni członkowie rodziny zastanawiają się nad pierwszym poważnym prezentem dla swoich pociech. W co warto zainwestować, żeby nie paść wyłącznie ofiarą najnowszych trendów, a jednocześnie podarować dziecku coś, co mu się spodoba i posłuży co najmniej kilka lat?

Niedawno przeprowadzone badania* na uczniach klas I-III szkół podstawowych wykazały, że najbardziej pożądanymi przez nich prezentami są obecnie notebook, konsola do gier oraz aparat cyfrowy. Zajmujący pozycję lidera notebook, może wzbudzać mieszane uczucia, chociażby dlatego, że wiąże się ze sporym wydatkiem. Z drugiej jednak strony, taka inwestycja okazuje się dużo bardziej korzystna w dłuższej perspektywie czasu, niż w przypadku wspomnianej konsoli do gier czy aparatu. Szczególnie gdy oprócz zabawy, dziecko będzie mogło docenić różne funkcjonalności tego urządzenia, np. samodzielne wyszukiwanie informacji pomocnych w nauce.

REKLAMA

Dlaczego notebook?

REKLAMA

Notebooki posiadają kilka istotnych cech, których nie mają tradycyjne komputery stacjonarne. Przede wszystkim zajmują one bardzo mało miejsca i są łatwe do przenoszenia. Jeśli dziecko ma mały pokój, łatwo schować urządzenie do szuflady, gdy w danym czasie nie jest potrzebne.

Notebooka można też łatwo spakować i zabrać ze sobą w podróż. Dziecko, wyjeżdżając na kolonie lub wakacyjny obóz może mieć stały kontakt z rodzicami lub rodzeństwem. Biorąc pod uwagę takie przeznaczenie, już przy zakupie zadbajmy o to, aby torba na laptopa była wygodna, a wszystkie akcesoria (zasilacz, dodatkowa myszka, itp.) były możliwie jak najlżejsze.

Urządzenia typu notebook mają także wartość dodaną w postaci dostępnych na rynku modeli z kolorowymi obudowami, które można dobierać w zależności od preferencji kolorystycznych dziecka. W sklepach dostępne są także specjalne kolorowe naklejki na klasyczne obudowy, które można wymieniać (tzw. skiny).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo najważniejsze

Przed zakupem laptopa, warto sprawdzić czy urządzenie posiada łatwy dostęp do portów. Nie mogą być one usytuowane z tyłu notebooka, a z boku, tak aby dziecko mogło samodzielnie, a jednocześnie bezpiecznie podłączać np. pamięć USB.

REKLAMA

Kolejną istotną rzeczą jest wybór rodzaju wyświetlacza. Obecnie na rynku bardzo modne są ekrany typu "glossy" o żywych kolorach, które są znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie niż wyświetlacze matowe. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Używanie komputera bez powłoki antyrefleksyjnej bardzo męczy wzrok. Nawet jeśli czas, jaki spędza dziecko przed komputerem nie jest długi, należy wybrać bezpieczniejszy, matowy wyświetlacz.

Obecnie duży procent dzieci w wieku szkolnym ma problemy związane z alergią, a jak wiadomo notebooki są urządzeniami, na których łatwo zbiera się kurz oraz wszelkiego rodzaju bakterie. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup specjalnego modelu dla alergików.

Jeśli dziecko będzie miało dostęp do Internetu, warto dodatkowo zainwestować w oprogramowanie dbające o bezpieczeństwo dzieci poruszających się w Internecie.

Nieprzewidziane wypadki

Dzieci są szczególną grupą użytkowników jeśli chodzi o notebooki. Częściej zdarza im się rozlać sok, bądź trącić coś ręką, niż ma to miejsce w przypadku dorosłych. Dlatego tak ważne jest, aby komputer przeznaczony dla naszych pociech był odporny na zabrudzenia, zalania czy urazy mechaniczne. Dobrze jest, gdy notebook posiada także wytrzymałe i metalowe zawiasy.

Przy okazji nieprzewidzianych wypadków czy usterek, warto zapytać jeszcze przed zakupem o długość gwarancji oraz rodzaj serwisu. Najlepiej wybierać te modele, które oferują przynajmniej 24 miesiące gwarancji oraz możliwość jej przedłużenia za niewielkie pieniądze. Dla zapracowanych rodziców, w przypadku ewentualnych usług serwisowych dobry będzie wybór opcji „door to door”, która oszczędzi długich wizyt w sklepie oraz cenny czas.

Modele

Wybranie odpowiedniego modelu notebooka dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. Nie każdy jest bowiem ekspertem w dziedzinie procesorów, podzespołów czy kart graficznych. W takim przypadku, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Firma AMD, wychodząc naprzeciw wspomnianym konsumentom, wprowadziła nowy system informowania o możliwościach urządzeń (AMD Vision), który ułatwi podjęcie decyzji o wyborze konkretnego modelu. Wystarczy sprawdzić jakie oznaczenie posiada notebook, aby w łatwy sposób ocenić, czy spełni on wymagania naszego dziecka, bez potrzeby odwoływania się do specjalistycznej wiedzy o poszczególnych  komponentach komputera.

Zgodnie z tym projektem, laptopy z oznaczeniem AMD Vision sprawdzą się w codziennym użytkowaniu (np. surfowanie po sieci, sprawdzanie poczty, słuchanie muzyki). Na notebookach z symbolem AMD Vision Premium dzieci będą mogły spróbować swoich sił w bardziej zaawansowanych grach komputerowych, natomiast te z AMD Vision Ultimate będą doskonałe dla miłośników multimediów (odtwarzanie muzyki, filmów w jakości HD, a także zaawansowane funkcje, w tym obróbka zdjęć).**

Jeśli chcemy kupić dziecku dobrego notebooka, musimy liczyć się z wydatkiem ok. 2000-3000 zł. Gdy nasze możliwości finansowe są ograniczone, warto np. przy okazji komunii dziecka porozmawiać z innymi członkami rodziny i zamiast kilku mniejszych prezentów, sprawić dziecku jedno solidne urządzenie, które posłuży kilka dobrych lat.

* Badania studentów socjologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na podstawie 86 wywiadów
z rodzicami i dziećmi. Porównali preferencje uczniów klas I – III szkół podstawowych i tych, którzy dorastali w latach 90.

** Więcej informacji o systemie informowania „AMD Vision” można znaleźć na stronie projektu http://sites.amd.com/pl/vision/Pages/vision.aspx

Źródło: AMD

Advanced Micro Devices (NYSE: AMD) to czołowy światowy producent innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie procesorów oraz komputerowych rozwiązań graficznych dla użytkowników indywidualnych oraz biznesowych. Więcej informacji na www.amd.com

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA