REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy firmowy serwis nie działa - kilka porad

Beata Masór

REKLAMA

REKLAMA

Strona WWW to niewątpliwie idealne narzędzie do prowadzenia działań promocyjnych - niedrogie, stwarzające ogromne możliwości, mogące pomieścić niezliczoną ilość informacji. Jak zatem zareagować w momencie, gdy z niewyjaśnionych przyczyn funkcjonowanie firmowego serwisu zostaje zawieszone?

Gdy strona WWW nie odpowiada, mimo iż adres wprowadzony w okno przeglądarki jest poprawny, najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie kilku aspektów, mogących wpłynąć na wystąpienie ww. sytuacji. 

REKLAMA

Ważności usług

Najczęstszą przyczyną tego, że serwis internetowy nie działa, jest brak terminowej prolongaty usług.

Aby strona WWW mogła funkcjonować, niezbędne są trzy działające usługi: domena, serwer oraz projekt witryny.

Usługi te nabywane są zazwyczaj w modelach abonamentowych. W przypadku zakończenia okresu abonamentowego domeny dostęp do treści serwisu jest niemożliwy, gdyż działać przestaje ścieżka, która do nich prowadziła. Natomiast, gdy blokada dotyczy serwera, ten nie przesyła użytkownikowi informacji tworzących witrynę. W przypadku projektu strony WWW – ograniczona zostaje dostępność plików systemowych i multimedialnych, które go tworzą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc, gdy serwis nie wyświetla się – pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie, kiedy upływa termin ważności poszczególnych usług.

Radzimy: Aby mieć pewność, iż w natłoku obowiązków firma nie zapomni o przedłużeniu ważności danej usługi, powinna podczas jej wyboru sprawdzić, czy usługodawca przypomina o zbliżającym się terminie dokonania prolongaty. Ważne jest, aby dokonywał tego wielokrotnie oraz poprzez różne kanały komunikacji. 

Polecamy: Serwer dla firmy a parametry bezpieczeństwa

Kontrola wykorzystania serwera

REKLAMA

Jeżeli wygaśnięcie usług nie stanowi przyczyny zablokowania strony WWW, warto przeanalizować wykorzystanie parametrów serwera. Być może przekroczenie jednego z nich spowodowało zawieszenie działania hostingu, co znalazło bezpośrednie odzwierciedlenie w niedziałającym serwisie internetowym.

W momencie, gdy wartości podstawowych parametrów (powierzchni dyskowej, transferu) nie zostały przekroczone, może się okazać, iż dotyczy to szczegółowych cech hostingu – tzw. parametrów bezpieczeństwa. Są to precyzyjnie określone właściwości, które definiują dopuszczalny stopień wykorzystania usługi przez każdego z użytkowników. Określane są one dla hostingu współdzielonego. Oznacza to, iż na jednej fizycznej maszynie znajduje się wiele kont hostingowych. Aby wyeliminować sytuację, kiedy jeden z użytkowników doprowadziłby to przeciążenia urządzenia, blokując tym samym pozostałe konta znajdujące się na nim, usługodawca określa parametry bezpieczeństwa. 

Radzimy: Warto wybrać taki serwer, którego dostawca udostępnia ww. właściwości oraz umożliwia kontrolę nad ich eksploatacją. Stały monitoring wykorzystania parametrów bezpieczeństwa w panelu administracyjnym pozwoli przedsiębiorstwu uniknąć sytuacji związanej z ich przekroczeniem.

Przekroczenie parametrów dla danego elementu

REKLAMA

Oprócz ogólnego przeciążenia serwera, przyczyną ww. sytuacji może być także wykorzystanie właściwości przeznaczonych na daną usługę (w tym wypadku – stronę WWW). Powierzchnia dyskowa hostingu jest zazwyczaj dzielona na sektory, odpowiadające poszczególnym elementom: plikom tworzącym witrynę, poczcie elektronicznej oraz bazom danych. Wraz z rozwojem firmy – rosną jej potrzeby. Może się okazać, że po jakimś czasie potrzebne będzie więcej przestrzeni na pocztę elektroniczną dla zatrudnianych osób niż na stronę WWW lub odwrotnie, gdy wdrożone zostaną nowe funkcjonalności w obrębie firmowej witryny. 

Radzimy: Wybierając serwer, należy zwrócić uwagę, aby przestrzenią firmowego serwera można było dysponować swobodnie. Dzięki temu, przedsiębiorca sam będzie mógł zadecydować, ile miejsca chce przeznaczyć na serwis, a ile np. na konta e-mail. W momencie przekroczenia limitu przeznaczonego na stronę WWW, wystarczające będzie jego zwiększenie.

Przekierowanie domeny

Niewyświetlanie strony internetowej może być także wynikiem błędnej konfiguracji adresu WWW, który do niej prowadzi. Oznacza to, że domena przekierowana została na nieprawidłowy serwer bądź folder na nim utworzonym. Aby po wpisaniu adresu internetowego w okno przeglądarki wyświetlała się witryna, musi on wskazywać dokładnie na miejsce, w którym znajdują się pliki systemowe tworzące serwis. Jeżeli w ostatnim czasie nie wprowadzano żadnych zmian odnośnie przekierowania domeny, warto sprawdzić, czy zmianom nie uległa nazwa pliku źródłowego lub folderu, na które powinien wskazywać adres WWW.

Zobacz koniecznie:  Wybór nazwy domeny

Radzimy: Przekierowanie domeny sprawdzić można w panelu klienta, z którego została zakupiona oraz w panelu administracyjnym serwera. Jeżeli adres WWW i hosting zakupione zostały u jednego usługodawcy prawidłowe skonfigurowanie usługi nie powinno sprawić nikomu problemy.

Działanie strony WWW uzależnione jest od usług wirtualnych. Warto więc przykładać szczególną uwagę do ich wykorzystania, prolongaty i konfiguracji. Dbałość o te aspekty pozwoli uniknąć komplikacji, mogących zablokować działanie serwisu, a więc i odciąć dostęp do cennych informacji potencjalnym klientom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA