REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Internetowe konta bankowe już na dobre zadomowiły się w polskich firmach i gospodarstwach domowych. Korzystanie z nich jest szybsze i wygodniejsze niż ciągłe wycieczki do banku.

REKLAMA

Obecnie większość z nas trzyma pieniądze w banku – w Polsce istnieje już ponad 20 milionów rachunków bankowych. Tradycyjne konto w dzisiejszym nowoczesnym świecie staje się powoli nie do przyjęcia, wymaga częstych wizyt po to, by dokonać wpłaty czy przelewu. Internet otworzył przed nami nowe możliwości j jeżeli zależy nam na czasie to powinniśmy niezwłocznie taki rachunek otworzyć.

REKLAMA

Zarządzaniem domowymi finansami najlepiej kierować z domu. Konto internetowe umożliwia nam sterowanie naszymi pieniędzmi bez ruszania się z miejsca. Jakie są plusy e-konta ? Jest ich wiele. Dla zabieganych pierwszym będzie z pewnością fakt, iż żeby je założyć nie musimy ruszać się z domu. Większość banków umożliwia założenie konta poprzez wypełnienie formularza, później odwiedzi nas w umówionym terminie kurier aby podpisać umowę. Od tego momentu przez 24h na dobę ( nie licząc rzadkich okresów serwisowania) będziemy mieli dostęp do naszych oszczędności. Bez problemu prześledzimy także historie wpływów i wydatków, nawet rok wstecz.

To nie koniec, za pomocą internetowego konta możemy złożyć wniosek o kartę kredytową, otworzyć lokatę lub konto inwestycyjne. Banki dają nam możliwość zaprogramowania opłat stałych tak, aby bez naszej ingerencji wychodziły przelewy za prąd, wodę czy mieszkanie. Z mniej istotnych usług warto jeszcze wymienić doładowania telefonów komórkowych. Mogłoby się wydawać, że rozwiązanie takie pozbawione jest wad. Niestety nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie naszych pieniędzy.

Darmowe konta

Wiele banków reklamuje konta internetowe jako zwolnione od opłat. To prawda, ale pamiętajmy, że często istnieje wiele ukrytych opłat o których dowiadujemy się dopiero w trakcie korzystania. Choć z e-kont korzysta z już ponad 8 milionów Polaków to nadal nie stanowią oni większości klientów. Nazwą bank internetowy może się pochwalić w naszym kraju niewiele instytucji – najpopularniejszym z pewnością jest mBank należący do grupy BRE. Banki takie nie mają siedzib jak ich tradycyjne odpowiedniki, a większość spraw załatwianych jest drogą elektroniczną. Pozostałe oferty pochodzą od zwykłych banków, oferujących dodatkowo obsługę konta poprzez sieć. Często aby przyciągnąć klientów konta internetowe oprocentowane są wyżej niż zwykłe ROR-y. Banki stać na to, gdyż obsługa e-kont jest znacznie tańsza – odchodzą koszty placówek i pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga na pułapki

Choć za założenie e-konta i wydanie karty płatniczej nie zapłacimy ani grosza, nie możemy bezkrytycznie przyjmować reklamowej papki. Większość spotów zachęcających nas do założenia rachunku nie informuje o kosztach ukrytych. Wiele banków pobiera na przykład pieniądze za prowadzenie konta. Inne obciążają nas kosztem pobrania gotówki z bankomatu, który nie jest na liście współpracujących z daną siecią.

Złodzieje

REKLAMA

Historia kradzieży pieniędzy jest tak długa jak historia banków. Wprowadzenie internetowej obsługi kont nie zmieniło w tej kwestii zbyt wiele. Warto więc zadać sobie pytanie czy bank, w którym otwieramy e-rachunek wystarczająco zabezpiecza nasze pieniądze. Wyniki badań są jednogłośne – tak. Polskie banki stosują obecnie najnowocześniejsze na świecie systemy bezpieczeństwa. Pierwszym etapem jest logowanie. Każdy użytkownik posiada indywidualny nr klienta i hasło. Obecnie ważniejszy jest drugi etap – potwierdzenia dokonania transakcji. Banki różnią się w tej kwestii, niektóre stosują listę kodów jednorazowych, inne hasła przesyłane SMS-em lub tokeny ( urządzenia generujące zmienne kody).

Mimo profesjonalnych zabezpieczeń nadal istnieje pewne ryzyko. Najważniejszym, a zarazem najsłabszym ogniwem zawsze będzie człowiek. Przestępcy o tym wiedzą, i stosują coraz to sprytniejsze metody wyłudzania informacji od nieświadomych internautów. Prym wiodą wyszukane metody socjotechniczne lub strony podszywające się pod oryginalne portale bankowe. Często z kradzieżą pieniędzy z naszym kont wiążą się fałszywe e-maile, które udają bankowe komunikaty. Złodzieje wyłudzają za ich pomocą nasze loginy i hasła, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na fakt, że prawdziwe banki nigdy nie żądają od nas takich danych. Z raportu portalu Bankier.pl wynika, że najlepsze zabezpieczenia oferują banki tj. BNP Parbias Fortis, Raiffeisen Bank Polska oraz Euro Bank. Internetowe konto bankowe to rozwiązanie tanie i wygodne, pamiętajmy jednak o starannym wyborze oferty i zachowaniu ostrożności podczas korzystania z e-konta.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA