Backup i obraz dysku - różnice
REKLAMA
REKLAMA
Tradycyjny backup danych
Tradycyjny backup danych to operacja kopiowania wybranych przez Ciebie plików w inne miejsce twardego dysku lub innego nośnika danych. Co ciekawe, operację tę możesz wykonać zarówno z użyciem specjalnego oprogramowania, jak i całkowicie ręcznie, po prostu kopiując zasoby w inne miejsce. Oczywiście, wykorzystanie oprogramowania daje dodatkową zaletę w postaci większej możliwości kontroli nad plikami. Część aplikacji ma w swojej bazie informacje o strategicznych miejscach systemu operacyjnego, o których mógłbyś zapomnieć, a które należy zabezpieczyć.
REKLAMA
Przewagą tradycyjnego backupu nad obrazem twardego dysku jest krótszy czas wykonywania całej operacji i mniejsza ilość miejsca, którą zajmą zabezpieczone w ten sposób dane. Tradycyjny backup można przeprowadzić z użyciem lokalnej sieci komputerowej lub Internetu, przesyłając dane na inny komputer. Wadą tradycyjnego backupu jest ryzyko pominięcia kluczowych plików.
Obraz twardego dysku
REKLAMA
Obraz twardego dysku (lub partycji twardego dysku, czyli jego wydzielonej części) to kompletny i bardzo dokładny backup uwzględniający wszystkie pliki zgromadzone na twardym dysku lub partycji, wraz z ich strukturą. Obraz dysku przydaje się szczególnie w sytuacji awarii twardego dysku, gdy nie ma możliwości odzyskania danych. W ten sposób na nowym nośniku danych możemy odtworzyć z obrazu kompletną strukturę oraz dane. Konieczne jest użycie odpowiedniego oprogramowania do wykonywania obrazów partycji lub całych twardych dysków. W przeciwieństwie do tradycyjnego backupu danych nie da się tego wykonać ręcznie.
Przewagą obrazu twardego dysku nad tradycyjnych backupem jest brak ryzyka wynikającego z pominięcia zasobów do zabezpieczenia. Ponieważ obraz obejmuje komplet danych nie ma potrzeby ponownej instalacji całego oprogramowania, co jest konieczne w przypadku tradycyjnego backupu danych. Wadą obrazów jest niewątpliwie dłuższy czas ich wykonywania oraz ilość miejsca, jakiego wymagają do przechowywania. W zależności od rozmiaru partycji twardego dysku może to być nawet kilka do kilkunastu gigabajtów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.