| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Kredyt technologiczny – czym jest i komu się przyda?

Kredyt technologiczny – czym jest i komu się przyda?

Już za dwa tygodnie, a dokładniej 20 czerwca rozpocznie się pierwszy nabór wniosków i udzielenie kredytu technologicznego, po wprowadzeniu nowych zasad jego przyznawania. Warto się tym zainteresować, gdyż do wykorzystania jest prawie 280 miliona złotych. A dla kogo przeznaczony jest ten kredyt i na jakich zasadach jest przyznawany?

Kredyt przeznaczony jest dla firm z sektora MSP, które za zdobyte pieniądze mogą zakupić i wdrożyć najnowsze technologie. Większości nowych firm po prostu nie stać na nowoczesne technologie, a kredyt daje im szansę szybszego i równego rozwoju. Kredyt technologiczny bowiem, to finansowe wsparcie skierowane dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Na czym ten kredyt polega?

Otóż kredyt technologiczny przybiera formę premii technologicznej, która stanowi spłatę części kredytu technologicznego, udzielanego przez bank komercyjny. Czy każdy może go dostać? Otóż nie, gdyż warunkiem uzyskanie takiej premii jest zakup i wdrożenie nowej technologii bądź wdrożenie własnej nowej technologii, a następnie uruchomienie wytwarzania nowych lub ulepszonych towarów, procesów i usług. Firma, która dostanie pozytywną odpowiedź odnośnie takiego kredytu, musi spełnić jego warunki.

Zobacz również: Czy jeden dobry pomysł na e-biznes wystarczy na kilka lat?

Wracając do pojęcia technologii. Otóż zakupiona lub wdrożona technologia musi być nowoczesna, a już na pewno nie starsza niż 5 lat. Ponadto musi mieć ona postać prawa własności przemysłowej, usługi badawczo-rozwojowej, albo nieopatentowanej wiedzy technicznej. Jeśli więc firma chce się rozwijać i inwestować w nowoczesne technologie, jest duża szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jeśli jednak firma woli kupić starszy sprzęt używany, nie ma co liczyć na pomoc.

Najbliższy nabór wniosków w ramach Działania 4.3 Kredyt Technologiczny rozpocznie się już 20 czerwca br. i prowadzony będzie do momentu wyczerpania środków przeznaczonych do wykorzystania w ramach Kredytu Technologicznego w 2011 roku, czyli dokładnie 278 196 005,08 zł. lub zamknięcia konkursu. Trzeba więc się spieszyć, gdyż chętnych na pomoc w rozwoju z pewnością nie zabraknie. 

Sprawdź też: Czy w e-biznesie wystarczy zwabić klienta na stronę internetową?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »