REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu

Monika Pązik

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić w związku z upływem okresu, na jaki została zawarta lub z zachowaniem terminów umownych, jeżeli została zawarta na okres nieoznaczony. Strony umowy mają prawo wypowiedzieć umowę najmu lokalu z przewidzianych w ustawie powodów.

Umowa najmu lokalu została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi wynajmujący obowiązuje się oddać najemcy rzecz (lokal) do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Umowa najmu może zostać zawarta na czas oznaczony bądź nieoznaczony. W odniesieniu do przedsiębiorców najem zawarty na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. Istotą tego rodzaju umowy jest obowiązek po stronie wynajmującego do wydania najemcy rzeczy (lokalu) w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywania jej w takim stanie przez czas trwania najmu. W stosunku do najmu lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o umowie najmu.

REKLAMA


Zobacz również:
Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu


Wypowiedzenie umowy przez wynajmującego

REKLAMA


Zgodnie z art. 667 § 1 kodeksu cywilnego bez zgody wynajmującego najemca nie może czynić w rzeczy (lokalu) najętej zmian sprzecznych z umową lub z przeznaczeniem rzeczy. Jeżeli jednak najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową bądź przeznaczeniem powodując tym samym jej uszkodzenie wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia. Wypowiedzenie najmu może odbyć się dopiero po uprzednim upomnieniu najemcy. W przypadku braku poprawy wynajmujący ma prawo do wypowiedzenia najmu lokalu. Dokonanie bez zgody wynajmującego przeróbek lokalu użytkowego na lokal mieszkalny przez najemcę będzie równoznaczne z dokonaniem czynności sprzecznych z przeznaczeniem tego lokalu (uchwała SN z dnia 11 października 1990 r. III CZP 57/90).


Najemca zobowiązany jest do uiszczania czynszu za najem lokalu w umówionym terminie. Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony - miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca (art. 669 k.c.). Najemcy, który dopuszcza się zwłoki w zapłacie czynszu za co najmniej dwa pełne okresy płatności wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jednakże powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu. W związku ze zwłoką najemcy wynajmujący może również domagać się naprawienia szkody, natomiast najemcy nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy najmu w przypadku zwłoki.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wypowiedzenie umowy przez obie strony


W przypadku zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony zarówno wynajmujący jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w razie ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. Wypowiedzenie może zostać dokonane w dowolnej formie z uwzględnieniem przepisów kodeksu cywilnego. Najem może też zostać zakończony poprzez wypowiedzenie bez zachowania terminu, w przypadku naruszania przez najemcę lub wynajmującego ich obowiązków wynikających z umowy najmu. Może zostać również zakończony na mocy porozumienia stron, co wiąże się ze wygaśnięciem wzajemnych zobowiązań. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu na czas nieoznaczony określa art. 673 § 2 k.c., który przewiduje, że:


1. gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego,


2. gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego,


3. gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA