reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Reklama w Internecie > Jakie korzyści mogą wynikać z przemyślanej strategii

Jakie korzyści mogą wynikać z przemyślanej strategii


Obejmujące pełen wachlarz możliwych działań plany rozwoju i działalności małych i średnich firm, mimowolnie stają się ich strategią. Ułożenie jej pozwala na osiągnięcie zróżnicowanych korzyści.

Strategia to kompleksowy plan osiągania celów. To proces ustalania długookresowych zamierzeń, wyboru kierunków działania oraz alokacji zasobów niezbędnych do osiągnięcia tych założeń. Podstawowa zasada, której warto się trzyma, mówi, aby mierzyć siły na zamiary, czyli nie starać się od razu konkurować ze swoimi najsilniejszymi przeciwnikami na rynku. Zamiast walczy z silnym konkurentem, który ma już ugruntowaną pozycję w branży i w internecie, lepiej spróbować znaleźć dla swojej firmy taką niszę rynkową, w której można by zaoferować dużo więcej niż konkurencja. Można też oczywiście szukać takiej niszy, która nie jest opłacalna dla naszych konkurentów.

Są trzy rodzaje korzyści, jakie może odnieść firma, która pierwsza wejdzie z produktem na rynek:

- Chronione prawem autorskim, patentami i licencjami technologie użyte do stworzenia innowacyjnych usług (rozwiązań) powstrzymują ataki konkurentów. Dzięki temu producent/dystrybutor uzyskuje możliwość czerpania korzyści z tymczasowego monopolu na jego produkt.
- Nazwa pierwszego dostępnego na rynku produktu może zostać zaakceptowana przez konsumentów i używana jako synonim grupy produktów lub usługi, nawet jeśli ich producentami są naśladowcy. Przykładami serwisów, którym się to udało, są między innymi Allegro - serwis aukcyjny, Nasza-Klasa - serwis społecznościowy, Onet, Wirtualna Polska, Interia - serwisy informacyjne, Google - wyszukiwarka internetowa, mBank - bank internetowy.
- Koszty zmiany usługi, która stanie się standardem, zarówno finansowe, jak i niefinansowe (czas poświęcony na przyzwyczajenie się, niewygoda), mogą się okazać zbyt wysokie dla internautów (konsumentów), którzy pozostaną lojalnymi użytkownikami serwisu wprowadzonego na rynek jako pierwszy.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Co ciekawe, firmy (serwisy internetowe), które nie wprowadzają usługi (rozwiązania) jako pierwsze, ale są wczesnymi naśladowcami, także odnoszą z tego korzyści. Serwisy wprowadzające usługi oparte na technologiach, które zdobyły już zaufanie konsumentów, mają większe szanse na szybki sukces rynkowy. Rozwiązania oparte na technologiach, które zdobyły już zaufanie konsumentów, mają większe szanse na szybki sukces rynkowy. 

Podczas szukania rozwiązań technologicznych, które planuje się wdrożyć, aby zaskoczy klienta, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Na co gotowi są moi klienci?”. Ludzie (także internauci) nie lubią być zaskakiwani, a nawet jeśli lubią - oczekują prostych wskazówek, co zrobić, aby osiągnąć dany efekt.

Polecamy: Na czym polega zarządzanie strategiczne

Autor: Paweł Frankowski. Artykuł jest fragmentem książki Firmowa strona WWW. Idee, strategia, realizacja.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Korzyści wynikające z przemyślanej strategii
Korzyści wynikające z przemyślanej strategii

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama