Po czym internauci rozpoznają przestarzałe serwisy internetowe?
REKLAMA
REKLAMA
Przede wszystkim – od razu rzuca się w oczy design strony. To, że nam – właścicielom witryny – się on podoba, nie oznacza, że tak samo przypadnie on do gustu naszym klientom. Strony internetowe, projektowane kilka lat temu, często odbiegają od współczesnych standardów.
REKLAMA
Jaskrawe, męczące wzrok kolory, krzykliwe, mrugające elementy graficzne, toporna, nieczytelna, zbyt duża lub zbyt mała czcionka, brak konsekwencji w wyróżnianiu elementów tekstu (np. nagłówków, linków) – te elementy można nazwać grzechami głównymi. Ważny jest też ogólny layout strony. Nieodpowiednie skomponowanie tekstu i grafiki może z miejsca zniechęcić internautę.
Polecamy: Jak właściwie eksponować domenę?
Technologie
REKLAMA
Przez ostatnie lata zmieniły się też kanony programowania, pojawiły się nowe technologie. Dziś, na przykład, nikt nie buduje stron w oparciu o ramki czy tabele. Rzadko spotykane są również strony Flashowe, które jeszcze do niedawna cieszyły się bardzo dużą popularnością (dziś we Flashu przeważnie projektuje się głównie elementy witryn, np. galerie zdjęć).
Pojawiły się nowe funkcjonalności, które zdążyły już stać się standardem – formularze kontaktowe, mapki zintegrowane z mapami Google, za to zniknęły np. liczniki odwiedzin. Coraz częściej w serwisach można zauważyć również funkcje, wspierające interakcję z internautami – logowanie, konta użytkowników, komentarze, czat z konsultantem.
Konstrukcja wielu starszych stron internetowych nie jest również przystosowana do tego, by uruchamiać je w różnych przeglądarkach. Projektując witrynę, trzeba wziąć pod uwagę, że internauci korzystają z kilku odmiennych przeglądarek w różnych wersjach, a strona musi się otwierać bez błędów we wszystkich z nich.
Polecamy: Czy zmieniać już istniejącą stronę internetową?
Autor: Netface
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.