REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu

Monika Pązik

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić w związku z upływem okresu, na jaki została zawarta lub z zachowaniem terminów umownych, jeżeli została zawarta na okres nieoznaczony. Strony umowy mają prawo wypowiedzieć umowę najmu lokalu z przewidzianych w ustawie powodów.

Umowa najmu lokalu została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi wynajmujący obowiązuje się oddać najemcy rzecz (lokal) do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Umowa najmu może zostać zawarta na czas oznaczony bądź nieoznaczony. W odniesieniu do przedsiębiorców najem zawarty na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. Istotą tego rodzaju umowy jest obowiązek po stronie wynajmującego do wydania najemcy rzeczy (lokalu) w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywania jej w takim stanie przez czas trwania najmu. W stosunku do najmu lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o umowie najmu.

REKLAMA


Zobacz również:
Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu


Wypowiedzenie umowy przez wynajmującego

REKLAMA


Zgodnie z art. 667 § 1 kodeksu cywilnego bez zgody wynajmującego najemca nie może czynić w rzeczy (lokalu) najętej zmian sprzecznych z umową lub z przeznaczeniem rzeczy. Jeżeli jednak najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową bądź przeznaczeniem powodując tym samym jej uszkodzenie wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia. Wypowiedzenie najmu może odbyć się dopiero po uprzednim upomnieniu najemcy. W przypadku braku poprawy wynajmujący ma prawo do wypowiedzenia najmu lokalu. Dokonanie bez zgody wynajmującego przeróbek lokalu użytkowego na lokal mieszkalny przez najemcę będzie równoznaczne z dokonaniem czynności sprzecznych z przeznaczeniem tego lokalu (uchwała SN z dnia 11 października 1990 r. III CZP 57/90).


Najemca zobowiązany jest do uiszczania czynszu za najem lokalu w umówionym terminie. Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony - miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca (art. 669 k.c.). Najemcy, który dopuszcza się zwłoki w zapłacie czynszu za co najmniej dwa pełne okresy płatności wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jednakże powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu. W związku ze zwłoką najemcy wynajmujący może również domagać się naprawienia szkody, natomiast najemcy nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy najmu w przypadku zwłoki.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wypowiedzenie umowy przez obie strony


W przypadku zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony zarówno wynajmujący jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w razie ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. Wypowiedzenie może zostać dokonane w dowolnej formie z uwzględnieniem przepisów kodeksu cywilnego. Najem może też zostać zakończony poprzez wypowiedzenie bez zachowania terminu, w przypadku naruszania przez najemcę lub wynajmującego ich obowiązków wynikających z umowy najmu. Może zostać również zakończony na mocy porozumienia stron, co wiąże się ze wygaśnięciem wzajemnych zobowiązań. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu na czas nieoznaczony określa art. 673 § 2 k.c., który przewiduje, że:


1. gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego,


2. gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego,


3. gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA