REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy firmowy serwis nie działa - kilka porad

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Masór

REKLAMA

REKLAMA

Strona WWW to niewątpliwie idealne narzędzie do prowadzenia działań promocyjnych - niedrogie, stwarzające ogromne możliwości, mogące pomieścić niezliczoną ilość informacji. Jak zatem zareagować w momencie, gdy z niewyjaśnionych przyczyn funkcjonowanie firmowego serwisu zostaje zawieszone?

Gdy strona WWW nie odpowiada, mimo iż adres wprowadzony w okno przeglądarki jest poprawny, najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie kilku aspektów, mogących wpłynąć na wystąpienie ww. sytuacji. 

REKLAMA

Ważności usług

Najczęstszą przyczyną tego, że serwis internetowy nie działa, jest brak terminowej prolongaty usług.

Aby strona WWW mogła funkcjonować, niezbędne są trzy działające usługi: domena, serwer oraz projekt witryny.

Usługi te nabywane są zazwyczaj w modelach abonamentowych. W przypadku zakończenia okresu abonamentowego domeny dostęp do treści serwisu jest niemożliwy, gdyż działać przestaje ścieżka, która do nich prowadziła. Natomiast, gdy blokada dotyczy serwera, ten nie przesyła użytkownikowi informacji tworzących witrynę. W przypadku projektu strony WWW – ograniczona zostaje dostępność plików systemowych i multimedialnych, które go tworzą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc, gdy serwis nie wyświetla się – pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie, kiedy upływa termin ważności poszczególnych usług.

Radzimy: Aby mieć pewność, iż w natłoku obowiązków firma nie zapomni o przedłużeniu ważności danej usługi, powinna podczas jej wyboru sprawdzić, czy usługodawca przypomina o zbliżającym się terminie dokonania prolongaty. Ważne jest, aby dokonywał tego wielokrotnie oraz poprzez różne kanały komunikacji. 

Polecamy: Serwer dla firmy a parametry bezpieczeństwa

Kontrola wykorzystania serwera

REKLAMA

Jeżeli wygaśnięcie usług nie stanowi przyczyny zablokowania strony WWW, warto przeanalizować wykorzystanie parametrów serwera. Być może przekroczenie jednego z nich spowodowało zawieszenie działania hostingu, co znalazło bezpośrednie odzwierciedlenie w niedziałającym serwisie internetowym.

W momencie, gdy wartości podstawowych parametrów (powierzchni dyskowej, transferu) nie zostały przekroczone, może się okazać, iż dotyczy to szczegółowych cech hostingu – tzw. parametrów bezpieczeństwa. Są to precyzyjnie określone właściwości, które definiują dopuszczalny stopień wykorzystania usługi przez każdego z użytkowników. Określane są one dla hostingu współdzielonego. Oznacza to, iż na jednej fizycznej maszynie znajduje się wiele kont hostingowych. Aby wyeliminować sytuację, kiedy jeden z użytkowników doprowadziłby to przeciążenia urządzenia, blokując tym samym pozostałe konta znajdujące się na nim, usługodawca określa parametry bezpieczeństwa. 

Radzimy: Warto wybrać taki serwer, którego dostawca udostępnia ww. właściwości oraz umożliwia kontrolę nad ich eksploatacją. Stały monitoring wykorzystania parametrów bezpieczeństwa w panelu administracyjnym pozwoli przedsiębiorstwu uniknąć sytuacji związanej z ich przekroczeniem.

Przekroczenie parametrów dla danego elementu

REKLAMA

Oprócz ogólnego przeciążenia serwera, przyczyną ww. sytuacji może być także wykorzystanie właściwości przeznaczonych na daną usługę (w tym wypadku – stronę WWW). Powierzchnia dyskowa hostingu jest zazwyczaj dzielona na sektory, odpowiadające poszczególnym elementom: plikom tworzącym witrynę, poczcie elektronicznej oraz bazom danych. Wraz z rozwojem firmy – rosną jej potrzeby. Może się okazać, że po jakimś czasie potrzebne będzie więcej przestrzeni na pocztę elektroniczną dla zatrudnianych osób niż na stronę WWW lub odwrotnie, gdy wdrożone zostaną nowe funkcjonalności w obrębie firmowej witryny. 

Radzimy: Wybierając serwer, należy zwrócić uwagę, aby przestrzenią firmowego serwera można było dysponować swobodnie. Dzięki temu, przedsiębiorca sam będzie mógł zadecydować, ile miejsca chce przeznaczyć na serwis, a ile np. na konta e-mail. W momencie przekroczenia limitu przeznaczonego na stronę WWW, wystarczające będzie jego zwiększenie.

Przekierowanie domeny

Niewyświetlanie strony internetowej może być także wynikiem błędnej konfiguracji adresu WWW, który do niej prowadzi. Oznacza to, że domena przekierowana została na nieprawidłowy serwer bądź folder na nim utworzonym. Aby po wpisaniu adresu internetowego w okno przeglądarki wyświetlała się witryna, musi on wskazywać dokładnie na miejsce, w którym znajdują się pliki systemowe tworzące serwis. Jeżeli w ostatnim czasie nie wprowadzano żadnych zmian odnośnie przekierowania domeny, warto sprawdzić, czy zmianom nie uległa nazwa pliku źródłowego lub folderu, na które powinien wskazywać adres WWW.

Zobacz koniecznie:  Wybór nazwy domeny

Radzimy: Przekierowanie domeny sprawdzić można w panelu klienta, z którego została zakupiona oraz w panelu administracyjnym serwera. Jeżeli adres WWW i hosting zakupione zostały u jednego usługodawcy prawidłowe skonfigurowanie usługi nie powinno sprawić nikomu problemy.

Działanie strony WWW uzależnione jest od usług wirtualnych. Warto więc przykładać szczególną uwagę do ich wykorzystania, prolongaty i konfiguracji. Dbałość o te aspekty pozwoli uniknąć komplikacji, mogących zablokować działanie serwisu, a więc i odciąć dostęp do cennych informacji potencjalnym klientom.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA