REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

Cyberprzestępcy wykorzystali pandemię na swoją korzyść i przeprowadzają ukierunkowane ataki na użytkowników
Cyberprzestępcy wykorzystali pandemię na swoją korzyść i przeprowadzają ukierunkowane ataki na użytkowników
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

Pandemia nasiliła cyberataki

REKLAMA

Pośpieszna transformacja cyfrowa sprawiła, że zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą zmagać się z nowymi zagrożeniami. Niestety również cyberprzestępcy wykorzystali pandemię na swoją korzyść i przeprowadzają ukierunkowane ataki na użytkowników. Gwałtownie postępujące innowacje i nieodpowiednio zabezpieczona praca zdalna to idealne warunki do przeprowadzania różnego rodzaju ataków hakerskich.

REKLAMA

- Przyśpieszona, wręcz gwałtowna adaptacja rozwiązań chmurowych, stworzyła jedyną w swoim rodzaju okazję do weryfikacji podejścia do cyberbezpieczeństwa w organizacjach. Starsze systemy bezpieczeństwa już nie wystarczają. Organizacje potrzebują ochrony danych i aplikacji, która obejmie zarówno punkty końcowe, jak i środowisko serwerowe. W miarę jak wyrafinowanie atakujących i wynikające z tego zagrożenia stają się coraz bardziej powszechne, musimy wzmocnić środki bezpieczeństwa, wdrażając rozwiązania zbudowane z myślą o świecie cloud-first - komentuje Rick McElroy, Principal Cybersecurity Strategist w VMware.

cyberatak1

Cyberataki - kluczowe wnioski

Raport VMware Global Security Insights 2021 dostarcza informacji na temat krajobrazu cyberbezpieczeństwa, trendów w zakresie ataków i obrony, a także priorytetów bezpieczeństwa dla organizacji w roku 2021 w celu utrzymania odporności infrastruktury.

Pięć kluczowych wniosków to:

1. Brak potrzeby pilnych działań pomimo wzrostu liczby poważnych uchybień

Dalszy ciąg materiału pod wideo

81% respondentów doświadczyło naruszeń w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przy czym 4 na 5 z nich (82%) uznano za istotne. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów. Tylko 56% obawia się istotnego naruszenia w ciągu najbliższego roku. Nieco ponad jedna trzecia (41%) badanych zaktualizowała swoją politykę bezpieczeństwa i podejście w celu minimalizacji ryzyka.

2. Powrót ransomware w połączeniu z pracą zdalną tworzą nieprzewidywalną przestrzeń do ataków

Trzech na czterech respondentów uznało, że liczba ataków wzrosła — przy czym większość z nich jako przyczynę wskazała osoby pracujące z domu. 79% przyznało, że ataki stały się bardziej wyrafinowane. Najczęściej doświadczanym rodzajem ataku w ciągu ostatniego roku były te wykorzystujące chmurę, natomiast istotnymi przyczynami naruszeń były aplikacje firm zewnętrznych i ransomware (po 14%). Szybkie opuszczenie biur, niedokształcenie kadry w kwestiach bezpieczeństwa otworzyły furtki dla przestępców.

3. Strategia bezpieczeństwa dla cloud-first jest obecnie powszechna

Aż 98% respondentów już ją stosuje lub planuje wdrożyć. Transformacja do chmury zwiększyła przestrzeń dla potencjalnych ataków. Prawie dwie trzecie ankietowanych (61%) przyznaje, że w tym wypadku musi szerzej patrzeć na kwestie bezpieczeństwa. 43% respondentów stwierdziło, że planuje rozbudować system zabezpieczeń w swojej infrastrukturze i aplikacjach.

4. Aplikacje oraz obciążenia pracą są głównym przedmiotem troski CISO

Aplikacje to miejsca związane z danymi. 63% respondentów przyznaje, że potrzebuje lepszej przejrzystości danych i aplikacji, aby móc przeciwdziałać atakom. 60% respondentów przyznało również, że ich kierownictwo jest coraz bardziej zaniepokojone wprowadzaniem nowych aplikacji na rynek ze względu na rosnące zagrożenie i szkody związane z cyberatakami.

5. Obawy związane z bezpieczeństwem powstrzymują adopcję AI

Strach przed atakami może być poważną barierą dla wprowadzania innowacji w biznesie — ponad połowa dyrektorów zarządzających (56%) twierdzi, że obawy związane z bezpieczeństwem powstrzymują ich przed szerszym wdrożeniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

cyberatak2

Pandemia i przejście na pracę zdalną niewątpliwie zmieniły krajobraz zagrożeń, wymagając od zespołów ds. bezpieczeństwa przekształcenia swoich strategii cyberbezpieczeństwa. Aby być krok przed napastnikami, kluczowe obszary zainteresowania organizacji na najbliższy rok muszą obejmować: lepszą widoczność wszystkich punktów końcowych i obciążeń roboczych, reagowanie na odradzające się oprogramowanie ransomware, traktowanie bezpieczeństwa jako usługi rozproszonej oraz integralne podejście do cloud-first.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA