REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy firmowy serwis nie działa - kilka porad

Beata Masór

REKLAMA

REKLAMA

Strona WWW to niewątpliwie idealne narzędzie do prowadzenia działań promocyjnych - niedrogie, stwarzające ogromne możliwości, mogące pomieścić niezliczoną ilość informacji. Jak zatem zareagować w momencie, gdy z niewyjaśnionych przyczyn funkcjonowanie firmowego serwisu zostaje zawieszone?

Gdy strona WWW nie odpowiada, mimo iż adres wprowadzony w okno przeglądarki jest poprawny, najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie kilku aspektów, mogących wpłynąć na wystąpienie ww. sytuacji. 

REKLAMA

Ważności usług

Najczęstszą przyczyną tego, że serwis internetowy nie działa, jest brak terminowej prolongaty usług.

Aby strona WWW mogła funkcjonować, niezbędne są trzy działające usługi: domena, serwer oraz projekt witryny.

Usługi te nabywane są zazwyczaj w modelach abonamentowych. W przypadku zakończenia okresu abonamentowego domeny dostęp do treści serwisu jest niemożliwy, gdyż działać przestaje ścieżka, która do nich prowadziła. Natomiast, gdy blokada dotyczy serwera, ten nie przesyła użytkownikowi informacji tworzących witrynę. W przypadku projektu strony WWW – ograniczona zostaje dostępność plików systemowych i multimedialnych, które go tworzą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc, gdy serwis nie wyświetla się – pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie, kiedy upływa termin ważności poszczególnych usług.

Radzimy: Aby mieć pewność, iż w natłoku obowiązków firma nie zapomni o przedłużeniu ważności danej usługi, powinna podczas jej wyboru sprawdzić, czy usługodawca przypomina o zbliżającym się terminie dokonania prolongaty. Ważne jest, aby dokonywał tego wielokrotnie oraz poprzez różne kanały komunikacji. 

Polecamy: Serwer dla firmy a parametry bezpieczeństwa

Kontrola wykorzystania serwera

REKLAMA

Jeżeli wygaśnięcie usług nie stanowi przyczyny zablokowania strony WWW, warto przeanalizować wykorzystanie parametrów serwera. Być może przekroczenie jednego z nich spowodowało zawieszenie działania hostingu, co znalazło bezpośrednie odzwierciedlenie w niedziałającym serwisie internetowym.

W momencie, gdy wartości podstawowych parametrów (powierzchni dyskowej, transferu) nie zostały przekroczone, może się okazać, iż dotyczy to szczegółowych cech hostingu – tzw. parametrów bezpieczeństwa. Są to precyzyjnie określone właściwości, które definiują dopuszczalny stopień wykorzystania usługi przez każdego z użytkowników. Określane są one dla hostingu współdzielonego. Oznacza to, iż na jednej fizycznej maszynie znajduje się wiele kont hostingowych. Aby wyeliminować sytuację, kiedy jeden z użytkowników doprowadziłby to przeciążenia urządzenia, blokując tym samym pozostałe konta znajdujące się na nim, usługodawca określa parametry bezpieczeństwa. 

Radzimy: Warto wybrać taki serwer, którego dostawca udostępnia ww. właściwości oraz umożliwia kontrolę nad ich eksploatacją. Stały monitoring wykorzystania parametrów bezpieczeństwa w panelu administracyjnym pozwoli przedsiębiorstwu uniknąć sytuacji związanej z ich przekroczeniem.

Przekroczenie parametrów dla danego elementu

REKLAMA

Oprócz ogólnego przeciążenia serwera, przyczyną ww. sytuacji może być także wykorzystanie właściwości przeznaczonych na daną usługę (w tym wypadku – stronę WWW). Powierzchnia dyskowa hostingu jest zazwyczaj dzielona na sektory, odpowiadające poszczególnym elementom: plikom tworzącym witrynę, poczcie elektronicznej oraz bazom danych. Wraz z rozwojem firmy – rosną jej potrzeby. Może się okazać, że po jakimś czasie potrzebne będzie więcej przestrzeni na pocztę elektroniczną dla zatrudnianych osób niż na stronę WWW lub odwrotnie, gdy wdrożone zostaną nowe funkcjonalności w obrębie firmowej witryny. 

Radzimy: Wybierając serwer, należy zwrócić uwagę, aby przestrzenią firmowego serwera można było dysponować swobodnie. Dzięki temu, przedsiębiorca sam będzie mógł zadecydować, ile miejsca chce przeznaczyć na serwis, a ile np. na konta e-mail. W momencie przekroczenia limitu przeznaczonego na stronę WWW, wystarczające będzie jego zwiększenie.

Przekierowanie domeny

Niewyświetlanie strony internetowej może być także wynikiem błędnej konfiguracji adresu WWW, który do niej prowadzi. Oznacza to, że domena przekierowana została na nieprawidłowy serwer bądź folder na nim utworzonym. Aby po wpisaniu adresu internetowego w okno przeglądarki wyświetlała się witryna, musi on wskazywać dokładnie na miejsce, w którym znajdują się pliki systemowe tworzące serwis. Jeżeli w ostatnim czasie nie wprowadzano żadnych zmian odnośnie przekierowania domeny, warto sprawdzić, czy zmianom nie uległa nazwa pliku źródłowego lub folderu, na które powinien wskazywać adres WWW.

Zobacz koniecznie:  Wybór nazwy domeny

Radzimy: Przekierowanie domeny sprawdzić można w panelu klienta, z którego została zakupiona oraz w panelu administracyjnym serwera. Jeżeli adres WWW i hosting zakupione zostały u jednego usługodawcy prawidłowe skonfigurowanie usługi nie powinno sprawić nikomu problemy.

Działanie strony WWW uzależnione jest od usług wirtualnych. Warto więc przykładać szczególną uwagę do ich wykorzystania, prolongaty i konfiguracji. Dbałość o te aspekty pozwoli uniknąć komplikacji, mogących zablokować działanie serwisu, a więc i odciąć dostęp do cennych informacji potencjalnym klientom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA