REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Internetowe konta bankowe już na dobre zadomowiły się w polskich firmach i gospodarstwach domowych. Korzystanie z nich jest szybsze i wygodniejsze niż ciągłe wycieczki do banku.

REKLAMA

Obecnie większość z nas trzyma pieniądze w banku – w Polsce istnieje już ponad 20 milionów rachunków bankowych. Tradycyjne konto w dzisiejszym nowoczesnym świecie staje się powoli nie do przyjęcia, wymaga częstych wizyt po to, by dokonać wpłaty czy przelewu. Internet otworzył przed nami nowe możliwości j jeżeli zależy nam na czasie to powinniśmy niezwłocznie taki rachunek otworzyć.

REKLAMA

Zarządzaniem domowymi finansami najlepiej kierować z domu. Konto internetowe umożliwia nam sterowanie naszymi pieniędzmi bez ruszania się z miejsca. Jakie są plusy e-konta ? Jest ich wiele. Dla zabieganych pierwszym będzie z pewnością fakt, iż żeby je założyć nie musimy ruszać się z domu. Większość banków umożliwia założenie konta poprzez wypełnienie formularza, później odwiedzi nas w umówionym terminie kurier aby podpisać umowę. Od tego momentu przez 24h na dobę ( nie licząc rzadkich okresów serwisowania) będziemy mieli dostęp do naszych oszczędności. Bez problemu prześledzimy także historie wpływów i wydatków, nawet rok wstecz.

To nie koniec, za pomocą internetowego konta możemy złożyć wniosek o kartę kredytową, otworzyć lokatę lub konto inwestycyjne. Banki dają nam możliwość zaprogramowania opłat stałych tak, aby bez naszej ingerencji wychodziły przelewy za prąd, wodę czy mieszkanie. Z mniej istotnych usług warto jeszcze wymienić doładowania telefonów komórkowych. Mogłoby się wydawać, że rozwiązanie takie pozbawione jest wad. Niestety nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie naszych pieniędzy.

Darmowe konta

Wiele banków reklamuje konta internetowe jako zwolnione od opłat. To prawda, ale pamiętajmy, że często istnieje wiele ukrytych opłat o których dowiadujemy się dopiero w trakcie korzystania. Choć z e-kont korzysta z już ponad 8 milionów Polaków to nadal nie stanowią oni większości klientów. Nazwą bank internetowy może się pochwalić w naszym kraju niewiele instytucji – najpopularniejszym z pewnością jest mBank należący do grupy BRE. Banki takie nie mają siedzib jak ich tradycyjne odpowiedniki, a większość spraw załatwianych jest drogą elektroniczną. Pozostałe oferty pochodzą od zwykłych banków, oferujących dodatkowo obsługę konta poprzez sieć. Często aby przyciągnąć klientów konta internetowe oprocentowane są wyżej niż zwykłe ROR-y. Banki stać na to, gdyż obsługa e-kont jest znacznie tańsza – odchodzą koszty placówek i pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga na pułapki

Choć za założenie e-konta i wydanie karty płatniczej nie zapłacimy ani grosza, nie możemy bezkrytycznie przyjmować reklamowej papki. Większość spotów zachęcających nas do założenia rachunku nie informuje o kosztach ukrytych. Wiele banków pobiera na przykład pieniądze za prowadzenie konta. Inne obciążają nas kosztem pobrania gotówki z bankomatu, który nie jest na liście współpracujących z daną siecią.

Złodzieje

REKLAMA

Historia kradzieży pieniędzy jest tak długa jak historia banków. Wprowadzenie internetowej obsługi kont nie zmieniło w tej kwestii zbyt wiele. Warto więc zadać sobie pytanie czy bank, w którym otwieramy e-rachunek wystarczająco zabezpiecza nasze pieniądze. Wyniki badań są jednogłośne – tak. Polskie banki stosują obecnie najnowocześniejsze na świecie systemy bezpieczeństwa. Pierwszym etapem jest logowanie. Każdy użytkownik posiada indywidualny nr klienta i hasło. Obecnie ważniejszy jest drugi etap – potwierdzenia dokonania transakcji. Banki różnią się w tej kwestii, niektóre stosują listę kodów jednorazowych, inne hasła przesyłane SMS-em lub tokeny ( urządzenia generujące zmienne kody).

Mimo profesjonalnych zabezpieczeń nadal istnieje pewne ryzyko. Najważniejszym, a zarazem najsłabszym ogniwem zawsze będzie człowiek. Przestępcy o tym wiedzą, i stosują coraz to sprytniejsze metody wyłudzania informacji od nieświadomych internautów. Prym wiodą wyszukane metody socjotechniczne lub strony podszywające się pod oryginalne portale bankowe. Często z kradzieżą pieniędzy z naszym kont wiążą się fałszywe e-maile, które udają bankowe komunikaty. Złodzieje wyłudzają za ich pomocą nasze loginy i hasła, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na fakt, że prawdziwe banki nigdy nie żądają od nas takich danych. Z raportu portalu Bankier.pl wynika, że najlepsze zabezpieczenia oferują banki tj. BNP Parbias Fortis, Raiffeisen Bank Polska oraz Euro Bank. Internetowe konto bankowe to rozwiązanie tanie i wygodne, pamiętajmy jednak o starannym wyborze oferty i zachowaniu ostrożności podczas korzystania z e-konta.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA