REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy netbook nadaje się do firmy

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2007 roku na rynku pojawił się Asus Eee PC 700, i był to pierwszy komputer, który zapoczątkował rynek nowych urządzeń mobilnych – netbooków. Obecnie na świecie sprzedaje się 30 milionów sztuk tych komputerów.

Młodszy brat notebooka, choć w umysłach ludzi na całym świecie pojawił się zaledwie 3 lata temu, ma już w branży ugruntowaną pozycję. Sprzedaż rośnie z roku na rok. Pierwszym co rzuca się w oczy, gdy oglądamy netbooka jest mniejszy rozmiar. Rozmiar ekranu wacha się od 8 do 12 cali. Skromniejsza jest również sama obudowa i klawiatura ( kupując netbooka warto go przetestować pod względem ergonomii – po prostu spróbować coś na nim napisać, niektóre modele bowiem wyposażone są w tak małe klawisze, że nie sposób na nich wygodnie pracować). Jeśli chodzi o procesory to w netbookach również zastosowane słabsze jednostki. Podstawą większości modeli jest procesor Intel Atom (zaprojektowany specjalnie aby zużywał mniej energii). Ilość pamięci RAM, rzadko przekracza poziom 1 GB. Znaczące różnice ( mające też wpływ na cenę) występują w pojemnościach i rodzajach dysków twardych. Droższe i lżejsze modele dla biznesu (wykończone zazwyczaj aluminium lub wysokiej klasy tworzywem sztucznym) mają wbudowane dyski SSD.

REKLAMA

Zalety

Głównym powodem, dla którego konsumenci tak dobrze przyjęli nowe urządzenie jest z pewnością mobilność – ważą one zazwyczaj mniej niż kilogram, a dzięki nowym procesorom i dobremu zarządzaniu baterią mogą pracować bez ładowania nawet 8 godzin. Choć obecnie ok. 95% urządzeń pracuje pod kontrolą Windowsa, na netbooki instalowane są również Linuksy oraz nowy system od Google – Android ( zaprojektowany specjalnie dla słabszych komputerów).

Wady

REKLAMA

Po optymistycznym wstępnie warto zająć się również minusami. Jeśli chodzi o netbooki każda ich zaleta jest jednocześnie wadą. Niewielkie ekrany mają ograniczone zastosowanie: niezbyt wygodnie się na nich czyta, 8-calowe kino może być naprawdę drogą przez mękę, a dłuższa praca biurowa skazana jest na porażkę. Jeśli często pracujemy w arkuszu kalkulacyjnym lub edytorze tekstu, i cenimy swój wzrok powinniśmy pomyśleć o większej jednostce. Mniejsza klawiatura i touchpad przy dłuższej sesji zdecydowanie szybciej męczą dłonie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym minusem jaki przyniosła miniaturyzacja jest słabe wyposażenie. Brak gniazd PCMCIA i ExpresCard , czy liczba wejść USB ograniczona zazwyczaj do trzech to dopiero początek. Najbardziej bolesnym okazać się może brak napędu optycznego – wraz z nim przepada oglądanie filmów na DVD czy instalowanie z nich programów.

Bilans strat i zysków

Podsumowując netbooka, pamiętać należy o jednym, że w większości przypadków nie sprawdzi się on jako główny (domowy lub firmowy) komputer. Stanowi on raczej rozszerzenie oferty, gdyż jest to sprzęt z którego skorzystamy gdy najważniejsza będzie wygoda. Jego przeznaczenie z racji rozmiarów są podróże, a w domu przeglądanie Internetu. Nawet wytrwałym użytkownikom nie polecamy oglądać na nich filmu czy pisać pracy magisterskiej. Zaletą netbooków bez wątpienia jest cena – podstawowe modele kosztują obecnie już nawet 900 zł. 

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA