| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego.


Obecnie najbardziej opłaca się rozpocząć działalność gospodarczą w branży budowlanej. Od 2007 r. na rynku usług budowlanych panuje absolutny bum, a budowlańcy zarabiają obecnie krocie. Wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą w tej branży należy wiązać z kilkoma jednocześnie występującymi faktami.

Po pierwsze, szacuje się, że w naszym kraju brakuje ponad 1,5 miliona mieszkań. Tymczasem w przeciągu roku buduje się jedynie od 100 tys. do maksymalnie 120 tys. mieszkań. Oznacza to, że prawie 1,5 miliona ludzi po ślubie gnieździ się z teściami na kilkudziesięciu metrach kwadratowych bez szans na własne lokum. Deweloperzy informują, że mają już rezerwacje na mieszkania w budynkach, które będą budowane dopiero za 3 lata. Przezywamy też obecnie szalony wzrost cen gruntów pod budowy domów sięgający nawet 100 proc. poziomu cen z zeszłego roku.

Obecnie w Polsce brakuje fachowej siły roboczej w zakresie usług budowlanych. Fachowcy masowo wyjeżdżają na zachód Europy. Dobry kafelkarz czy dekarz nie musi znać świetnie języka angielskiego, aby w domach Anglików kłaść kafelki czy dachówki. W efekcie, usługi budowlane czy remontowe to doskonały sposób na znaczne pomnożenie dochodów za granicą - a w naszym kraju powstaje olbrzymi deficyt siły roboczej z tej dziedziny. No i oczywiście w 2007 r. ceny usług budowlanych w naszym kraju znacznie podrożały - bo nie ma kto budować.

Co ciekawe, w 2006 r. najwięcej nowych przedsiębiorstw zarejestrowano w branży górniczej. Spośród firm otwieranych w tej branży najwięcej odnotowano jednoosobowych działalności gospodarczej. Tak liberalne podejście kopalń do zlecania wielu usług na firmy zewnętrzne wynika w dużej mierze z faktu restrukturyzacji kosztów w kopalniach, zwalniania wielu pracowników etatowych lub wysyłania ich na wcześniejsze emerytury. Na rynku pojawiło się zatem bardzo wielu wysoko wykwalifikowanych fachowców, którzy nie czuli się jeszcze emerytami i chcieli jeszcze dla polskiego górnictwa cos zdziałać. Doskonale odpowiadało to kierownictwu kopalń, które bardzo chętnie zlecało usługi na zewnątrz firmom tzw. okołokopalnianym (oczywiście to klasyczny outsourcing). Z drugiej strony, współpraca z kopalniami już się opłaca. Nierentowne kopalnie polikwidowano, a te które zostały - są dobrymi płatnikami.

Na drugim miejscu pod względem liczby nowo zakładanych firm była w 2006 r. branża budowlana, który to trend z powodzeniem kontynuowany jest w 2007 r. Miało to odzwierciedlenie w największej w historii polskiego leasingu liczbie zawartych transakcji na maszyny budowlane.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »