A jak Adres IP
REKLAMA
REKLAMA
Administrator
REKLAMA
Administrator (potocznie admin) – informatyk zajmujący się zarządzaniem całością lub wydzieloną częścią systemu informatycznego, odpowiadający za jego sprawne działanie. Wyróżnia się administratorów:systemów operacyjnych, baz danych, serwerów, sieci, poszczególnych usług typu fora dyskusyjne, czaty itp., gdzie rola administratora sprowadza się przede wszystkim do moderowania.
REKLAMA
Do zadań administratora należy nadzorowanie pracy serwerów, dodawanie, ewentualna edycja danych, i kasowanie kont ich użytkowników, konfiguracja komputerów, instalowanie oprogramowania, dbanie o bezpieczeństwo systemu i opcjonalnie samych danych, nadzorowanie, wykrywanie i eliminowanie nieprawidłowości, asystowanie i współpraca z zewnętrznymi specjalistami przy pracach instalacyjnych, konfiguracyjnych i naprawczych, dbanie o porządek (dotyczy w szczególności forów internetowych) itp.
Ze względu na zakres obowiązków, specjalistyczna wiedza typowego administratora może wykraczać poza znajomość administracji powierzonego mu oprogramowania lub sieci, i dotyczyć pogranicza takich kategorii jak m.in.: elektronika, znajomość wielu różnych języków programowania, kryptografia i kryptoanaliza, etyka.
Adres MAC
Media Access Control, zapisywany szesnastkowo 48 bitowy,12-znakowy numer, unikatowy dla każdego egzemplarza karty sieciowej. Pierwsze 24 bity oznaczają producenta karty sieciowej, kolejne numer indentyfikacyjny egzemplarza.
ADSL
Asymmetric Digital Subscriber Line, łącze umożliwiające dostęp do internetu przez linię telefoniczna oraz szybkie przesyłanie danych cyfrowych (m.in. audio i video) łącze to jest asymetryczne, odbieranie danych może odbywać się szybciej niż ich wysyłanie z powrotem.
Adware
REKLAMA
Termin adware obejmuje programy, które wyświetlają reklamy (zazwyczaj banery), niezależnie od czynności wykonywanych przez użytkowników. Programy adware są często wbudowane w darmowe oprogramowanie oraz aplikacje typu shareware (kupowane po przetestowaniu przez okres próbny), gdzie program adware stanowi bardzo często wysoką "cenę" taniego programu.
Ten rodzaj oprogramowania może być także pobierany przez trojany ze stron WWW oraz instalowany na komputerach w trybie cichym; innym przykładem mogą być narzędzia hakerów często określane jako Porywacze przeglądarek (Browser Hijackers), (instalujące program bez zgody i wiedzy użytkownika), które pobierają aplikację adware poprzez wykorzystanie luki przeglądarki internetowej.
Porywacze przeglądarek (Browser Hijackers) mogą zmienić ustawienia przeglądarki, ponownie skierować niepoprawne lub niekompletne URL-y, lub zmienić domyślną stronę główną. Mogą także ponownie skierować wyszukiwania do „płatnych” (często pornograficznych) stron internetowych.
Wiele aplikacji adware zwykle nie pojawia się w systemie na żaden z możliwych sposobów: ani przez listing pod Start | Programy, ikony w podajniku systemu czy tez poprzez listę zdarzeń. Ponadto programy adware rzadko posiadają procedurę odinstalowania a próby usunięcia ich ręcznie mogą spowodować uszkodzenie oryginalnego nośnika programu.
AIM
AIM (AOL Instant Messenger) to jeden z popularnych komunikatorów internetowych.
Analiza behawioralna
Technika ta ma na celu ustalenie, czy dana aplikacja jest szkodliwa czy nie, na podstawie jej zachowania. Jeśli aplikacja wykonuje operację, która nie mieści się w zakresie czynności "akceptowalnych", operacja ta jest ograniczana.
Na przykład próba zapisywania do pewnych części rejestru systemowego lub predefiniowanych folderów może zostać zdefiniowana jako zagrożenie. Czynność taka będzie zablokowana lub użytkownik zostanie powiadomiony o próbie jej wykonania. To dość proste podejście można dalej "rozbudować".
Można na przykład ograniczyć dostęp jednej aplikacji (przykładowo zezwalając przeglądarce internetowej na dostęp tylko do odczytu do ograniczonych elementów rejestru systemowego), udzielając jednocześnie nieograniczonego dostępu do innych programów, które nie wykorzystują Internetu.
Alternatywną metodą behawioralną jest "zawinięcie" pobranej aplikacji i ograniczenie jej działania w lokalnym systemie. Aplikacja działa w tzw. chronionej "piaskownicy" (ang. sandbox) nazywanej czasem także "placem zabaw" lub "bezpiecznym buforem", która ogranicza jej działanie zgodnie z predefiniowaną polityką.
Operacje programu porównywane są z zestawem reguł. W zależności od polityki, czynności wykonywane przez program mogą zostać uznane za naruszenie polityki. W takim przypadku niepożądana operacja zostanie zablokowana.
Antywirusowe bazy danych
Sygnatury zagrożeń zawierają dane niezbędne do znalezienia i usunięcia złośliwego kodu. Bazy danych zawierają szereg definicji wirusów (lub sygnatur), unikatowe sekwencje bajtów typowe dla każdego złośliwego kodu. Analiza sygnatur jest jedną z kluczowych metod wykorzystywanych do wykrywania i usuwania złośliwego kodu.
API
Termin ten określa sposób komunikowania się oprogramowania z innymi programami, umożliwiając tym programom wykorzystanie swojej funkcjonalności. API (Application Program Interface) oferuje szereg powszechnie stosowanych funkcji, które programiści mogą uznać za przydatne. Na przykład, producent systemu operacyjnego dostarcza API, który umożliwia napisanie aplikacji zgodnych z systemem operacyjnym.
API dostarczany jest zazwyczaj wraz z zestawem programów, modułów i protokołów, które można wykorzystać w celu uzyskania dostępu do funkcji programu, znanym jako SDK (zestaw do konstrukcji oprogramowania). Chociaż terminy te mają różne znaczenia, często stosuje się je zamiennie. API dla silnika antywirusowego umożliwia osobom trzecim zintegrowanie skanowania antywirusowego z własną aplikacją lub programem komercyjnym.
Archive bomb
Jest to pozornie niewielki plik zarchiwizowany, który w rzeczywistości jest wysoce skompresowany i rozpakowuje się do dużego pliku lub kilku identycznych plików. Ponieważ skanowanie takich archiwów zajmuje zazwyczaj dużo czasu, potencjalnie stanowią one atak DDoS na program antywirusowy, który podejmuje próbę ich skanowania.
Dobre programy antywirusowe zawierają niewielki algorytm, który pozwala uniknąć rozpakowywania takich plików.
Archiwizery
Archiwizery to programy kompresujące pliki danych do postaci archiwów. Najbardziej popularnym obecnie archiwizerem jest Winzip wykorzystujący kompresję ZIP.
Najpopularniejsze obecnie rodzaje kompresji to ZIP, RAR, ARJ oraz CAB. Format CAB jest często używany do archiwizacji wersji instalacyjnych aplikacji systemu MS Windows.
Na rynku obecnych jest wiele programów archiwizujących. Do najbardziej znanych należą WinZip, WinRar, 7ZIP i wiele innych. Większość z nich, oprócz własnych formatów, może tworzyć archiwa ZIP.
Obecnie twórcy wirusów często archiwizują kopie szkodników. Niekiedy zabezpieczają oni takie archiwa przy użyciu haseł. Odbiorca wiadomości e-mail zawierającej takie archiwum może dojść do wniosku, że załączony plik jest bezpieczny i uruchomić go.
ASCII
Opracowany przez amerykański instytut ANSI [American National Standards Institute], ASCII (American Standard Code for Information Interchange) jest jednym z najpowszechniejszych standardów reprezentowania tekstu na komputerze. Każdy znak (alfanumeryczny lub znak specjalny) reprezentowany jest liczbą binarną.
System ASCII wykorzystywany jest przez DOS i systemy operacyjne oparte na Uniksie. Natomiast Windows NT, Windows 2000, Windows XP i Windows Vista stosują nowszy standard o nazwie Unicode.
Atak Dos
Ataki DoS (Denial of Service) mają na celu utrudnienie lub całkowite uniemożliwienie normalnego działania witryny internetowej, sieci, serwera lub innych zasobów. Hakerzy i twórcy wirusów używają różnych metod do przeprowadzenia ataków DoS. Typowe ataki DoS przeciążają serwery nieustającymi żądaniami. Powoduje to albo duże spowolnienie serwerów, w wyniku czego sfrustrowani użytkownicy rezygnują z ich użytkowania, albo całkowitą awarię serwerów.
Atak DDoS (Distributed Denial of service) różni się od ataku DoS jedynie wykorzystywaną metodą. Atak DdoS przeprowadzany jest równocześnie z wielu komputerów. Hakerzy lub twórcy wirusów zazwyczaj używają zaatakowanego komputera jako komputer „master” oraz koordynują atak pośród innych, tak zwanych komputerów „zombie”. Zarówno komputery zombie jak i master są atakowane przez wykorzystywanie luki w oprogramowaniu w celu zainstalowania trojana lub innego szkodliwego kodu.
Atak DDoS
Atak DDoS [Distributed Denial of Service] jest odmianą ataku DoS, stworzonego do całkowitego uniemożliwienia normalnego działania witryny internetowej, sieci, serwera lub innych zasobów. Atak DDoS (Distributed Denial of service) różni się od ataku DoS jedynie wykorzystywaną metodą.
Atak DdoS przeprowadzany jest równocześnie z wielu komputerów. Hakerzy lub twórcy wirusów zazwyczaj używają zaatakowanego komputera jako komputer „master” oraz koordynują atak za pośrednictwem innych, tak zwanych komputerów „zombie”. Zarówno komputery zombie jak i master są atakowane przez wykorzystywanie luki w oprogramowaniu w celu zainstalowania trojana lub innego szkodliwego kodu.
AVI
Audio Video Interleave - format multimedialny danych audiowizualnych. Format AVI zapisuje dane, dzieląc je na części. Technologia należąca do Microsoftu.
Kaspersky Lab Polska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.