Co zrobić, gdy firmowy serwis nie działa - kilka porad
REKLAMA
REKLAMA
Gdy strona WWW nie odpowiada, mimo iż adres wprowadzony w okno przeglądarki jest poprawny, najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie kilku aspektów, mogących wpłynąć na wystąpienie ww. sytuacji.
REKLAMA
Ważności usług
Najczęstszą przyczyną tego, że serwis internetowy nie działa, jest brak terminowej prolongaty usług.
Aby strona WWW mogła funkcjonować, niezbędne są trzy działające usługi: domena, serwer oraz projekt witryny.
Usługi te nabywane są zazwyczaj w modelach abonamentowych. W przypadku zakończenia okresu abonamentowego domeny dostęp do treści serwisu jest niemożliwy, gdyż działać przestaje ścieżka, która do nich prowadziła. Natomiast, gdy blokada dotyczy serwera, ten nie przesyła użytkownikowi informacji tworzących witrynę. W przypadku projektu strony WWW – ograniczona zostaje dostępność plików systemowych i multimedialnych, które go tworzą.
Tak więc, gdy serwis nie wyświetla się – pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie, kiedy upływa termin ważności poszczególnych usług.
Radzimy: Aby mieć pewność, iż w natłoku obowiązków firma nie zapomni o przedłużeniu ważności danej usługi, powinna podczas jej wyboru sprawdzić, czy usługodawca przypomina o zbliżającym się terminie dokonania prolongaty. Ważne jest, aby dokonywał tego wielokrotnie oraz poprzez różne kanały komunikacji.
Polecamy: Serwer dla firmy a parametry bezpieczeństwa
Kontrola wykorzystania serwera
REKLAMA
Jeżeli wygaśnięcie usług nie stanowi przyczyny zablokowania strony WWW, warto przeanalizować wykorzystanie parametrów serwera. Być może przekroczenie jednego z nich spowodowało zawieszenie działania hostingu, co znalazło bezpośrednie odzwierciedlenie w niedziałającym serwisie internetowym.
W momencie, gdy wartości podstawowych parametrów (powierzchni dyskowej, transferu) nie zostały przekroczone, może się okazać, iż dotyczy to szczegółowych cech hostingu – tzw. parametrów bezpieczeństwa. Są to precyzyjnie określone właściwości, które definiują dopuszczalny stopień wykorzystania usługi przez każdego z użytkowników. Określane są one dla hostingu współdzielonego. Oznacza to, iż na jednej fizycznej maszynie znajduje się wiele kont hostingowych. Aby wyeliminować sytuację, kiedy jeden z użytkowników doprowadziłby to przeciążenia urządzenia, blokując tym samym pozostałe konta znajdujące się na nim, usługodawca określa parametry bezpieczeństwa.
Radzimy: Warto wybrać taki serwer, którego dostawca udostępnia ww. właściwości oraz umożliwia kontrolę nad ich eksploatacją. Stały monitoring wykorzystania parametrów bezpieczeństwa w panelu administracyjnym pozwoli przedsiębiorstwu uniknąć sytuacji związanej z ich przekroczeniem.
Przekroczenie parametrów dla danego elementu
REKLAMA
Oprócz ogólnego przeciążenia serwera, przyczyną ww. sytuacji może być także wykorzystanie właściwości przeznaczonych na daną usługę (w tym wypadku – stronę WWW). Powierzchnia dyskowa hostingu jest zazwyczaj dzielona na sektory, odpowiadające poszczególnym elementom: plikom tworzącym witrynę, poczcie elektronicznej oraz bazom danych. Wraz z rozwojem firmy – rosną jej potrzeby. Może się okazać, że po jakimś czasie potrzebne będzie więcej przestrzeni na pocztę elektroniczną dla zatrudnianych osób niż na stronę WWW lub odwrotnie, gdy wdrożone zostaną nowe funkcjonalności w obrębie firmowej witryny.
Radzimy: Wybierając serwer, należy zwrócić uwagę, aby przestrzenią firmowego serwera można było dysponować swobodnie. Dzięki temu, przedsiębiorca sam będzie mógł zadecydować, ile miejsca chce przeznaczyć na serwis, a ile np. na konta e-mail. W momencie przekroczenia limitu przeznaczonego na stronę WWW, wystarczające będzie jego zwiększenie.
Przekierowanie domeny
Niewyświetlanie strony internetowej może być także wynikiem błędnej konfiguracji adresu WWW, który do niej prowadzi. Oznacza to, że domena przekierowana została na nieprawidłowy serwer bądź folder na nim utworzonym. Aby po wpisaniu adresu internetowego w okno przeglądarki wyświetlała się witryna, musi on wskazywać dokładnie na miejsce, w którym znajdują się pliki systemowe tworzące serwis. Jeżeli w ostatnim czasie nie wprowadzano żadnych zmian odnośnie przekierowania domeny, warto sprawdzić, czy zmianom nie uległa nazwa pliku źródłowego lub folderu, na które powinien wskazywać adres WWW.
Zobacz koniecznie: Wybór nazwy domeny
Radzimy: Przekierowanie domeny sprawdzić można w panelu klienta, z którego została zakupiona oraz w panelu administracyjnym serwera. Jeżeli adres WWW i hosting zakupione zostały u jednego usługodawcy prawidłowe skonfigurowanie usługi nie powinno sprawić nikomu problemy.
Działanie strony WWW uzależnione jest od usług wirtualnych. Warto więc przykładać szczególną uwagę do ich wykorzystania, prolongaty i konfiguracji. Dbałość o te aspekty pozwoli uniknąć komplikacji, mogących zablokować działanie serwisu, a więc i odciąć dostęp do cennych informacji potencjalnym klientom.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.