reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Czy czeka nas koniec Internetu? Rozwiązaniem może być modernizacja!

Czy czeka nas koniec Internetu? Rozwiązaniem może być modernizacja!

Każdy użytkownik Internetu doskonale się, że jego komputer ma swego rodzaju wizytówkę, czyli adres IP. Jak wiadomo, adresy te są wykorzystywane do komunikacji pomiędzy poszczególnymi maszynami. Adresy IP to niemal fundamenty, elementy tworzące siatkę, jaką jest Internet. Niestety już niedługo, liczba wykorzystywanych adresów stosowanego obecnie protokółu IPv4 może zostać wyczerpana. Rozwiązaniem jest wdrażany nowe rozwiązanie IPv6. Niestety modernizacje przeprowadzane są w ślimaczym tempie. Co może nam grozić za kilka miesięcy?

Według danych organizacji NRO, ponad 95% adresów IP protokołu IPv4 zostało wykorzystanych. Granica 100% może zostać osiągnięta w przeciągu kilku miesięcy. Największe tuzy branży internetowej takie jak Google czy Facebook już prężnie pracują nad zmianą adresowania na nowy protokół IPv6, jednak mniejsze firmy i przedsiębiorstwa nawet nie rozpoczęły wdrażania nowych rozwiązań, niektóre nie mają nawet pojęcia o tym, że niedługo mogą zostać zrzucone do „drugiej ligi Internetu”. O co w tym wszystkim chodzi?

Zobacz również: Czy korzystanie z internetu w celach prywatnych w czasie pracy może być karalne?

Te firmy, które nie przestawią się na nowy protokół IPv6, co prawda dalej będą mogły prosperować w Internecie, ale tylko w obrębie serwerów i komputerów obsługujących starszy protokół IPv4. Nowoczesny wirtualny świat oparty na protokole IPv6 zostanie niejako zamknięty dla tych, którzy pozostaną ze starszym protokołem IPv4. Chyba nie trzeba przypominać, że przedsiębiorstwa i firmy, które pozostają daleko w tyle zazwyczaj giną w starciu z najnowszymi rozwiązaniami konkurencji. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do bankructwa niektórych małych firm i przedsiębiorstw.

Zobacz również: Darmowy blog w serwisie czy płatny hosting?

Niestety, ale taka sytuacja była nieunikniona. Protokół IPv4 został wprowadzony na początku lat 80-tych. Wtedy to Internet i ogólnie pojęte sieci nie były tak popularne jak dziś. Korzystały z nich głównie większe uniwersytety, instytucje państwowe czy jednostki badawcze. Wraz z rozwojem Internetu i jego wkroczeniem do prywatnych firm, a następnie do domów, liczba adresów IP protokołu IPv4 zaczęła lawinowo rosnąć wyczerpując jednocześnie ich pulę. Rozwiązaniem problemu jest specyfikacja protokołu IPv6. Co ciekawe powstała ona już w 1995 roku, jednak do dzisiaj nie została nawet w niewielkim stopniu wprowadzona. Powodem takiego stanu rzeczy są firmy, a konkretniej ich obawy przed problemami technicznymi oraz kosztem związanym z wdrożeniem nowej technologii. I tak niestety błędne koło się zamyka. Miejmy jednak nadzieję, że firmy się zmobilizują, bo w innym przypadku czeka nas podział Internetu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama