Internetowe konto bankowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie większość z nas trzyma pieniądze w banku – w Polsce istnieje już ponad 20 milionów rachunków bankowych. Tradycyjne konto w dzisiejszym nowoczesnym świecie staje się powoli nie do przyjęcia, wymaga częstych wizyt po to, by dokonać wpłaty czy przelewu. Internet otworzył przed nami nowe możliwości j jeżeli zależy nam na czasie to powinniśmy niezwłocznie taki rachunek otworzyć.
REKLAMA
Zarządzaniem domowymi finansami najlepiej kierować z domu. Konto internetowe umożliwia nam sterowanie naszymi pieniędzmi bez ruszania się z miejsca. Jakie są plusy e-konta ? Jest ich wiele. Dla zabieganych pierwszym będzie z pewnością fakt, iż żeby je założyć nie musimy ruszać się z domu. Większość banków umożliwia założenie konta poprzez wypełnienie formularza, później odwiedzi nas w umówionym terminie kurier aby podpisać umowę. Od tego momentu przez 24h na dobę ( nie licząc rzadkich okresów serwisowania) będziemy mieli dostęp do naszych oszczędności. Bez problemu prześledzimy także historie wpływów i wydatków, nawet rok wstecz.
To nie koniec, za pomocą internetowego konta możemy złożyć wniosek o kartę kredytową, otworzyć lokatę lub konto inwestycyjne. Banki dają nam możliwość zaprogramowania opłat stałych tak, aby bez naszej ingerencji wychodziły przelewy za prąd, wodę czy mieszkanie. Z mniej istotnych usług warto jeszcze wymienić doładowania telefonów komórkowych. Mogłoby się wydawać, że rozwiązanie takie pozbawione jest wad. Niestety nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie naszych pieniędzy.
Darmowe konta
Wiele banków reklamuje konta internetowe jako zwolnione od opłat. To prawda, ale pamiętajmy, że często istnieje wiele ukrytych opłat o których dowiadujemy się dopiero w trakcie korzystania. Choć z e-kont korzysta z już ponad 8 milionów Polaków to nadal nie stanowią oni większości klientów. Nazwą bank internetowy może się pochwalić w naszym kraju niewiele instytucji – najpopularniejszym z pewnością jest mBank należący do grupy BRE. Banki takie nie mają siedzib jak ich tradycyjne odpowiedniki, a większość spraw załatwianych jest drogą elektroniczną. Pozostałe oferty pochodzą od zwykłych banków, oferujących dodatkowo obsługę konta poprzez sieć. Często aby przyciągnąć klientów konta internetowe oprocentowane są wyżej niż zwykłe ROR-y. Banki stać na to, gdyż obsługa e-kont jest znacznie tańsza – odchodzą koszty placówek i pracowników.
Uwaga na pułapki
Choć za założenie e-konta i wydanie karty płatniczej nie zapłacimy ani grosza, nie możemy bezkrytycznie przyjmować reklamowej papki. Większość spotów zachęcających nas do założenia rachunku nie informuje o kosztach ukrytych. Wiele banków pobiera na przykład pieniądze za prowadzenie konta. Inne obciążają nas kosztem pobrania gotówki z bankomatu, który nie jest na liście współpracujących z daną siecią.
Złodzieje
REKLAMA
Historia kradzieży pieniędzy jest tak długa jak historia banków. Wprowadzenie internetowej obsługi kont nie zmieniło w tej kwestii zbyt wiele. Warto więc zadać sobie pytanie czy bank, w którym otwieramy e-rachunek wystarczająco zabezpiecza nasze pieniądze. Wyniki badań są jednogłośne – tak. Polskie banki stosują obecnie najnowocześniejsze na świecie systemy bezpieczeństwa. Pierwszym etapem jest logowanie. Każdy użytkownik posiada indywidualny nr klienta i hasło. Obecnie ważniejszy jest drugi etap – potwierdzenia dokonania transakcji. Banki różnią się w tej kwestii, niektóre stosują listę kodów jednorazowych, inne hasła przesyłane SMS-em lub tokeny ( urządzenia generujące zmienne kody).
Mimo profesjonalnych zabezpieczeń nadal istnieje pewne ryzyko. Najważniejszym, a zarazem najsłabszym ogniwem zawsze będzie człowiek. Przestępcy o tym wiedzą, i stosują coraz to sprytniejsze metody wyłudzania informacji od nieświadomych internautów. Prym wiodą wyszukane metody socjotechniczne lub strony podszywające się pod oryginalne portale bankowe. Często z kradzieżą pieniędzy z naszym kont wiążą się fałszywe e-maile, które udają bankowe komunikaty. Złodzieje wyłudzają za ich pomocą nasze loginy i hasła, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na fakt, że prawdziwe banki nigdy nie żądają od nas takich danych. Z raportu portalu Bankier.pl wynika, że najlepsze zabezpieczenia oferują banki tj. BNP Parbias Fortis, Raiffeisen Bank Polska oraz Euro Bank. Internetowe konto bankowe to rozwiązanie tanie i wygodne, pamiętajmy jednak o starannym wyborze oferty i zachowaniu ostrożności podczas korzystania z e-konta.
Porady, triki i tutoriale (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA